Roland Garros, finala masculina

FOTOGALERIE Nadal vs Soderling 6-4, 6-2, 6-4/ S-a intors campionul

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 6 iunie 2010, 15:01 Sport | Tenis

FOTOGALERIE Nadal vs Soderling
A returnat din pozitii aproape imposibile, a alergat si atunci cand mingea parea pierduta, iar pana la urma insistenta sa a dat roade. Rafael Nadal a castigat Roland Garros-ul fara sa piarda macar un set, performanta reusita de-a lungul timpului doar de Ilie Nastase (1973) si Bjon Borg (1978 si 1980). Soderling a gresit putin de-a lungul competitiei, dar a "recuperat" in finala. In urma succesului de pe zgura pariziana, Nadal este noul numar unu mondial, detronandu-l pe Roger Federer.


Setul 1 al finalei a inceput cu Robin la serviciu
, suedezul impunandu-se fara emotii. Nadal a incercat sa ramana aproape de nordic gratie unor lovituri menite sa-l "plimbe" pe Soderling pe tot terenul. Momentul decisiv al setului apare la scorul de 2-2, atunci cand Nadal reuseste primul break. Cu toate ca fiecare dintre cei doi jucatori au avut sanse de a castiga pe serviciul adversarului, nu s-a mai intamplat nimic, Nadal triumfand cu 6-4 dupa 55 de minute (Soderling a avut 21 de greseli nefortate).

Setul 2

Soderling este jucatorul mai proaspat din punct de vedere fizic, suedezul castigand pe propriul serviciu la zero, de doua ori. Nadal gafaie pentru a castiga atunci cand serveste (Robin a avut 40-0 la un moment dat), dar pana la urma egaleaza la 2. Nordicul intra intr-o pasa proasta, greseste mult, iar spaniolul face break-ul (la 2-2). Dupa alte patru game-uri in care Soderling este de nerecunoscut, Nadal castiga setul doi cu 6-2 (dupa 39 de minute) profitand din plin de multitudinea de greseli nefortate venite din partea adversarului.

Setul 3

Avand doua seturi castigate, Nadal l-a inceput pe al treilea in forta, ibericul reusind break-ul la chiar primul game. A fost momentul care a decis, Rafa castigand cu 6-4 dupa 44 de minute. Soderling s-a zbatut, a incercat, dar Nadal a avut uneori o precizie parca imprumutata de la Roger Federer, marele rival.

Rezultate directe: Nadal - Soderling 4-2


Statistica partidei Nadal - Soderling:

Primul serviciu: 77%-56%
Asi: 7-7
Duble greseli: 1-4
Greseli nefortate: 16-45
Puncte castigate din primul serviciu: 74%-65%
Puncte castigate din al doilea serviciu: 65%-61%
Puncte castigatoare: 100-81
Cel mai rapid serviciu: 197 km/h-229 km/h

Rafael Nadal - locul 2 in clasamentul ATP
S-a nascut pe 3 iunie 1986 la Monacor, Mallorca.
Are 1.85 metri si 85.5 kg, este jucator de mana stanga.
A castigat Roland Garros-ul de cinci ori (2005, 2006, 2007, 2008, 2010).

Robin Soderling - numarul 7 in clasamentul ATP
S-a nascut pe 14 august 1984 la Tibro, in Suedia
Locuieste la Monte Carlo, are 1.93 metri si 87.3 kg.
Este jucator de mana dreapta, cea mai buna performanta la Roland Garros - finala in 2009.


Citeste mai multe despre   






















3550 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Sper sa avem un meci frumos (Duminică, 6 iunie 2010, 15:31)

    george [anonim]

    Tin cu Rafa si ii doresc succes, insa imi doresc sa vedem un meci spectaculos si sa castige cel mai bun!
  • 0 (4 voturi)    
    Pacat (Duminică, 6 iunie 2010, 15:42)

    Me [anonim]

