Sorana Cirstea s-a calificat in sferturile de finala ale turneului Open de la Estoril, trecand in doua seturi de jucatoarea portugheza Michelle Larcher De Brito, scor 7-5, 7-5, intr-o disputa echilibrata ce s-a intins pe durata unei ore si 40 de minute.

Cirstea a preluat conducerea in primul set (4-2), dar si-a pierdut serviciul si De Brito a egalat la 4. La 5-5, romanca, favorita numarul doi a turneului, a reusit break-ul si s-a impus cu 7-5 in primul set.

In setul secund, Sorana a facut break la 1-1, dar si-a pierdut serviciul in game-ul urmator, dupa ce a salvat o minge de break. Cirstea a facut break imediat pentru a duce scorul al 3-2, dar portugheza a reusit din nou rebreak-ul (3-3). Sorana s-a desprins la 5-5, reusind sa-i ia serviciul adversarei si sa se impuna cu 7-5 in al doilea set.

In sferturile de finala ale turneului Open de la Estoril, Sorana Cirstea, care in prima runda a eliminat-o pe Raluca Olaru, o va intalni pe castigatoarea din partida Kirsten Flipkens (Belgia)/ Arantxa Rus (Olanda).

Pentru calificarea in turul al treilea, Cirstea va primi 70 puncte WTA si un cec in valoare de 3.862 euro.

UPDATE: Romanca Alexandra Dulgheru a parasit turneul de la Roma in optimile de finala. Dupa ce a invins-o in turul precedent pe Dinara Safina, Dulgheru nu i-a putut face fata rusoaicei Petrova.

Romanca nu a reusit sa castige niciun game in primul set, Petrova incheiand setul cu 6-0 dupa 21 de minute de joc. Dulgeru a reusit pentru prima data sa-si tina serviciul in cel de-al doilea game al setului secund si a facut break la 3-3. La 5-3 in favoarea sa, Alexandra a obtinut avantajul si a incheiat al doilea set cu un break: 3-6.

In setul decisiv, Nadia Petrova s-a impus cu 6-2, calificandu-se in sferturile de la Roma, acolo unde o va intalni pe castigatoarea din partida Elena Dementieva (Rusia)/ Ana Ivanovic (Serbia).