Wimbledon

Roger ​Federer: Nu cred ca am jucat prost in fata lui Berdych

de L.A.     HotNews.ro
Joi, 1 iulie 2010, 10:19 Sport | Tenis

Federer, eliminat de la Wimbledon
Foto: Reuters
Pentru prima data in opt ani, Roger Federer nu va fi in finala de la Wimbledon, dupa ce miercuri, in sferturi, a pierdut in patru seturi in fata cehului Tomas Berdych (4-6, 6-3, 1-6, 4-6). De sase ori campion la turneul de Mare Slem pe iarba, Federer a declarat dupa infrangere ca s-a confruntat in timpul meciului cu dureri la spate si picior, aceste lucruri impiedicandu-l sa joace asa cum ar fi vrut.

"Nu cred ca am jucat prost, dar Berdych a jucat cu multa determinare. Acesta este stilul sau de joc. A fost mai consistent si eu nu am fost capabil sa ma apar destul de bine. Am avut cateva probleme la spate si la picior, probleme ce nu m-au lasat sa joc asa cum as fi vrut", a declarat Federer.

Elvetianul, care dupa aceasta infrangere va cobori pe locul trei in clasamentul ATP, se uita insa la partea plina a paharului: "A fost foarte greu. Berdych a profitat de orice sansa avuta. Daca e ceva bun din aceasta eliminare e faptul ca acum ma voi odihni. Cand ai dureri, nu te simti prea confortabil si nu poti sa te concentrezi pe fiecare punct deoarece simti durerea".


Citeste mai multe despre   



















1635 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    Mda... (Joi, 1 iulie 2010, 10:52)

    Alex [anonim]

    Credeam ca numai fanii isterizati ai elvetianului ii cauta in permanenta scuze pentru infrangerile sale dar, surpriza!, constat ca Federer se scufunda si mai mult in penibil incercand sa-si motiveze esecul prin probleme fizice avute in timpul meciului. Pai in cazul asta hai sa dam cu totii vina in cazul victoriilor lui Federer pe accidentarile adversarilor sai. Nu? Ba la durut pe-ala un picior, ba pe celalalt spatele, ba pe un altul genunchii, ba pe altul in cot...
    Joci, iar in cazul in care pierzi iti asumi infrangerea cu demnitate si sportivitate. Ai avut probleme fizice, le pastrezi pentru tine si staful tau. Altfel nu faci altceva decat sa minimizezi reusita adversarului tau. Federer m-a dezamagit. Punct.

    P.S. Pai ce-ar fi sa declare si Berdych ca a jucat cu mari dureri de spate, de cap, la genunchi sau mai stiu eu ce alte dureri ar fi avut? Dar si-asa l-a batut pe Federer.
    • +3 (3 voturi)    
      Mnu... (Joi, 1 iulie 2010, 11:04)

      Roger [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Nu ştiu când a fost Federer penibil. De probleme fizice nu este scutit nimeni în tenis. Toţi jucătorii vorbesc despre asta la un moment dat.
      • -4 (4 voturi)    
        Hmmmm... (Joi, 1 iulie 2010, 11:29)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Roger

        De acord, insa nu mi se pare corect si fair sa-ti cauti ca motive ale unei infrangeri problemele fizice si apoi sa le prezinti in fata opiniei publice in conferinte de presa. Dupa ce a mancat bataie in sferturi la RG, elvetianul ne-a servit cam aceleasi explicatii. Pai cand afirmi ca "Am avut cateva probleme la spate si la picior, probleme ce nu m-au lasat sa joc asa cum as fi vrut..." nu te supara dar mi se pare penibil. Adica ce sa inteleg? Ca a pierdut doar din cauza unor probleme medicale? Pai de ce-a mai jucat? De ce n-a abandonat? Ar fi fost mult mai credibil. Asa ce, a jucat la plezneala? La noroc? Nu dau doi bani pe explicatiile lui Federer. Mi se pare o frauda sportiva rusinoasa, nedemna de un campion. Rusine Federer! Ma asteptam sa fii ceva mai demn.

        P.S. Astept minusuri de la fanii infierbantati ai elvetianului. Astea sunt singurele "argumente" pe care le au.
        • +2 (2 voturi)    
          Exagerezi... (Joi, 1 iulie 2010, 13:26)

          Roger [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Chiar din titlu, RF spune că nu crede a jucat prost. Asta mi se pare un compliment la adresa adversarului.