    Ce rau imi pare ca Berdych nu e in finala ... Soderling nu ii face fata lu' Nadal.
  • -10 (14 voturi)    
    hai soderling (Duminică, 6 iunie 2010, 15:59)

    ion [anonim]

    rafa..lol..ba il cheama rafael nadal,cand v-aud pe toti..rafa :) ce oi sunteti
    tin cu soderling.nu cu scarpiniciul ala dopat
    hai soderling
    • +9 (11 voturi)    
      un cocalar (Duminică, 6 iunie 2010, 16:10)

      surisshh [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Bre nea Ioane,e tare bine ca tii tu cu Soderling dar asta nu inseamna sa jignesti pe celalalt deci implicit pe cei care tin cu el.Hai sictir tarane!
  • +1 (1 vot)    
    Unde se poate vedea online finala? (Duminică, 6 iunie 2010, 16:06)

    ta31 [utilizator]

    Roland Garros
  • -10 (10 voturi)    
    surisshh (Duminică, 6 iunie 2010, 16:25)

    dragos2007 [utilizator]

    vai de capul tau de cocalar .. acuma pe oricine cheama ion inseamna ca e taran? numai prosti in tara asta..offffff
    • +9 (9 voturi)    
      mai (Duminică, 6 iunie 2010, 17:10)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui dragos2007

      nu se referea la nume, ci la atitudine...
      cel putin asa cred
    • +2 (4 voturi)    
      gheorghe (Duminică, 6 iunie 2010, 20:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dragos2007

      e nume de prost, iar ion nume de sluga, spune un vechi proverb romanesc. Stiau ei batrinii ceva.
      • 0 (0 voturi)    
        draga bec, (Luni, 7 iunie 2010, 12:19)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        mare dreptate ai, dar vezi, putini pricep ce spui tu acolo.

        Asta era proverbul preferat al unchiului mei Gheorghe... asta ti-o spune un Ion :))
  • -7 (7 voturi)    
    Soderling (Duminică, 6 iunie 2010, 16:28)

    sandu [anonim]

    sa-l pupati toti in fundulul ala jegos al lui Nadal..
    • +6 (6 voturi)    
      Serios ? (Duminică, 6 iunie 2010, 16:49)

      valeriu [anonim] i-a raspuns lui sandu

      De unde stii acest lucru ? Ai trecut pe acolo sa-l scuipi in fund de la 1 mm . ?
  • +2 (6 voturi)    
    Nadal se intoarce... (Duminică, 6 iunie 2010, 18:08)

    Radu [anonim]

    Nadal revine pe primul loc mondial si devine (dupa parerea mea) cel mai bun jucator pe zgura al tuturor timpurilor! Nu stiu cat va mai juca Nadal, dar ceea ce este important este aici si acum! Acum Nadal este CAMPION, acum Nadal este cel MAI BUN!
    • 0 (0 voturi)    
      ei nu te bucura chair asa tare (Luni, 7 iunie 2010, 17:03)

      george [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Sezonul lui Nadal din anul asta s-a incheiat.
      Urmeaza turneele pe suprafete rapide unde stim cu totii ca este slab. Poate la Wimbledon mai are o sansa dar la US opne nici una,
  • -8 (8 voturi)    
    rafa fara stralucire (Duminică, 6 iunie 2010, 18:39)

    AlisCuPar [utilizator]

    Urata finala. De mult timp nu am mai vazut o finala fara pic de nerv, ca asta . Si comentatorii de pe eurosport sunt jalnici.
  • +4 (6 voturi)    
    BRAVO NADAL!!! (Duminică, 6 iunie 2010, 19:09)

    Sorin Blaj [anonim]

    O victorie fara istoric.

    Urata pentru unii, prea clara pentru altii. Spectacolul depinde enorm de adversar. Cand acesta nu se ridica niciun moment la nivelul tau, poate parea o finala urata.

    Dumnezeu sa-i Dea sanatate lui Nadal si va reusi multe in cariera lui.

