Wimbledon Nadal - Murray 3-0/ Stil de campion

de A. S.     HotNews.ro
Vineri, 2 iulie 2010, 20:20 Sport | Tenis

Rafa, gata de finala cu Berdych
Foto: Reuters
Spaniolul Rafael Nadal si-a respectat statutul de mare favorit: l-a invins pe Andy Murray si s-a calificat in finala turneului de la Wimbledon.​​

Nadal s-a impus in trei seturi (6-4, 7-6, 6-4), gestionand perfect detaliile unui meci la capatul caruia adversarul nu are foarte multe sa isi reproseze: Murray a practicat un tenis consistent, insa a fost pur si simplu inferior spaniolului.

Nadal a reusit sa recupereze in setul trei un game pierdut pe propriul serviciu (la 4-3 pentru Murray), apoi a inchis meciul tot pe serviciul advers.

In finala, Rafael Nadal il va intalni pe cehul Tomas Berdich, autorul unui traseu exceptional: i-a eliminat pe Federer (sferturi) si pe Djokovici (in semifinale).


Citeste mai multe despre   



















1728 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Superb! (Vineri, 2 iulie 2010, 20:38)

    SUPERB! [anonim]

    Cine a ales semifinalele de tenis de la Wimbledon in detrimentul meciului de fotbal Brazilia-Olanda are... sufletul mai usor!... E ca si cum ai ascultat o poveste spusa de bunicul... in copilarie!
  • +1 (5 voturi)    
    Spaniolul este impresionant (Vineri, 2 iulie 2010, 20:38)

    Alex [anonim]

    Atat ca joc cat si ca fair play. Este si cu mult peste Federer chiar si ca atitudine de joc. Spaniolul lupta in timp ce elvetianul are impresia ca i se cuvine...
    Felicitari lui Nadal! Felicitari si lui Berdych! Va fi o finala foarte interesanta.

    P.S. Imi pare rau de Murray... Merita un grand slam. Chiar si Wimbledonul. Trebuie insa sa mai lucreze.
    • +1 (3 voturi)    
      esti prea fanatic (Vineri, 2 iulie 2010, 21:06)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui Alex

      esti un sustinator mult prea fanatec al lui Nadal ca sa spui asta. Finala va fi lipsita total de spectacol pentru ca Nadal va juca imotriva unui noname si il va bate in 3 seturi fara drept de apel.
      Hai sa-ti dau o statistica a lui Federer:

      4 finale Roland Garos
      7 finale Wimbledon
      5 final Australian Opne
      6 finale US Open
      In total 22 in perioada 2003-2010, din care a castigat 16

      Si acum Nadal
      5 finale Roland Garos
      1 finala Wimbledon
      1 finala Australian Open
      in total 7 finale pe care le-a castigat in perioada 2004-2010 deci doar cu un an mai putin decat Federer.

      Ai inteles ideea? Federer a fost capabil in 7 ani cat a jucat sa ajunga in 22 de finale iar Nadal in 6 ani a ajuns doar in 7.
      Cred ca statistica asta spune mult mai bine cat de departe este Nadal de performantele lui Federer.
      • 0 (2 voturi)    
        Cine vorbeste de fanatism Franz? (Vineri, 2 iulie 2010, 21:43)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui ghita

        Acel no name cu care va juca in finala Nadal l-a batut pe idolul tau iubit de doua ori in acest an!!! Ultima oara chiar in sferturi la Wimbledon. Pe de alta parte statisticile nu spun mare lucru... insa... daca tii atat de mult la ele, afla ca Nadal il conduce detasat pe Federer! Are 14-7 in confruntarile pe care spaniolul le-a avut contra elvetianului. Asta, repet, ca sa-ti fac pe plac cu ... statisticile. Pe care observ ca le iubesti tare mult. Pe de alta parte Nadal are de-abia 24 de ani impliniti chiar pe 24 iunie anul acesta. Intelegi care e ideea fanaticule? Cu toate statisticile tale fanaticule una ramane esentiala: NADAL-Federer ---->>>>14-7!!!! Intelegi care e ideea fanaticule? Apropo... te-ai inselat. Nu sunt fan Nadal dar ii admir spiritul de luptator si tehnica.

