Alexandra Dulgheru, in finala la Varsovia

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Vineri, 21 mai 2010, 12:01 Sport | Tenis

Dulgheru, in finala la Varsovia
Alexandra Dulgheru (32 WTA) s-a calificat in finala turneului de pe zgura de la Varsovia (Polonia), romanca invingand-o dupa un meci de doua ore si 21 de minute pe chinezoaica Na Li (12 WTA), in trei seturi, scor 6-4, 3-6, 6-4.

UPDATE:
Detinatoarea titlului la Varsovia, Alexandra o va intalni in ultimul act al competitiei pe Jie Zheng (China), cea care s-a impus in fata unguroaicei Greta Arn, scor 6-4, 7-5.

Dupa un sfert de finala dificil in fata bulgaroaicei Tsvetana Pironkova (100 WTA), Alexandra Dulgheru s-a luptat pentru un loc in finala cu mult mai experimentata Na Li (12 WTA). Romanca este cea care are prima minge de break la 3-3 in primul set, luandu-i serviciul la 0 adversarei. Na Li reuseste rebreak-ul (4-4), dar dupa doua duble greseli ale lui Li si dupa un retur excelent, Alexandra face break-ul (5-4). Romanca incheie primul set la 6-4, dar nu inainte ca Na Li sa riposteze, chinezoaica anuland sapte mingi de set ale romancei.

Dulgheru incepe setul secund cu un break alb si se desprinde la doua game-uri (2-0), Na Li castiga trei game-uri la rand si preia conducerea (3-2). Chinezoaica face break la 4-3 in favoarea ei, ceea ce ii trece in cont al doilea set.

In setul decisiv, Alexandra reuseste sa-i ia serviciul adversarei (3-1), dar inca o data chinezoaica revine si face rebreak-ul. In game-ul urmator, romanca anuleaza doua mingi de game ale lui Li si obtine break-ul (4-2). La 5-3 in favoarea sa, romanca serveste pentru meci. Li nu se da insa batuta si face break-ul. Presiunea meciului isi pune amprenta pe serviciul chinezoaicei, care se grabeste si ii ofera trei mingi de break Alexandrei. Dulgheru o fructifica pe prima si se califica in finala, acolo unde va cauta sa-si apere titlul obtinut anul trecut.

Daca o bate pe chinezoaica este chiar la un nivel f ridicat
    Cu un program norocos, ajunge in sferturi la RG, poate si mai sus!
    Sa vedem azi ce program ii pica
    bafta (Vineri, 21 mai 2010, 12:21)

ovicash [utilizator]

Hai ca se poate inca o finala!
      tenis dulgheru (Vineri, 21 mai 2010, 12:40)

radu [anonim] i-a raspuns lui ovicash

Pe ce canal se transmite meciul?
    Felicitari (Vineri, 21 mai 2010, 14:35)

Vlad [anonim]

Bravo Alexandara!!!
    Felicitari!! (Vineri, 21 mai 2010, 14:59)

alex [anonim]

Bravo Alexandra!!!!
    succes in continuare
    Varsovia (Vineri, 21 mai 2010, 15:14)

guga lucian [anonim]

Cea mai mare bucurie pentru mine din ultimul timp.
    Doar marii campioni isi repeta succesele obtinute anterior.

O sa-i tin pumnii si voi urmari meciurile ei ori de cate ori televiziunile inteleg faptul ca avem o noua mare campioana si transmit meciurile ei chiar si in dauna "meciurilor" propagandistice cu FMI.
    bravo dulgheru (Vineri, 21 mai 2010, 15:15)