Ioana Raluca Olaru a fost eliminata in prima runda a turneului de la Varsovia, dupa ce a pierdut in doua seturi, scor 6-7(4), 0-6, in fata favoritei numarul trei a competitiei, chinezoaica Na Li. Pentru prezenta in primul tur, Olaru (numarul 80 WTA) va primi 1 punct WTA si un cec in valoare de 4.200 dolari.

Na Li a facut un break in debutul primului set, dar Olaru a reusit sa revina exemplar luandu-i de doua ori serviciul adversarei sale. Chinezoaica a recuperat un break si a egalat la 5. Romanca a fost la un punct de a-si trece in cont primul set dupa un nou break, dar Li, numarul 12 WTA, i-a luat serviciul Ralucai, impunandu-se in cele din urma la tie-break, cu 7-4. In setul secund, Olaru nu a izbutit sa castige niciun game, iar Na Li a castigat la 0, dupa un meci ce a durat aproape doua ore.

Pentru prezenta in primul tur, Olaru (numarul 80 WTA) va primi 1 punct WTA si un cec in valoare de 4.200 dolari.

Statistica partidei Ioana Raluca Olaru (Romania) - Na Li (China) 6-7(4), 0-6

Asi: 3 - 6

Duble greseli: 11 - 5

Puncte pe primul serviciu: 29/51 (57%) - 26/38 (68%)

Puncte pe al doilea serviciu: 12/40 (30%) - 7/20 (35%)

Mingi de break salvate 10/16 (63%) - 1/4 (25%)

Puncte pe retur(1): 12/38 (32%) - 22/51 (43%)

Puncte pe retur(2): 13/20 (65%) - 28/40 (70%)

Mingi de break castigate: 3/4 (75%) - 6/16 (38%)

Total puncte castigate pe serviciu: 41/91 (45%) - 33/58 (57%)