        P.S. Clasamentul ATP NU MINTE!!! Federer este pe locul trei (va fi peste doua zile) iar Nadal e pe primul loc. Intelegi ideea fanaticule?
        Apropo de "evaluarile" tale... Anul trecut Federer a castigat RG cu mult noroc. A jucat finala cu un no name. Luand-o dupa rationamentul tau precar. Intelegi ideea fanaticule?
        • +1 (1 vot)    
          hai sa-ti explica ca pentru prosti (Vineri, 2 iulie 2010, 22:17)

          ghita [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Cand faci o statistica pe intreaga perioada a carierei unui jucator de tenis, aceasta are relevanta pentru ca spune multe despre valoarea unui jucator, despre consecventa cu care a jucat, despre valoarea sau lipsa de valoare a unui jucator pe o anumita suprafata.
          Privind simplu la statistica lui Federer si fara sa-i fi urmarit nici un meci iti poti da seama ca zgura nu este suprafata lui favorita dar ca a fost totusi bun si pe zgura. A ajuns totusi in 4 finale RG. Daca faci statistici pe perioade scurte, da , astea nu sunt prea relevante pentru ca jucatorii nu joaca constant toata cariera.
          Cand vine vorba de statistici ca cea pe care mi-ai dat-o tu aici poate sa aiba relevanta sau nu.
          Daca te uiti la statistica intalnirilor Sampras-Agasi o sa vezi cine a fost mai bun pentru ca ambii jucatori au jucat bine pe suprafete rapide. Statistica Nadal Federer este mai putin semnificativa pentru ca Nadal a fost si este rege pe zgura iar Federer pe restul. Federer a fost insa suficient de bun pe zgura ca sa ajunga in multe finale de grand slem si turnee mai mici unde a jucat cu Nadal. Normal ca Nadal l-a batut.
          Cand insa vorbim de turnee pe celelalte suprafete o sa vedem ca Nadal a fost mult mai slab si a ajuns in foarte putine finale pe celelalte suprafete. De asta statistica Nadal-Federer este net favorabila lui Nadal. Ca daca Nadal ajungea si pe iarba si beton in tot atatea finale cat a ajuns Federer pe zgura statistica era total diferita.

          Repet insa, cand vorbim de statistici facute pe perioade mari sau chiar pe intreaga cariera, astea au relevanta.
          • 0 (0 voturi)    
            te plangi... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:15)

            me [anonim] i-a raspuns lui ghita

            ca el compara intalnirile directe care-s "irelevante" in schimb tu compari 6 ani din cariera lui nadal (care au fost toti) cu anii de forma maxima ai lui federer.
            plimba ursu omule!!!
            primii 4 ani federer a castigat fic NIMIC!!!
            asa ca mai lasa-ma cu vrajeala...
            federer este un mare jucator... eu am puterea sa recunosc asta chit ca-mi place nadal.... dar com[paratia ca cu 7 ani a lui federer cu 6 ani ai lui nadal este ABERANTA !!!
        • +1 (1 vot)    
          in legatura cu varsta lui Nadal (Vineri, 2 iulie 2010, 22:19)

          ghita [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Nadal are 24 de ani dar la 26 va fi terminat pentru ca nu are genunchi. Nu o spun eu ci chiar Nadal a spus-o . Se teme ca o sa il lase iarasi genunhii. Daca o sa se mai accidenteze inca odata mi-e teama ca o sa isi incheie cariera prea devreme.
          • 0 (0 voturi)    
            mda.... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:17)

            me [anonim] i-a raspuns lui ghita

            nu ma freca cu chestii de genu asta...
            cand o sa se retraga nadal o sa vedem hai sa nu ingropam omul de viu da?!

            e usor sa critici un om care munceste mult mai myult ca tine ...
        • +1 (1 vot)    
          ha ha (Vineri, 2 iulie 2010, 22:29)

          ghita [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Federer a castigat cu mult 'noroc'
          Asta e mentalitate de roman prost care pune totul pe seama norocului. De asta si fotbalistii romani joaca execrabil pentru ca considecra ca nu au noroc nu pentru ca sunt puturosi si nu muncesc.
          Pentru profesionisti nu exista insa noroc ci munca si talent. Poate ca Federer a castigat RG cu mult noroc cum zici tu dar Federer a participat in foarte multe finale pe zgura. Nadal insa pe suprafete rapide, la US Open si Austalian Open este zero. L-a batut pe Federer la Austalian Open cu mult noroc ca sa zic si eu ca tine, pentru ca Federer a fost bolnav si nu a fost in forma lui .
          Dar la US Open Nadal chiar este un zero absolut.
          • 0 (0 voturi)    
            daaaaaaaaaa (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:19)

            me [anonim] i-a raspuns lui ghita

            daca nadal nu se accidenta mai pupa federer RG si locu 1 in 2009-2010 din parti
            asta nu-i noroc desteptule?!?!?!?!

