Rafael Nadal s-a calificat in semifinalele turneului Masters de la Madrid, ibericul depasindu-l fara prea mari probleme pe Gael Monfils. A fost 6-1, 6-3 pentru fostul lider mondial dupa o ora si 18 minute de joc. In penultimul act al competitiei, Nadal da va piept cu Nicolas Almagro.

Nadal a inceput in forta disputa cu Monfils, spaniolul bifand break-ul la scorul de 2-1. A fost momentul care a decis primul set al partidei. Rafa si-a impus ritmul, a fost letal cu ajutorul loviturii de stanga si a servit destul de bine. Ibericul a castigat cu 6-1, iar Monfils era depasit la toate capitolele.

Lucrurile nu s-au schimbat prea mult nici in setul al doilea, diferenta fiind doar ca francezul a reusit sa castige trei game-uri. Dupa o ora si 18 minute de joc, Nadal s-a impus cu 6-1, 6-3, Rafa urmand sa-l intalnesca in semifinale pe compatriotul Nicolas Almagro (l-a invins pe Jurgen Melzer, scor 6-3, 6-1).