Nadal vs Federer 6-4, 7-6/ Intoarcerea Regelui - Nadal castiga la Madrid

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 16 mai 2010, 19:39 Sport | Tenis

Federer, armonia miscarii
Foto: Reuters
Fanii tenisului au fost nevoiti sa astepte un an, pentru a mai vedea un meci Nadal vs Federer: finala de la Madrid le-a oferit doua ore si 10 minute de spectacol autentic, chiar daca loviturile magistrale ale celor doi campioni au alternat cu rateuri, la un moment dat de neinteles.

Nadal a reusit sa castige in doua seturi, gratie unui joc nesteptat de ofensiv, care a "rimat" excelent cu stilul sau traditional energic. Spaniolul a castigat primul set cu 6-4, apoi a avut 4-2 in cel secund; in acel moment, Federer a avut o tresarire de orgoliu: si-a rezolvat problema deplasarii in teren, printr-un angajament fizic mai bun, a reusit sa egaleze si a trimis setul in "prelungiri".

Tie-break-ul a inceput in nota de dominare a elvetianului: insa la 4-2 pentru Federer, Nadal a izbutit sa castige patru mingi consecutive. Elvetianul a salvat prima minge de meci, pe serviciul ibericului, apoi a servit pentru a ramane in meci. Din pacate pentru Federer (si fanii sai), elvetianul a ratat ultima minge: din cauza unui retur lovit cu rama, mingea a sarit ciudat si l-a pacalit pe elvetian: 7-5 pentru Nadal in tie-break si succes in turneul de la Madrid.

"Este o placere sa joc la Madrid si vreau sa va multumesc pentru sprijin. Felicitari lui Roger - pentru succesul din Australia, pentru un sezon exceptional, ca si pentru intreaga lui cariera" - Rafael Nadal.

"A fost un turneu special pentru mine, chiar daca nu am fost capabil sa-mi apar titlul. Nadal a facut insa un sezon incredibil pe zgura si asta a demonstrat si astazi" - Roger Feder.


Citeste mai multe despre   























4565 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    2 probleme... (Duminică, 16 mai 2010, 19:47)

    AntonH [utilizator]

    Nu stiu altii, dar cand ii aud pe Alexandrescu la F1 si pe CTP la tenis ma iau dracii :))
    • +5 (5 voturi)    
      de acord (Duminică, 16 mai 2010, 20:20)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui AntonH

      Si pe mine ma deranjeaza foarte tare. Exagereaza CTP si e mult prea partizan. Imi plac cei doi jucatori, dar comentariul imi strica placerea meciului.
    • 0 (0 voturi)    
      true (Miercuri, 19 mai 2010, 14:55)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui AntonH

      treu, CTP sa ne lase!
  • -7 (9 voturi)    
    MAFIA CASELOR DE PARIURI (Duminică, 16 mai 2010, 20:50)

    Andy Latimer [utilizator]

    Stiti cum stau guzganii mafioti-ultimul venit boier Patriciu cu BetCafe-sa escrocheze si sa sfideze, profitand de prostia suporterilor ? ORICE MECI ESTE TRUCAT DE ACESTI ORDINARI ! HUOOOO !
  • +2 (2 voturi)    
    match analysis ... (Duminică, 16 mai 2010, 22:14)

    antmihai.blogspot.com [anonim]

    impresii 'la cald, dupa meciul vazut online, cu un comentariu englezesc decent.

    nu a fost un meci cu un 'pace extrem de spectaculos, dar au fost cateva lovituri geniale pe care numai unul ca nadal sau federer le poate reusi.

    nadal a parut tot timpul ca o sa castige usor, desi nu a fost chiar asa.
    a condus in primul set cu un 'break. in setul doi, au fost re-break-uri repetate, nadal a irosit sanse bune de a incheia mai rapid setul. in tie-break federer a condus, dar face 4 unforced errors de incepator si nadal pecetluieste victoria pe serviciul lui fed, cand mingea sare ciudat de pe linie si fed face un air racquet.

    de apreciat la federer scurtele deosebite reusite, la nadal backhand-ul.

    oricum, vazand meciurile lui federer din ultimele luni, cu infrangeri repetate la jucatori 'mai slabi, mi se pare ca o sa castige din ce in ce mai greu turnee. eu unul nu-l vad sa' duca 2 saptamani la un slam cu 3 din 5.

    sa asteptam totusi roland garros-ul si wimbledon-ul si vom vedea cum stau lucrurile pentru ambii ...

    ah, sa nu uitam ca nadal intrece recordul lui agassi cu 18 masters si de asemenea castiga 3 masters-uri la rand, lipsindu-i cel de-al 4-lea, fiind absent la barcelona.
    • +1 (1 vot)    
      Analiza perfecta (Duminică, 16 mai 2010, 22:57)

      Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui antmihai.blogspot.com

      Cat priveste victoriile in turneele Masters, a devenit primul jucator din istorie ce reuseste sa castige intr-un an toate cele trei turnee disputate pe zgura.