            cum dracu poti spune ca nadal e zero la australian open cand l-a castigat acu 2 ani!??!?!?!?!?!?!?!
            la us open a ajuns in 2 semifinale??? asta e 0 mai ?!?!?!?

            imi place ca il critice pe cei care a scris comentariu si apoi faci exact ca el...
            ipocrizia asta....
        • 0 (0 voturi)    
          Pentru tenis,nadal si federer (Duminică, 4 iulie 2010, 1:48)

          pentru tenis [anonim] i-a raspuns lui Alex

          If somebody says I am better than Roger, I think this person don’t know nothing about tennis,” Nadal said during the French Open, before Federer lost in the quarterfinals to Robin Soderling and before Nadal beat Soderling in the final.

          The questioner wanted elaboration.

          “So you don’t know nothing about tennis,” Nadal continued. “You see the titles of him and you see the titles of me? It’s no comparison. So that’s the answer. It’s difficult to compare Roger with me now, because he has 16 Grand Slams. I have six.”

          cine stie engleza sa inteleaga...asta ca sa inchei disputa..oricum Nadal e fair play si admir asta la el.
      • -1 (3 voturi)    
        Si inca ceva... (Vineri, 2 iulie 2010, 21:52)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui ghita

        Nadal il conduce pe iubitul tau Federer si la numarul de turnee Master castigate. Nadal are 18 titluri. Federer numai 16. Federer e pe final de cariera (personal nu cred ca va mai fi in stare sa castige vreun turneu de grand slam) iar Nadal se afla de-abia la jumatatea carierei sale. Intelegi care e ideea fanaticule?
        Nu sunt adeptul statisticilor, care uneori sunt subiective dar daca m-ai provocat...

        P.S. Federer, din foarte multe puncte de vedere nu-i va egala niciodata pe Borg si pe Sampras!!!! Borg are in palmares 11 titluri de grand slam si s-a retras din activitate la numai 26 de ani!!!!!!! Intelegi care e ideea fanaticule?
      • -2 (4 voturi)    
        Esti patetic... (Vineri, 2 iulie 2010, 22:00)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui ghita

        S-o punem si pe-asta la statisticile alea de care pari atat de obsedat? Nadal e si campion olimpic. Federer nu. Si nici nu va putea fi vreodata... Din nefericire pentru tine. Nu zice nimeni ca Federer nu este un jucator foarte bun dar adoratorii ca tine ii aduc mai mult deservicii elvetianului facandu-i un adevarat cult al personalitatii...
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 10:01)

        Magda [anonim] i-a raspuns lui ghita

        In 2003 Federer avea 22 de ani, in timp ce in 2004 Nadal avea 18. E o diferenta destul de mare, nu?? Eu propun sa facem diferentele dupa ce vor pune punct carierelor in tenis. Iar in ceea ce priveste nivelul de fair-play, acest termen lipseste din vocabularul lui Federer. Nu este suficient sa joci bine si sa crezi ca tu esti buricul pamantului. Daca nu ar fi fost anul trecut accidentat Nadal, nu stiu cate GC ar fi avut acum Federer. Sa nu uitam finala de la Sidney de anul trecut cand Federer spunea plangand ca un copil de 5 ani "It's killing me"...
      • 0 (0 voturi)    
        bati campii!!! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:12)

        me [anonim] i-a raspuns lui ghita

        1 - parca ziceai ceva de "fanatec" ... pai tu ce esti nene?
        2 - tu compari 6 ani ai lui nadal (de cand s-a apucat de tenis) cu cei 7 ani ai lui federer cand era in top. cauta pe internet si o sa vezi ca federer in primii 4-5 ani ai lui ca tenismen nu a facut mare lucru... federer este un mare tenismen, dar tu exagerezi...

