Romanca Alexandra Dulgheru (nr. 43 WTA) a oferit surpriza zilei si s-a calificat, marti, in optimile de finala ale turneului Masters de la Roma, invingand-o pe fosta lidera mondiala, rusoaica Dinara Safina, scor 6-4, 6-7(5), 6-1, intr-un meci maraton de doua ore si 40 de minute.

Dupa ce a eliminat-o in primul tur pe italianca Sara Errani, scor 2-6, 6-1, 6-4, Alexandra Dulgheru, semifinalista de la Barcelona, a trecut in trei seturi si de favorita numarul trei a turneului, Dinara Safina.

Revenita dupa o accidentare grava la spate, ce a tinut-o departe de terenul de joc vreme de trei luni, rusoaica a cedat primul set, dar a preluat conducerea in al doilea (5-3). Dulgheru a revenit, a egalat la 5, dar Safina a reusit sa revina in meci la 6-5, cand romanca servea pentru meci. Safina, detinatoarea titlului de la Roma, s-a impus la tie-break si a prelungit meciul in setul decisiv.

Presiunea partidei resimtita de Safina si-a facut prezenta in ultimul set, rusoaica reusind sa castige doar un singur game in fata Alexandrei Dulgheru, care s-a impus cu 6-4, 6-7 (5), 6-1.

In optimi, Alexandra Dulgheru va intalni o alta rusoaica, Nadia Petrova (cap de serie numarul 14) reusind sa treaca in minim de seturi (6-4, 6-4) de jucatoarea slovena Katarina Srebotnik.

Pentru aceasta performanta, Alexandra Dulgheru va primi 125 puncte WTA si un cec in valoare de 20.000 de dolari.