Wimbledon: 70-68, scorul care a schimbat istoria tenisului

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2010, 19:56 Sport | Tenis

Isner si Mahut, o noua intalnire la Wimbledon
Foto: Reuters
John Isner (SUA) s-a calificat in turul doi de la Wimbledon dupa ce l-a invins pe Nicolas Mahut (Franta) cu 70-68 in setul decisiv! Disputa, care a fost cea mai lunga din istoria tenisului - 11 ore si 5 minute, s-a intins pe durata a trei zile.


Recordurile stabilite:

A fost cel mai lung meci din istoria tenisului, 11 ore si 5 minute. Precedentul fusese cel dintre Fabrice Santoro si Arnaud Clement (Roland Garros 2004 - sase ore si 33 de minute).

De asemenea, disputa de la Wimbledon a avut cel mai mare numar de game-uri, 183, precedenta performanta fiind de 112 (Pancho Gonzalez - Charlie Pasarellin, in 1969).

John Isner a bifat cel mai mare numar de asi intr-o partida, 112, in timp ce Mahut a reusit si el 103 (Ivo Karlovic era recordmanul, cu 78 de asi).

Setul decisiv a durat opt ore si 11 minute, performanta greu de egalat.


Citeste mai multe despre   























6139 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Fabulos (Joi, 24 iunie 2010, 20:02)

    None [anonim]

    Un moment de exceptie!! Felicitari ambilor jucatori.
  • +10 (10 voturi)    
    abc (Joi, 24 iunie 2010, 20:08)

    george [anonim]

    fantastic
  • +14 (14 voturi)    
    superb meci!!! (Joi, 24 iunie 2010, 20:12)

    tweix [anonim]

    aseara la 58-58 am inchis televizorul, efectiv nu mai rezistam cu nervii.....superb super exceptional meci!! azi am fugit rapid spre casa sa prin continuarea.....no, la astia jos palaria!!!! fara alte cuvinte!
  • -17 (25 voturi)    
    Aiurea (Joi, 24 iunie 2010, 20:13)

    Task Damager [anonim]

    Astia 2 ori si-au propus sa bata un record, ori is tampiti. Pai dupa 11 ore de joc cum vor mai juca in tururile urmatoare? Daca nu au reusit sa faca nici unul break dupa atatea game-uri, inseamna ca ambii meritau sa piarda :)
    • +8 (14 voturi)    
      da (Joi, 24 iunie 2010, 20:51)

      Pistache [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

      ori asta, ori esti tu varza. deci, a doua varianta...
  • +10 (12 voturi)    
    tot respectul pt niste sportivi de exceptie (Joi, 24 iunie 2010, 20:27)

    ion [anonim]

    Zilele astea nu auzi decat stiri din fotbal. Si in general, in Romania fotbalul a fost mereu un subiect din care s-au scos bani. E bine sa realizam cu totii din cand in cand ca sunt sportivi si performante extraordinare in toate sporturile!
    Felicitari celor 2 tenismeni pentru un spectacol greu de egalat.
  • +8 (8 voturi)    
    Va rog sa modificati! (Joi, 24 iunie 2010, 20:34)

    Serban Marin [utilizator]

    Numele de familie al portoricanului cu care "Pancho" Gonzales s-a confruntat in 1969 era "Pasarell". Va rog, corectati!
    Pentru conformitate, scorul final a fost 22-24, 1–6, 16-14, 6–3, 11-9 (pe atunci, nu exista chiar deloc tie-break-ul), in conditiile in care Gonzales avea pe atunci nu mai putin de 41 de ani!
  • -6 (8 voturi)    
    totusi, Task Damager are dreptate (Joi, 24 iunie 2010, 23:22)

    CoRaX [anonim]

    Dupa un asa meci lung, castigatorul trebuie sa aiba resurse sa mearga mai departe. Daca el intr-un singur meci a jucat trei, chiar patru meciuri, ma intreb ce-o sa faca in urmatoarele doua. Oboseala se acumuleaza ... lasand la o parte ironiile lui Task Damanger, eu cred ca are si un pic de dreptate!
    • +4 (8 voturi)    
      N-ai practicat un sport in viata ta (Vineri, 25 iunie 2010, 0:10)

      sile [anonim] i-a raspuns lui CoRaX

      Sportul e in primul rand o chestiune de autodepasire. Calculele seci si pragmatismul tin mai mult de partea comerciala, dar pentru un sportiv adevarat, asta e abia pe planul doi.
      • -2 (4 voturi)    
        @sile (Vineri, 25 iunie 2010, 10:10)

        mmm [anonim] i-a raspuns lui sile

        sile, batutul mingiei in fata blocului sau pe maidan nu este sport de performanta, degeaba te lauzi....daca ar fi cum zici tu de ce nu ar dura campionatul mondial 2 zile, castigatorul ramane pe teren... parca asa se juca pe maidan... au dreptate cei care au atras atentia asupra recuperarii fizice....
        • +2 (2 voturi)    
          Wille E. Coyote. Genius (Vineri, 25 iunie 2010, 12:21)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui mmm

          Presupun ca esti personajul din subiect. Ce propuneti, domnule doctor in sportul de performanta?

          Am o banuiala: trebuia sa-l bata mai repede, sa-i dea un 6-3 rapid in ultimul set, sau mai bine, cred ca trebuia sa-i dea un sec 6-0 6-0 6-0 ca sa nu oboseasca. Oare cum de nu s-o fi gandit Isner la treaba asta? Ce-ar fi sa te autopropui consilierul lui, sa-i explici tu ca nu e bine sa joace meciuri de 180 de game-uri, ca oboseste si nu mai da randament in urmatoarele partide.

          Ce sa zic, geniale comentarii.
        • +1 (1 vot)    
          minge (Vineri, 25 iunie 2010, 23:58)

          gcorneille [utilizator] i-a raspuns lui mmm

          Este minge, nu mingie, adica "batutul mingii". Ca dovada, a pierdut Isner in 74 de minute. Asta nu inseamna ca meciul a fost mai putin frumos sau ca cineva trebuia sa renunte la lupta. ASTA insemna SPORT : sa lupti pana la ultima minge, nu sa te gandesti la Bamboo in timpul meciului. Si tu ce crezi ca ar fi trebuit sa faca Isner, sa cedeze ca va fi obosit in turul 2?
    • +2 (2 voturi)    
      si? (Vineri, 25 iunie 2010, 10:04)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui CoRaX

      ..cine trebuia sa se dea batut?