        PS: asta ca sa vezi cat de subiectiv esti... la masters 1k nadal e muuuuuuult peste federer.
  • -1 (1 vot)    
    pentru ghita (Vineri, 2 iulie 2010, 22:29)

    jd [anonim]

    Ai uitat sa specifici unele chestii..Imi permit eu sa le adaug

    + 3 finale Wimbledon jucate de Nadal ( fara 2010 )
    + 3 Davis cup
    + diferenta de generatie dintre cei doi. cand federer matura pe jos cu roddick, ferrero, nadal nu era copt ( 18-19 ani)..
    + intalniri directe 14 -7 nadal
    12-5 nadal in finale
    6-2 nadal finale de GS
    primul meci intre cei doi - victorie
    nadal 17 ani si 9 luni ( miami-hard)

    40 de titluri nadal ATP + 3 davis cup
    federer 62

    Acum vezi diferenta de varsta.
  • 0 (0 voturi)    
    tenis spectacol sau tenis eficient (Vineri, 2 iulie 2010, 23:00)

    timur [utilizator]

    Nadal este exponentul stilului "win ugly". joaca doar pentru rezultat. a ajuns pe locul 2 in ATP jucand "tare si la linie". ca spectator de tenis astept mai mult de la un meci , nu doar lovituri de ciomag.
    dincolo de calitati indiscutabile, ca doar de aia e numarul 1, jocul lui comparat cu al celorlalti jucatori de la varf e o combinatie de haltere, aruncarea ciocanului si dat la coasa. jocul cu mana stanga, priza inchisa si topspinul fenomenal pe care il genereaza sunt ingredientele antijocului perfect.
    daca te uiti la reusitele lui Federer si reusitele Nadal intelegi ce inseamna un aristocrat si ce inseamna un campesino.
  • +1 (3 voturi)    
    No comment! (Vineri, 2 iulie 2010, 23:21)

    Radu [anonim]

    Nu inteleg cum cineva il lauda pe Nadal un altul trebuie sa vina sa echilibreze balanta, aruncand cu noroi in el si in acelas timp ridicandul pe Federer! De ce trebuie intotdeauna sa comparam? Omul niciodata nu e multumit cu ceea ce are. "Nu banii schimba omul .... ci dorinta de a-i avea si teama de a nu-i pierde."
    Eu sunt constient ca Nadal ca sa fie mai bun decat Federer si ca sa le inchida gura la toti cei care il simpatizeaza(pe Federer) trebuie sa ii depaseasca recordurile cu mult, de aceea nici nu mai incerc sa nu mai fac aceasta comparatie, cel putin nu public! Eu spun un lucru unde Nadal este clar mai bun decat Federer: ca daruire si ca mentalitate! Ma gandesc acum ca Duminca cand va fi finala oameni nu vor tine cu Nadal pentru simplul fapt ca nu e Federer, nu ca omul ar avea defecte sau ce sa ii reprosezi, dar asa sunt oamenii! Hai sa nu ne mai facem sange rau, sa fim uniti cu totii si sa ne uitam la meci impreuna, fara injuri si altele!
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:30)

      george [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Spui ca nu faci comparatii intre Nadal si Federer dar chiar acuma ai facut-o. Nadal e mai bun ca daruire si mentalitate decat Federer pentru ca tu il compari pe Nadal in varful carierei cu Federer la final dar i-a compara-l pe Nadal in varf cu Federer la varful carierei si o sa vezi ca e altceva. Spui ca Nadal are mai multa daruire pentru ca asta pare mai evident din jocul lui ca il vezi ca se rupe facand spagate ca sa scoata fiecare minge , uneori chiar imposibila.
      La fel a jucat si Federer in varful carierei lui dar la el nu a fost asa de evident pentru ca unul din atuurile lui esentiale a fost intuitia foarte buna care la facut sa aiba un plasament foarte bun si sa nu fie nevoit sa isi rupa genunchii sa salveze mingi imposibile. Asta nu o spun eu ci a spus-o Agasi despre Fererer. Faptul ca arata ca are o intuitie foarte buna este si faptul ca in meciuri cu Rodick care are cel mai puternic serviciu din lume dar si cu alti tenismeni cu serviciu el a reusit sa incaseze cele mai putine asuri. A fost cel mai bun returner datorita acestei intuitii.