    Sa vina Wimbledon-ul! Cu Nadal stim cum stau lucrurile, campionul a revenit, sa vedem cum se prezinta campionul Federer. Testul Wimbledon va fi definitoriu pentru cariera lui viitoare.
    • 0 (0 voturi)    
      Wimbledonul (Luni, 7 iunie 2010, 22:13)

      george [anonim] i-a raspuns lui Sorin Blaj

      va fi testul pentru cariera viitoare a lui Nadal. Pentru Federer nu mai reprezinta nimic. Cariera lui este aproape incheiata, a castigat aproape tot ce se poate castiga in tenis asa ca nu prea mai are dece sa se lupte. Este evident ca nu mai joaca cu placerea cu care juca in anii trecuti si nici nu se mai antreneaza ca pana acuma. Practic nu mai are ce sa tinte sa mai atinga si de asta nici motivatie. Am revazut setul final din finala de la Wimbledon de anul trecut si atunci a jucat extraordinar, un joc foarte solid si consistent, incomparabil mai bun ca anul asta la RG. Dar anul trecut a avut motivatia de a depasi recordurile lui Sampras . Oricum odata cu retragerea lui Fererer, care va fi foarte rapida, va dispare si spectacolul de pe arenele de tenis. Aproape toti jucatorii care apar la orizont se axeaza doar pe forta si asta omoara spectacolul.
  • +1 (3 voturi)    
    Pacat de Soderling (Duminică, 6 iunie 2010, 19:38)

    Dorin [anonim]

    Ca si anul trecut, suedezul a cazut fizic si pishic tocmai in finala. Pacat. poate la anul...
    In ceea ce-l priveste pe elvetian, acesta nu va putea reveni pe primul loc nici macar daca recastiga Wimbledonul (ceea ce pare foarte putin probabil) iar Nadal pierde in primul tur... Opinia mea este ca Federer nu va mai putea reveni niciodata pe primul loc. Se apropie finalul de cariera. Pe de-o parte e foarte bine pentru simplul motiv ca tenisul are nevoie de noi campioni dar, mai ale, de o concurenta mult mai solida, mai echilibrata.
    • +4 (4 voturi)    
      ?! (Duminică, 6 iunie 2010, 19:04)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Unde ai vazut tu cadere fizica si psihica?

      Cred ca ai urmarit un alt meci
      • -2 (4 voturi)    
        Hai ca are dreptate (Duminică, 6 iunie 2010, 20:15)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Dupa ce a ratat mingile alea de break la inceputul setului 2 (si in ce hal le-a ratat!), a cazut clar din punct de vedere psihic. Pana atunci senzatia mea a fost ca Soderling il "are in mana" pe Nadal, dar nu poate sa-l doboare. Dupa aia a fost pas de voie pentru spaniol.
  • 0 (2 voturi)    
    Este (Duminică, 6 iunie 2010, 22:46)

    HESS [anonim]

    Bun dar cand il vad muscand din orice trofeu care il castiga ma face sa cred ca e un taran mallorquin.
    Singurul defect ,in rest nota 10.
  • +2 (2 voturi)    
    bravo!!! (Duminică, 6 iunie 2010, 23:28)

    dan [anonim]

    sincere felicitari
  • 0 (0 voturi)    
    ma bucur pentru Nadal (Luni, 7 iunie 2010, 19:31)

    George [anonim]

    Am fost un mare admirator al lui Roger Federer dar intr-un fel ma bucur ca Nadal a ajuns pe locul 1.
    Merita si el sa se bucure de suprematia mondiala macar 2 ani. Federer ramane insa unul din cei mai buni tenismeni ai tuturor timpurilor si este la sfarsit de cariera. Probabil ca anul asta este ultimul din cariera lui si nu pentru ca nu mai poate juca tenis de calitate ci pentru ca ii lipseste motivatia si determinarea. Se vede de la distanta ca in momentul de fata joaca mai mult din obligatie decat din placere. In orice caz Federer si Nadal sunt mult peste ceilalti jucatori din generatia lui iar retragerea lui Federer va fi o mare pierdere pentru spectacol.
    Meciuri precul Federer - Nadal cum au fost cu cativa ani in urma cu greu o sa mai vedem curand in contextul in care nu se intrevede la orizont nici un tenismen de valoarea lui Fereder
  • 0 (0 voturi)    
    auzi la ei rafa... (Miercuri, 9 iunie 2010, 3:20)

    xxx [anonim]

    ma da sunteti penibili...cu rafa al vostru