          Părerea mea: ar trebui să ne bucurăm cu toţii de tenis. Eu îi iubesc pe toţi jucătorii care joacă frumos, RF and Rafa included. Bravo lor şi respect pentru ce au făcut pentru tenis. Restul, mai au să demonstreze, deocamdată sunt departe din punct de vedere al performanţelor pe care le-au atins cei doi.
        • +2 (2 voturi)    
          Nadal (Joi, 1 iulie 2010, 14:47)

          nyhasa [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Asa o sa ma adresez pentru tine - cand era usor accidentat si spunea ca are probleme medicale...acest mare Nadal si lua bataie de la necunoscuti cum era, acolo era lovit, acum Federer o fi din otel si nu pateste nimic, sa fim seriosi - si fotbalistii sunt la fel - daca cineva este racit sau nu se simte foarte bine ai sa vezi ca are un randament mai slab, iar atunci cand nici nu esti in forma cum este Federer acum este si mai greu. Ar fi bine sa te controlezi "penibilule" si apoi sa faci afirmatii de genul celor de mai sus.
    • +2 (2 voturi)    
      total de acord (Joi, 1 iulie 2010, 11:06)

      me [anonim] i-a raspuns lui Alex

      ar trebui sa recunoasca toata lumea inclusiv federer ca are o varsta si ca nu mai poate fi ca in tinerete.
      • +1 (1 vot)    
        toata lumea ar trebui sa recunoasca asta (Vineri, 2 iulie 2010, 17:08)

        george [anonim] i-a raspuns lui me

        numai ca sunt unii fanateci care spun ceva de genul: uite ce slab e Federer , ca a luat bataie de la un anonim sau uita ca Federer nu e chiar asa de bun ca uite ca sunt jucatori care i-au invatat jocul si acuma reusesc sa il bata.
        Si in 2008 au fost multi care au spus ca cariera lui Federer s-a terminat si nu a fost chiar asa.
        Ce se intampla acum cu Federer s-a intamplat cu toti tenismenii si se va intampla si cu Nadal si cu oricine va veni dupa el. Ai o perioada ascendeta una de varf si una de cadere. Fererer se afla in partea finala a carierei lui si e normal sa inceapa sa piarda. Dar nu poti sa stergi cu buretele o cariera remarcabila doar pentru ca la final de cariera nu mai joci la fel de bine ca la in perioada de glorie.
    • +2 (2 voturi)    
      nu (Joi, 1 iulie 2010, 12:33)

      a [anonim] i-a raspuns lui Alex

      eu zic sa mai citesti o data ce a zis. a zis clar ca cehul a fost mai determinat si el, federer, nu s-a putut apara bine. ca a zis si ca are niste probleme nu inseamna ca a minimalizat meritul lui berdych. ca tu vezi numai partea negativa, e treaba ta.

      si te rog nu te mai uita la minusuri/plusuri.

      ori zici ce ai de zis fara frica ori iti vezi de treaba, ce te intereseaza ce ratinguri dau altii? de-asta am ajuns asa fricosi ca natie. aoleo, eu cel ce zic ce gandesc trebuie sa ma feresc ca nu ii place nu stiu cui, nu domnule, nu asa se procedeaza (tu nu ai facut asa, zic ca idee insa)
    • +1 (1 vot)    
      ? (Joi, 1 iulie 2010, 14:01)

      bebe [anonim] i-a raspuns lui Alex

      cred ca esti frustrat cumva...
    • 0 (2 voturi)    
      ha ha (Vineri, 2 iulie 2010, 16:16)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Dar cand idolul tau Nadal a intrerupt o gramada de meciuri cand era in dificultate doar ca sa il scoata pe adversar din mana pretinzand ca il dor genunchii cat de sportiv ti se pare?
      Pe mine m-a enervat la culme idolul tau de multe ori.
      Se vedea de la o posta ca nu-l durea nici un genunchi dar mai tragea si el de timp
  • -1 (3 voturi)    
    repede (Joi, 1 iulie 2010, 11:29)

    ovi [anonim]

    hai repede cu apa rece: ca nadal e dopat, ca federer e cel mai mare, dar ca nu e motivat, ca a castigat de mii de ori si acum nu-i mai pasa... si corul prostiilor obisnuite. federer e un mare campion, dar poate avea probleme fizice ca orice alt jucator. cei carora ne plac altii nu ne bucuram, cum faceau sustinatorii lui federer cu nadal, fiindca n-avem o satisfactie ascunsa daca un mare tenisman nu joaca la nivelul la care stim cu totii ca poate. in plus federer e un jucator tehnic si are resurse sa revina. la fel de adevarat e ca poate reveni, dar ca sa ajunga nr. 1 din nou e complicat in momentul asta.
  • 0 (2 voturi)    
    No Comment (Joi, 1 iulie 2010, 12:53)