      Sa ii uram lui Nadal mult succes de acum in colo si sa ii dorim sa il tine genunchii pentru ca daca cedeaza din nou, atunci tenisul si fara Nadal ar fi foarte plictisitor si fara spectacol
  • +2 (2 voturi)    
    parc-am discuta de fotbal (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:08)

    Filip [anonim]

    Chiar trebuie să ne încăierăm în halul ăsta? Până la urmă, e vorba de tenis. N-or fi ei prieteni la cataramă, dar Nadal şi Federer se respectă sincer şi se "împing" unul pe celălalt. Vă amintiţi cine l-a consolat primul pe Roger după finala din 2008 de la Australian Open? Exact, Nadal! Eu exult când îi văd jucând împreună şi mi-e teamă de momentul în care se va umple lumea de jucători precum Berdych ori Soderling: o să numărăm întruna aşi şi servicii-voleu şi cam atât.
  • 0 (2 voturi)    
    Comparatie Federer-Nadal (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:52)

    Expertul [anonim]

    Am citi comentariile de mai sus. vad ca nimeni nu a remarcat urmatoarele aspecte:
    1) Federer a inceput in 1998 sa joace in circuit, dar a castigat primul GS la varsta de 22 de ani(2003, deci in al cincilea an de participare), pe cand Nadal a castigat primul GS la varsta de 19 ani;
    2)la varsta de 22 de ani, Nadal avea deja 6 trofee de GS;
    3) la varsta de 23 de ani, Federer avea doar 4 victorii in GS pe cand Nadal avea 6
    4)La 24 de ani, Federer avea 6 GS iar Nadal are deja 7 si poate face 8 sau chiar 9(depinde de partida de duminica cu Berdych si de ce va face la US open)
    5) Federer a castigat deci primul trofeu de GS dupa 5 ani de participare in circuit. Prima lui victorie in finala a realizat-o in 2003 la Wimbledon impotriva lui Phillippoussis care nu stiu cat de mult isi revenise dupa cele trei operatii suferite anterior, fiindca doar in 2003 si-a reluat activitatea, fiindca a pierdut doua seturi la tiebreak.
    6)In perioada 2003-2006, cand Nadal era prea tanar, iar greii Sampras, Agassi, Rafter, Rios, Kuerten se retresesera sau erau pe cale sa se retraga, Federer nu prea a avut adversari: Safin nu si-a mai revenit dupa accidentarile din 2005 si 2006 iar alti jucatori s-au dovedit foarte inconstanti:Hewitt, Roddick, s.a.
    7) Nadal a jucat trei finale consecutive la Wimbledon cu Federer: prima a pierdut-o in 4 seturi, a doua, in 5 seturi, dar a castigat-o pe a treia, tot in cinci seturi
    8) din cele 7 finale de GS jucate de cei doi titani actuali, Nadal a castigat 5 si a pierdut 2. Chiar daca nu luam in considerare cele trei finala de la RG(zgura), tot raman 4 finale din care Nadal a castigat 2 si Federer tot 2.
    9) Daca nu se accidenta anul trecut Nadal, nu se stie daca mai ajungea Federer sa castige RG sau Wimbledon. Asta e, cred eu, norocul de care vorbea cineva intr-un mesaj anterior. Nu cred ca poate cineva sa jure ca Federer ar fi ajuns la 16 GS....
    Nadal are cateva recorduri in fata lui Federer, pe care doar un fanatic obtuz l e poate contesta
    • 0 (0 voturi)    
      Comparatie Federer-Nadal (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 13:24)

      Pentru tenis [anonim] i-a raspuns lui Expertul

      Fratilor,Nadal nu se poate compara cu federer si nu va fi niciodata cel mai mare jucator din toate timpurile chiar daca are 20 de GS,nu va fi pt ca nu joaca la nivelul lui Federer.Ca sa te numesti nr 1 mondial din toate timpurile trebuie sa ai un joc superior tuturor,sa fie arta pe teren...iar nadal are limite tehnice care sunt evidente.Cine cunoaste tenis stie ca cheia infrangerilor lui Federer e slabiciunea lui pe backhand in fata forehandului lui Nadal.Nadal il joaca doar acolo...Del Potro o sa-l bata pe Nadal de acum incolo,pt ca are stilul sa-l bata,asa cum Nadal are stilul sa-l bata pe Federer,dar e clar ca Fed>Nad>Del Potro.toti fanii lui nadal sunt frustrati,ii inteleg,dar omul nu poate mai mult,e o masina care se va uza,si atat. Nadal are 14-7 per total pt ca are 10-2 pe zgura...Nadal nu ar trb cu hardul,nu e pt el,a zis-o,asa cum a zis cu gura lui ca Federer e cel mai bun din toate timpurile...
      • 0 (0 voturi)    
        o dai la intors ca la proiesti... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:22)

