Roland Garros Nadal, in semifinale/ Djokovici, eliminat de Melzer, dupa un "thriller" de 5 seturi

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 2 iunie 2010, 20:40 Sport | Tenis

Rafael Nadal a castigat in trei seturi in fata compatriotului sau Nicolas Almagro si este in semifinalele turneului de la Roland Garros. Nadal a castigat cu 7-6, 7-6, 6-4 si il va intalni pe Jurgen Melzer in penultimul act al turneului.

Melzer a furnizat surpriza zilei, eliminandu-l pe Novak Djokovici la capatul unui veritabil "thriller": sarbul a castigat primele doua seturi, insa s-a vazut blocat de Melzer, a carui insistenta a dat roade - austriacul a castigat in 5 manse si este in semifinala (Melzer - Djokovici 3-6, 2-6, 6-2, 7-6, 6-4).


Citeste mai multe despre   



















1979 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Almafro a fost o victima destul de usoara (Miercuri, 2 iunie 2010, 21:21)

    george [anonim]

    Serviciul lui Nadal este mult mai bun ca in alti ani, puternic si in unghi mare. Finala cu Sodering se anunta spectaculoasa. Sper sa il tina genunchii pe Nadal macar pana dupa American Open. Ar fi frumos sa il vedem pa Nadal triumfand si la AO desi e greu de crezut ca se va intampla asta.
    • 0 (0 voturi)    
      draga george (Miercuri, 2 iunie 2010, 21:35)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui george

      AO - Australian Open, ala de la New York e US Open, dar asta e off topic. Si eu sper sa il tina genunchii
      • 0 (0 voturi)    
        US open (Miercuri, 2 iunie 2010, 21:49)

        george [anonim] i-a raspuns lui AntonH

        ai dreptate. Eu sper insa sa il tina genunchii ca sa ajunga si in finala, ca sper sa mai vad macar odata o finala Federer-Nadal.
        La Wimbledon mi-e greu sa cred ca Federer o sa ajunga in finala dar la US Open e foarte posibil pentru ca acolo e terenul pe care joaca el cel mai bine si chiar daca steaua lui a apus,este totusi capabil sa ajunga in finala la US Open.
        • 0 (0 voturi)    
          federer (Miercuri, 2 iunie 2010, 22:08)

          padure [anonim] i-a raspuns lui george

          suprafata favorita a lui federer e iarba, acolo are cele mai mari sanse mai cistige un Slam. Cred ca va castiga al 7-lea Wimbledon anul acesta. La USOpen de obicei castiga cei care lovesc tare, la virsta lui Federer are mai putine sanse acolo. Pe iarba insa slice-ul lui devine foarte eficace.
          • 0 (0 voturi)    
            Federer inca mai poate (Miercuri, 2 iunie 2010, 23:17)

            George [anonim] i-a raspuns lui padure

            E clar ca nu mai e ce a fost altadata cand lovea precis si cand risca foarte mult si ii reusea, dar inca mai poate face resultate frumoase. In ciuda comentariilor care spun ca Sodering l-a batut fara drept de apel, realitatea e ca daca ar fi castigat acea minge de set in setul al 3 lea alta ar fi fost soarta meciului. Ar fi frumos sa castige Wimbledonul si sa se retraga dupa asta. Nu merita sa ajunga ciuca batailor tuturor jucatorilor tineri umflati cu energizante.
            • 0 (0 voturi)    
              Daa, numai Roger merge cu suc de portocale (Joi, 3 iunie 2010, 8:53)

              Claudia [anonim] i-a raspuns lui George

              Am ocazia sa asist amuzata de pe margini la indarjirea feroce a fanilor binomului Federer / Nadal intrucat mie nu-mi place in mod deosebit de niciunul. De Federer nu imi place ca stil si personalitate desi ii respect jocul atunci cand imi place tenisul pe care il privesc iar Nadal mi-e in general indiferent, prefer doar sa il bata pe Federer in intalnirile directe.