    Radu [anonim]

    Cand era Federer numarul 1 mondial privea pe restul din turnul lui de solitudine! Acum a coborat printre muritori, oamenii ii vad defectele si il critica la orice pas! Un lucru e clar, lucrurile au devenit mai interesant cand nu mai este nimeni care sa domine clar clasamentul mondial! Nu ma bucur ca Federer pierde teren; nu ma bucur ca Nadal e pe val, dar ma bucur ca Nadal vrea sa evolueze din an in an si ca exista sportivitate din partea campionilor! Lumea ar trebui sa mearga mai departe chiar daca Federer pierde sau Nadal castiga! P.S. M-as fi gandit ca romani fiind latini ar trage mai mult cu Nadal care este spaniol, decat cu un Federer glacial!
  • +2 (2 voturi)    
    are dreptate federer (Joi, 1 iulie 2010, 16:18)

    marian..fan federer [anonim]

    are dreptate federer...berdych a fost mai bun pentru ca a fost mai motivat si a jucat mai determinat. deci a fost mai berdych...din pacate sunt momente nefaste pentru orice jucator...dar asta e...asa e-n tenis(vorba raposatului)
  • +2 (2 voturi)    
    1 (Joi, 1 iulie 2010, 17:50)

    ramtop [anonim]

    oricum,va ramine cel mai bun,nimeni nu poate sa joace la nesfirsit perfect,ce a realizat el va ramine unic in istoria tenisului,ma mir cum de sunt oameni care il critica de parca ar fi un nimeni,oare ei in domeniile lor au fost atita timp pe locul 1 ca federer?
    237 saptamini consecutiv nr 1
    285 total
  • -2 (2 voturi)    
    Ha ha ha ma face sa rad (Joi, 1 iulie 2010, 23:44)

    jjj [anonim]

    Roger a fost si va ramane un mare campion, dar un campion care nu stie sa piarda. Era lui a apus. In ceea ce priveste recordurile lui sunt foarte greu de egalat dar Rafa a reusit sa castige mult mai mault pana la 24 ani fata de cat castigase Roger plus ca accidentarile l-au tinut ceva deoparte. Asa ca om trai si om vedea!
  • +2 (2 voturi)    
    nu judecati simplist (Vineri, 2 iulie 2010, 16:22)

    Adrian [anonim]

    Un jucator trebuie apreciat si evaluat pentru ceea ce este capabil sa faca cand este in cea mai buna forma. Nu-l poti judecat pe Federer pentru sezonul prost de anul asta si sa spui ca Federer e slab.
    Nu poti sa-l judeci pe Nadal pentru cat de slab a fost si pentru cat de inconsistent este in jocul lui si asta datorita problemelor fizice pe care le are.
    CI ceea ce conteaza este ce au facut cei doi cand au fost in cea mai buna forma, Meciuri asa de spectaculoare cum au fost intre Federer si Nadal in urma cu vreo 2 sau 3 ani, cu mingi scoase de la limita imosibilului nu o sa mai vedem curand. La fel cum in fotbal nu mai exista jucatori cu adevarat geniali cum au fost Pele, Maradona, Hagi tot asa se intampla si in tenis. A fost Sampras si Federer in ultimii 10-15 ani iar acuma este Nadal dar dupa Nadal, cel putin pana in momentul de fata nu exista nici un jucator de calibru
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Vineri, 2 iulie 2010, 18:00)

    eugen [anonim]

    In sport si mai ales in tenis exista rivalitati si orgolii. Daca nu ar exista rivalitati nu ar exista competitie.
    Noi judecam dupa ceea ce vedem la TV dar sunt multi factori pe care nu ii luam in calcul. Federer si Nadal sunt rivali , nu dusmani asa cum sunt microbistii fanatici din romania care isi dau in cap unul altuia.
    Nadal l-a batut pe Federer de fiecare data cand a jucat cu el pe zgura, suprafata lui favorita dar Federer nu a apucat sa-l bata pe Nadal tot de atatea ori pentru ca Nadal foarte rar a ajuns sa joace impotriva lui Federer pe terenurile favorite lui.
    Federer , chiar daca nu e bun pe zgura a ajuns in finala la RG de 4 sau 5 ori , nu stiu exact.
    Acuma cand Federer e in cadere, orgoliul il face sa evite intalnirile directe cu Nadal.
    Stie ca ar pierde cu 3-0 si ar fi umilit de Nadal, asa cum s-a intamplat la Australian Open si nu poate inghiti asta. Orgoliu, aroganta, spuneti-i cum vreti dar asta e sportul .