        me [anonim] i-a raspuns lui Pentru tenis

        adevaru e ca nu-ti place nadal... deci tot ce face el e 0 pentru tine...
        astas ai spus chiat tu in acest comentariu...
        poti sa fi macat o secunda obiectiv? se pare ca nu
    • 0 (0 voturi)    
      statistici (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 17:29)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Expertul

      cand Federer si-a inceput cariera, pe la 19 ani, in varf de forma era Sampras care a fost la fel ca si Federer un jucator de suprafete rapide asa ca e normal ca Federer sa nu castige turnee de Grand Slem cativa ani. Era totusi la inceputul carierei.
      Pe de alta parte, Nadal cand si-a inceput cariera , nu a avut nici un rival veritabil pe zgura si de asta a casigat destul de repede turnee. Nici acum nu are nici un jucator de calibru pe zgura asa ca va depasi toate recordurile pe zgura. Asa ca nu are sens sa facem comparatii din astea.
      Pe de alta parte, 14 turnee de Grand Slem ale lui Sampras s-ar putea sa fie mult mai valoroase decat cele 16 ale lui Federer. Sampras a avut rivali de calibru pe terenuri rapide in perioada lui si cel mai important a fost Agasi.
      Asa ca nu are rost sa facem comparatii, mai bine ne bucuram de jocul lor pentru ca tenisul a ramas aproae singurul sport neatins de coruptie.
  • 0 (0 voturi)    
    chiar daca... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 13:40)

    Pentru tenis [anonim]

    si fratilor,Nadal s-a accidentat pe barba lui...fiecare efort are un pret,jocul lui e falimentar pt genunchi... pt ca altceva nu stie sa faca.Nu e tehnic,priviti-l la fileu,are limitele lui.Nu o sa vezi scurte sau bijuterii ca la Federer.Federer e cel mai mare pt ca nu s-a accidentat,pt ca pe hard TOTI joaca cu bandaje,toti au probleme,femei si barbati,numai Federer nu. Nu i se ia deloc din merite lui Federer in 2009..pt ca nadal nu a participat la wimbledon,nu e un ghionion accidentarea lui,e ceva inevitabil.Nadal a pierdut la Roland Garros pt ca a jucat prost,a zis Toni Nadal dar nu prea se citeste.in 2 ani Nadal e terminat ca jucator,Del Potro va fi nr 1 mondial,pt ca nu poate pur si simplu,acceptati adevarul.Il admir pt ce e ca om,dar imi provoaca scarba jocul lui si 18 mastersuri..sa fim seriosi,6 la monte carlo,5 la roma,2-3 hamburg si madrid,deci 14 pe zgura..si 4 pe hard,si toata lumea stie ca federer nu da 2 bani pe mastersuri,dar fie..continuati statisticile.
    • 0 (0 voturi)    
      cum?!?!?!? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:24)

      me [anonim] i-a raspuns lui Pentru tenis

      del potro numarul 1 mondial?!?!?! pai parca ai spus ca un jucator bun nu se accidenteaza?!?!?!? del potro e accidentat...

      concluzia e urmatoare: ori incerci sa fi obiectiv... ori TACI DIN GURA !!!
      • 0 (0 voturi)    
        mai citeste... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 21:16)

        pentru tenis [anonim] i-a raspuns lui me

        nu-mi intoarce fraza,am zis ca federer e mai special pt ca nu se accidenteaza..nu am zis c a un jucator bun nu se accidenteaza.Nu ii din meritele lui Nadal,e cel mai bun pe zgura all time..are un moral de fier,scoate mingi incredibile,dar f rar am vazut ca merita sa castige,deseori se bat ceilalti,el nu prea isi castiga singur punctele.Eu pariez pe Del Potro pt ca e sg care i-a batut pe Federer si Nadal la un GS si ca e un jucator complet.Sunt obiectiv,am argumentat tot ce am spus,doar ma enerveaza unii care spun ca Nadal>Federer.Nadal in momentul asta e sub Agassi,o sa castige wimbledon si are 8 GS,doar ca nu a castigat la US Open,deci mai are pana sa fie cel mai titrat.Federer e mult prea indiferent in mom asta,nu are motivatie,nu e dispus la efort,nu e perfect.da,Nadal e nr 1 in acest moment,nu am de ce sa neg.Pana si Nadal stie in sinea lui ca nu are nivelul lui Federer,doar fanii stau si urla pe toate blogurile ca disperatii...e prima si ultima oara cand mai comentez pe acest subiect,bucurati-va de tenis si succes la intelesul acestui sport.
  • 0 (0 voturi)    
    eleganta (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 17:21)