      Turneul de la Barcelona nu este turneu de Masters, este doar ATP 500.
    • +1 (1 vot)    
      mda (Luni, 17 mai 2010, 13:20)

      me [anonim] i-a raspuns lui antmihai.blogspot.com

      si federe si nadal au pierdut cu jucatori slabi DAR
      1 - federe nu a fost niciodata as la mastersuri, el s-a concentrat pe marile turnee
      2 - nadal a trecut printr-o perioada extrem de proasta incepand de la RG de anu trecut, pe care se pare ca a trecut-o. vom vedea la RG si wimblendon
      3 - orice mare jucator o mai da in bara si pierde aiurea
  • +1 (1 vot)    
    re: (Luni, 17 mai 2010, 0:30)

    mihai [anonim]

    asa e sorin, mersi de corectura si completare ... :)
  • +1 (1 vot)    
    Cand redevine Nadal numarul 1? (Luni, 17 mai 2010, 8:15)

    didi [anonim]

    Asta cred ca e intrebarea la care fanii tenisului se ganesc in acest moment. La un calcul simplu, daca Nadal castiga RG (considerand ca Federer joaca finala) si joaca doar finala la Wimbledon (contra lui Federer), Nadal redevine numarul 1. Nu-mi place stilul de joc al lui Nadal insa trebuie sa recunosc ca la momentul actual este peste Federer - de fapt cred ca Federer nu prea mai are chef de tenis - cam asta a fost senzatia in meciul de aseara.

    P.S. Pacat ca Sport.ro isi bate joc de fanii tenisului - in loc sa transmita semifinala Federer-Ferer, asa cum era inprogram, au ales sa transmita impresii de la alde Becali, Porumboiu ... . Pacat!
  • +1 (1 vot)    
    CTP (Luni, 17 mai 2010, 9:29)

    Cornel [anonim]

    as ruga pe cei care se ocupa de transmisiunile Tv ale meciurilor de tenis sa se mai lipseasca de prezenta lui CTP.Toti il intelegem si stim "ca este un deosebit "si ca se pricepe mai bine deat oricine la orice dar cred ca multi dintre iubitorii de tenis ar putea sa treaca foarte usor peste lipsa comentariilor lui.

    HAI NADAL
  • 0 (0 voturi)    
    CPT Nadal - Federer (Luni, 17 mai 2010, 10:05)

    Radu [anonim]

    Am citit comenturile voastre si sunt contrariat de faptul ca il considerati pe Domnul CPT un comentator anost... Eu il vad ca un tip plin de fervoare; tenisul este mai mult decat ce pare la televizor si eu cred ca Domnul CPT reuseste sa surprinda aceste lucruri prin comentariile sale. Revenind la subiectul principal... Nadal e peste Federer(suna categoric stiu). Nadal e mai tanar, mai motivat, mai dornic, daca nu are probleme fizice eu spun ca mai rezista cativa ani la cel mai inalt nivel cu stilul lui de joc, tin sa spun ca nu va prinde 30 de ani daca va juca asa! Federer pe de cealalta parte e tatic,e realizat; a demonstrat ca este cel mai bun, poate cel mai bun din istorie, desi Nadal il domina clar la intalnirile directe. Eu nu spun ca Federer nu mai poate, e doar chestie de psihic, nu mai este dispus sa dea totul pentru victorie.. Ar fi multe de spus, asta pe scurt!
    • +1 (1 vot)    
      CPT - CTP (Luni, 17 mai 2010, 14:52)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Faptul ca repeta la nesfarsit aceleasi fraze imi insulta inteligenta. Daca ar fi comentariu la liga 2-a, ar fi OK, dar tenisul e un sport un pic mai "cultivat".
    • 0 (0 voturi)    
      comentatori ... (Luni, 17 mai 2010, 17:24)

      antmihai.blogspot.com [anonim] i-a raspuns lui Radu

      radu, nu te contrazic cu privire la faptul ca CTP ar fi un ins anost, fara fervoare. dar cum a zis si 'antonh, comentariul sau e amator, de liga a 3-a, as zice eu. si spun asta vazand sute de meciuri comentate de straini. e o diferenta de clasa imensa. e ca si cum te uiti pe realitatea tv si apoi pe cnn.

      doina stanescu era o comentatoare buna, de asemenea virginia ruzici si cristina topescu.

      restul, si la fotbal, la handbal si la baschet nu prea au 'stofa ...