Alexandra Dulgheru isi continua performantele extraordinare din acest sezon. Dupa ce saptamana trecuta a eliminat-o pe fosta lidera mondiala Dinara Safina la Roma, romanca, numarul 38 WTA a invins-o in turul al doilea de la Madrid, intr-un meci de peste doua ore si jumatate, pe rusoaica Elena Dementieva, favorita numarul sase a turneului, scor 6-1., 3-6, 7-5.

Dulgheru a speculat greselile adversarei sale si cu un retur puternic a reusit sa se califice in optimile turneului de la Madrid, eliminand un cap de serie.

Romanca a inceput foarte bine meciul cu Dementieva, rusoaica reusind sa castige un singur game in primul set. Dementieva a reusit insa sa intoarca meciul si a dus meciul in decisiv, dupa ce s-a impus in setul al doilea cu 6-3.

Doua break-uri in debutul setului decisiv i-au asigurat rusoaicei un avantaj de trei game-uri (4-1), dar Dulgheru a revenit exemplar, a pus presiune pe adversara cu un retur agresiv si s-a impus cu 7-5, transformand a patra minge de break.

In turul urmator, Alexandra Dukgheru o va intalni pe a 30-a jucatoare a lumii, cehoaica Lucie Safarova, cea care a eliminat-o in setul secund pe bielorusa Olga Govortsova, scor 4-6, 6-2, 7-5.

Statistica partidei Alexandra Dulgheru (Romania) - Elena Dementieva (Rusia) 6-1, 3-6, 7-5

Asi: 1 - 0

Puncte pe primul serviciu: 35/68 (51%) - 41/75 (55%)

Puncte pe serviciul al doilea: 14/23 (61%) - 6/23 (26%)

Mingi de break salvate: 7/13 (54%) - 10/18 (56%)

Puncte pe retur(1): 34/75 (45%) - 33/68 (49%)

Puncte pe retur(2): 17/23 (74%) - 9/23 (39%)

Mingi de break transformate: 8/18 (44%) - 6/13 (46%)

Total puncte castigate pe serviciu: 49/91 (54%) - 47/98 (48%)

Total puncte castigate pe retur: 51/98 (52%) - 42/91 (46%)

Total puncte castigate: 100/189 (53%) - 89/189 (47%)