    silviu [anonim]

    Elvetienii au adus cu ei in tenisul profesionist eleganta, stilul si civilizatia elvetiana.
    Martina Hingis si Roger Federer au avut multe in comun. Au demonstrat prin jocul loc ca inteligenta poate sa invinga forta bruta. Martina Hingis chiar nu avea forta deloc si avea un serviciu destul de slab dar jocul inteligent a ajutat-o sa fie nr 1 si sa castige multe jocuri. Era cu zambetul pe buze tot timpul si nu se scremea precum Maria Sharapova.
    Federer a adus eleganta, frumusetea in tenis. Miscarile lui Federer seamana cu miscarile unui balerin. Rogers Federer a adus civilizatia elvetiana pe terenul de tenis. Aproape niciodata nu s-a enervat, nu a injurat nici cand a pierdut mingi importante. Nu a fost precum amercanii care il au pe fuck in gura tot timpul. A fost o delectare sa privesti jocul lui Federer,
    Nadal spre deosebire de Federer aduce mai degraba cu un luptator de corida, care joaca in forta si se incranceneaza pentru fiecare minge. Oricum dupa retragerea lui Federer , frumusetea si eleganta va dispare de pe terenurile de tenis si va fi inlocuita cu jocul in forta. Cam asa joaca toti ceilalti tenismeni, inclusiv Nadal
    • 0 (0 voturi)    
      Bla, bla, bla... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 18:48)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Deocamdata despre Martina Hingis am aflat cu totii, nu cu foarte multa vreme in urma, ca s-a dopat. "Eleganta" cum era... Despre Federer inca nimic in acest sens... Dar, cine stie?????
      Problema voastra, a celor care sunteti isterizatii fani ai elvetianului, este ca il desconsiderati aproape in totalitate pe Nadal si ca om si ca joc. Ceea ce este profund subiectiv si, evident, incorect. Noi, ceilalti, fani sau nu ai lui Nadal, nu-i negam valoarea lui Federer. Diferenta dintre noi este bunul simt si obiectivitatea noastra si subiectivismul si fanatismul vostru pagubos. Am mai spus-o si o repet, Federer nu se va ridica niciodata la bunul simt, daruirea in joc si fair-play-ul lui Nadal!!!! Si inca ceva... Pana si elvetianul a recunoscut dupa ce a pierdut in sferturi la RG ca Nadal este in (acel) acest moment cel mai bun jucator de tenis... Insa voi, isterizati clipa de clipa ca "regelui" vostru i se duce gloria, continuati sa sustineti aberatii. Statisticile sunt bune cand sunt in favoarea elvetianului dar nu sunt valabile cand sunt in favoarea lui Nadal. Curat-murdar rationament aveti "dragutilor"!!!!! Defapt mai mult murdar...
    • 0 (0 voturi)    
      Bla, bla. bla... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 18:56)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Deocamdata despre Martina Hingis am aflat cu totii, nu cu foarte multa vreme in urma, ca s-a dopat. "Eleganta" cum era... Despre Federer inca nimic in acest sens... Dar, cine stie?????
      Problema voastra, a celor care sunteti isterizatii fani ai elvetianului, este ca il desconsiderati aproape in totalitate pe Nadal si ca om si ca joc. Ceea ce este profund subiectiv si, evident, incorect. Noi, ceilalti, fani sau nu ai lui Nadal, nu-i negam valoarea lui Federer. Diferenta dintre noi este bunul simt si obiectivitatea noastra si subiectivismul si fanatismul vostru pagubos. Am mai spus-o si o repet, Federer nu se va ridica niciodata la bunul simt, daruirea in joc si fair-play-ul lui Nadal!!!! Si inca ceva... Pana si elvetianul a recunoscut dupa ce a pierdut in sferturi la RG ca Nadal este in (acel) acest moment cel mai bun jucator de tenis... Insa voi, isterizati clipa de clipa ca "regelui" vostru i se duce gloria, continuati sa sustineti aberatii. Statisticile sunt bune cand sunt in favoarea elvetianului dar nu sunt valabile cand sunt in favoarea lui Nadal. Curat-murdar rationament aveti "dragutilor"!!!!! Defapt mai mult murdar...
      • 0 (0 voturi)    
        tu esti isterizat (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 20:10)