              Asa ca nu ma pot abtine sa nu remarc justificarile de genul saracul Rafa cum a fost el batut anul trecut numai si numai ca-l dureau genunchii, desi a stat pe teren si nu a chemat medicul DE LOC. A scrasnit din dinti spre infrangere in loc sa cheme terapeutul sa-i aline durerea si sa-i dea o sansa sa-l invinga pe Soderling. Rever(s)ul Federer: siiigur ca da, astia micii de dau tare in minge sunt toti niste energizati iar geniul neinteles merge cu suc de portocale si stralucire divina. E pana la un punct normal sa starneasca pasiuni doi jucatori care atrag publicul prin performante remarcabile, dar astea sunt rationamente stricte emotionale si de cele mai multe ori hilare.

              In alta ordine de idei, Berdych si Soderling au facut tot turneul pentru mine si-mi pare rau ca nu joaca finala, dar ma voi multumi cu o semifinala frumoasa, cu conditia ca unul dintre ei sa nu cedeze mental. Tin mai mult cu Soderling pentru ca il prefer intr-o finala cu Nadal si pentru ca imi place personalitatea lui, imi place ca e "badass" si nu-i pasa sa se gudure si sa faca frumos de ochii lumii. Chiar daca imi place jocul lui, Del Potro s-a miorlait ca o domnisoara pudibonda prin reviste ca Soderling nu i-a spus mai mult de 5 cuvinte in zece ani si ca nu se tine de glume, nu sta la barfe despre ultimele freze si tendinte in pedichiura la vestiar. Eu una prefer genul asta

              E OK sa fii extrovertit ca Roddick si Djokovic, dar totusi un om de varsta lui Del Potro umblat prin lume si printre oameni ar trebui sa stie ca exista si oameni mai introvertiti si care se simt bine in pielea lor. It's not all about YOU, you attention whore!
              • 0 (0 voturi)    
                nu stiu pe ce merge Federer (Joi, 3 iunie 2010, 21:12)

                george [anonim] i-a raspuns lui Claudia

                dar are conditia fizica cea mai buna. Chiar si acuma la varsta lui ii depaseste pe toti tenismenii din generatia lui si care sunt mult mai tineri decat el. Uita-te la cei de 20-22 de ani. Dupa un meci de 5 seturi sunt terminati, curg kilograme de apa de pe ei. Multi tenismeni au recunoscut lucrul asta, ca Federer arata dupa 5 seturi ca dupa unul.
                Este vorba de conditie fizica construita in multi ani , nu doar intr-un an sau doi de munca la sala si in plus este vorba de inteligenta jocului. Unul dintre marile atuuri ale lui Federer, recunoscute si de Agasi este jocul inteligent si plasamentul foarte bun.
                De asta Federer nici nu se consuma fizic prea mult , chiar si intr-un meci de 5 seturi. De Nadal nu are rost sa vorbim ca ai vazut cat de repede si-a nenorocit genunchii.
                Cat despre Sodering si Berdych sa lasam timpul sa vorbeasca ca doar un singur turneu nu e elocvent. Sodering a jucat intradevar foarte frumos la turneul asta si abia astept sa-l vad in finala cu Nadal. Va fi un meci superb dar nu va fi in nici un caz la fel de spectaculos ca o finala Nadal Federer
  • 0 (0 voturi)    
    Nadal... (Miercuri, 2 iunie 2010, 23:00)

    Radu [anonim]

    Nu mi-a placut cum a jucat astazi Nadal, daca joaca asa si cu Soderling nu are nici o sansa! Vamos!
    • 0 (0 voturi)    
      mie imi este teama de altceva (Miercuri, 2 iunie 2010, 23:13)

      george [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Ca Sodering o sa il spulbere pe Nadal. Am vazut primele 2 seturi cu Federer si putin din meciul lui Nadal. Nadal si-a facut jocul lui dar ce am observat e ca a inceput si el sa puna foarte mare accent pe serviciu decisiv. Sodering a dovedit ca stie sa intoarca servicii foarte dificile in meciul cu Federer, in plus serveste devastator si are acel forehand criminal de puternic asa ca nu prea cred ca Nadal cu spagatele lui va avea prea multe sanse.
      Fanii lui Nadal care s-au bucurat de infrangerea lui Federer s-au bucurat cam degeaba. Cred ca si Nadal ar fi preferat sa ramana pe locul 2 dar sa joace finala cu Federer si sa il bata. Cu Sodering se complica lucrurile.
      • 0 (0 voturi)    
        Cateva opinii (Joi, 3 iunie 2010, 0:08)

        Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui george

        1. Soderling inca nu este calificat in finala, Berdych il poate invinge. Eu merg pe Berdych.

        2. Nu compara serviciul plat al lui Federer cu serviciul cu efect al lui Nadal.

        3. Nadal a jucat azi la conservarea energiei. N-a fortat decat pe finalul seturilor, atat cat a avut nevoie ca sa castige in trei seturi.

        4. Da. Nadal l-ar fi preferat pe Federer.

        5. Oricine ii va fi adversar lui Nadal in finala va fi invins in trei seturi mari si late. Se subintelege ca Meltzer nu-i va lua vreun set in semifinala.

        6. N-am pretentia ca sunt vreun vizionar, dar acestea sunt opiniile cuiva care l-a urmarit pe Nadal de la 18 ani, cand era un no name in tenis.

        PS: Federer de anul trecut s-ar fi distrat cu Soderling.

        PPS: Ne vedem dupa semifinala si finala, ca sa analizam cine a avut dreptate. :ok:
        • +1 (1 vot)    
          Total de acord! (Joi, 3 iunie 2010, 11:28)

          Petre Radu [anonim] i-a raspuns lui Sorin Blaj

          Nadal nu va pierde nici un set RG-ul asta.
        • 0 (0 voturi)    
          Federer (Joi, 3 iunie 2010, 17:51)

          george [anonim] i-a raspuns lui Sorin Blaj

          Nu stiu cum se face dar desi Federer nu a avut niciodata un serviciu putrernic si deosebit a avut cele mai multe as-uri.
          Intardevar Nadal are un serviciu foarte bun anul asta, cu mult efect si in unghi mare ceea ce il face foarte dificil de returnat si il pune pe cel care returneaza intr-o pozitie mult in lateralul terenului.
          Daca Sodering ajunge in finala, cu siguranta va fi o finala foarte interesanta. Ca Sodering are serviciul foarte puternic si acel forehand criminal ceea ce il va pune in dificultate pe Nadal pentru ca el trebui sa returneze cu reverul si stim bine ca Nadal nu este chiar foarte bun la rever.
        • 0 (0 voturi)    
          ar fi cazul ca Nadal sa treaca pe locul 1 (Joi, 3 iunie 2010, 20:50)

          george [anonim] i-a raspuns lui Sorin Blaj

          Daca castiga RG trece pe primul loc dar trebuie neaparat sa castiga si Wimbledonul pentru a-si consolida pozitia.
          La Wimbledon va fi mult mai greu decat la RG. Sper totusi ca macar la Wimbledon sa vedem o finala Federer Nadal. Asta ar cam fi ultima finala dintre cei doi pentru ca e clar ca daca nu anul asta , anul viitor, Federer se va retrage din activitate.
  • 0 (2 voturi)    
    FELICITARI FRUMOSULE (Miercuri, 2 iunie 2010, 23:06)

    ade [anonim]

    sa fii un invingator in finala! abia astept sa te tuc dulce! esti prea bun, sper sa nu intervina nicio accidentare! doamne ajuta!
  • +1 (1 vot)    
    nadal vs federer (Joi, 3 iunie 2010, 11:50)

    mihai [anonim]

    federer cred ca a facut destul in materie de tenis,acum e randul celor mai tineri,viata i-si urmeaza cursul.federer v-a ramane in istorie ptr tot ceea ce a facut(slava d-lui a facut destul).urmeaza nadal,murray,soderling si toti ceilalti.LA GLORIE.
  • 0 (0 voturi)    
    Numele (Vineri, 4 iunie 2010, 16:20)

    Jackie O [anonim]

    Daca respectam scrierea universala a numelui, ar trebui sa fie Djokovic. Fara i-ul din final. Altfel, ar trebui scris cu caractere sarbesti si tot nu s-ar finaliza cu i.