Sorana Cirstea a ajuns pentru prima data in acest an in semifinalele unei competitii WTA. Romanca, numarul 38 in ierarhia mondiala, a invins-o in sferturile de finala pe jucatoarea olandeza Arantxa Rus (120 WTA), in doua seturi, scor 6-4, 6-1.

Ramasa principala favorita a turneului de la Estoril (Portugalia) dupa eliminarea unguroaicei Agnes Szavay, Cirstea a avut nevoie de o ora si 23 de minute pentru a se califica in semifinale. A anulat toate cele trei mingi de break avute de adversara sa si a castigat partida dupa ce i-a luat de patru ori serviciul lui Rus.

In turul urmator, Cirstea o va intalni pe castigatoarea din partida Jarmila Groth (Australia) - Arantxa Parra Santonja (Spania).

Pentru calificarea in semifinalele de la Estoril, Cirstea va primi 130 puncte WTA si un cec in valoare de 7.376 euro.

Statistica partidei Arantxa Rus (Olanda) - Sorana Cirstea (Romania) 4-6, 1-6:

Asi: 0 - 3

Duble greseli: 0 - 2

Puncte castigate pe primul serviciu: 29/57 (51%) - 22/25 (88%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 9/17 (53%) - 15/30 (50%)

Mingi de break salvate: 8/12 (67%) - 3/3 (100%)

Puncte castigate pe retur(1): 3/25 (12%) - 28/57(49%)

Puncte castigate pe retur(2): 15/30 (50%) - 8/17 (47%)

Mingi de break castigate: 0/3 (0%) - 4/12 (33%)

Total puncte castigate pe serviciu: 38/74 (51%) - 37/55 (67%)