        silviu [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Martina Hinghis s-a dopat dupa ce a revenit a doua oara . Dar asta nu are importanta.
        Ca Nadal e mai bun la ora asta decat Federer asta e o realitate pe care nu o neaga nimeni dar per total privind la intreaga cariera Federer este cel mai bun iar Nadal nu va fi capabil sa ii atinga recordurile pentru ca el este bun doar pe zgura. In fine, nu eu am spus-o ci zeci de comentatori de televiziune ca Federer este un gentleman al tenisului atat prin comportament cat si prin stil de joc. Tu esti insa isteric si cand auzi pe unul ca zice ceva de bine de Federer citesti ca si cum ar spune ceva rau de Nadal. Nadal este si el un jucator mare, are calitatile lui, are un suflet mare, nimeni nu neaga asta iar gestul pe care l-a facut la Australian Open cand l-a batut pe Federer si si-a cerut scuze a fost unic si memorabil. Gestul asta a aratat ca Nadal este sufletist. Dar tu ai mentalitate de rapidist care e in stare sa ii dea in cap unui stelist. o mentalitate de handicapat
  • 0 (0 voturi)    
    frumusete de sport (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 18:15)

    gabi [anonim]

    fara federer si nadal sunt si alti jucatori:djocovic, murray, berdich, gulbis si cine stie care altii care joaca superb. mai trist este ca romania nu are tenismeni de varf. este superb acest sport.
    • 0 (0 voturi)    
      mai sunt si altii (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 18:41)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui gabi

      dar Federer si Nadal joaca la un cu totul alt nivel. Nici nu poate fi vorba de comparatie. Nadal a scos mingi aprope imposibile, mingi pe care ceilalti jucatori pe care ii amintesti nici macar nu s-au deranjat sa incerce sa le scoata. Am vazut asta de zeci de ori. In plus jucatorii de care spui sunt foarte inconsecventi. In fine, asta e tenisul .
  • +1 (1 vot)    
    No Comment! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 20:00)

    Radu [anonim]

    Eu cred ca oamenii sunt pur si simplu suparati din simplul fapt ca Federer e pe sfarsit de cariera! Nadal nu o fi avand eleganta lui Federer, dar are un mental de fier si o gandire foarte matura! Nadal in fiecare an isi propune sa evolueze, sa fie mai bun, sa se autodepaseasca. Nu mai este cel de acum cativa ani care punea doar mingea in joc, este mult mai ofensiv! Nu se simte confortabil la fileu, dar munceste sa schimbe asta! Crede-ti ca daca el incearca de 100 de ori sa execute un volei si nu reuseste, daca renunta crede-ti ca va reusi?? NU!! Dar daca incearca si incearca iar; conteaza foarte mult cum termini! Pentru ambitia lui, Nadal intotdeauna va fi un campion pentru mine!
    • -1 (1 vot)    
      nu e nimeni suparat pe nimic (Duminică, 4 iulie 2010, 1:30)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui Radu

      dar e aberant sa vii sa spui ca uite ca Federer nu este chiar atat de bun pe cat se parea ca este. Nu poti aprecia valoarea unui jucator dupa cat de prost joaca cand nu este in forma ci dupa cat de bine joaca cand este in cea mai buna forma. Dar mie stii ce imi place? Fiecare aduce in tenis nu numai performanta ci si un temperament specific culturii din care face parte. Federer este elegant si in comportament si in stil de joc, Nadal are spiritul unui luptator si face tot posibilul sa joace orice minge , indiferent daca este importanta sau nu, chiar cu riscul accidentarii. Asta a dat spectacol meciurilor dintre cei doi jucatori. Imi plac calmul si eleganta lui Federer si darzenia si sacrificiul lui Nadal.