A returnat din pozitii aproape imposibile, a alergat si atunci cand mingea parea pierduta, iar pana la urma insistenta sa a dat roade. Rafael Nadal a castigat Roland Garros-ul fara sa piarda macar un set, performanta reusita de-a lungul timpului doar de Ilie Nastase (1973) si Bjon Borg (1978 si 1980). Soderling a gresit putin de-a lungul competitiei, dar a "recuperat" in finala. In urma succesului de pe zgura pariziana, Nadal este noul numar unu mondial, detronandu-l pe Roger Federer.

Setul 1 al finalei a inceput cu Robin la serviciu, suedezul impunandu-se fara emotii. Nadal a incercat sa ramana aproape de nordic gratie unor lovituri menite sa-l "plimbe" pe Soderling pe tot terenul. Momentul decisiv al setului apare la scorul de 2-2, atunci cand Nadal reuseste primul break. Cu toate ca fiecare dintre cei doi jucatori au avut sanse de a castiga pe serviciul adversarului, nu s-a mai intamplat nimic, Nadal triumfand cu 6-4 dupa 55 de minute (Soderling a avut 21 de greseli nefortate).

Setul 2

Soderling este jucatorul mai proaspat din punct de vedere fizic, suedezul castigand pe propriul serviciu la zero, de doua ori. Nadal gafaie pentru a castiga atunci cand serveste (Robin a avut 40-0 la un moment dat), dar pana la urma egaleaza la 2. Nordicul intra intr-o pasa proasta, greseste mult, iar spaniolul face break-ul (la 2-2). Dupa alte patru game-uri in care Soderling este de nerecunoscut, Nadal castiga setul doi cu 6-2 (dupa 39 de minute) profitand din plin de multitudinea de greseli nefortate venite din partea adversarului.

Setul 3

Avand doua seturi castigate, Nadal l-a inceput pe al treilea in forta, ibericul reusind break-ul la chiar primul game. A fost momentul care a decis, Rafa castigand cu 6-4 dupa 44 de minute. Soderling s-a zbatut, a incercat, dar Nadal a avut uneori o precizie parca imprumutata de la Roger Federer, marele rival.

Rafael Nadal - locul 2 in clasamentul ATP

S-a nascut pe 3 iunie 1986 la Monacor, Mallorca.

Are 1.85 metri si 85.5 kg, este jucator de mana stanga.

A castigat Roland Garros-ul de cinci ori (2005, 2006, 2007, 2008, 2010).

Robin Soderling - numarul 7 in clasamentul ATP

S-a nascut pe 14 august 1984 la Tibro, in Suedia

Locuieste la Monte Carlo, are 1.93 metri si 87.3 kg.

Este jucator de mana dreapta, cea mai buna performanta la Roland Garros - finala in 2009.