Rafael Nadal a castigat turneul Masters de la Roma (dotat cu premii totale in valoare de 2.75 milioane de euro) dupa ce l-a invins in finala pe David Ferrer. A fost 7-5, 6-2 pentru fostul lider mondial, ibericul ajungand la cel de-al 17-lea succes din turneele Masters (a egalat recordul lui Andre Agassi).

Agassi a castigat ultimul turneu Masters la Cincinnati, in 2004, la varsta de 34 de ani.

Partida dintre Nadal si Ferrer a fost echilibrata in primul sau set, ambii jucatori prestand un tenis de calitate. Rafa a avut nervii mai tari si a castigat cu 7-5, dupa ce David a pierdut (la scorul de 5-5) pe propriul serviciu.

La scorul de 7-5 si 2-1 la game-uri pentru Nadal, a intrat in scena ploaia, partida fiind intrerupta pentru minute bune. La revenire, Nadal si-a impus stilul si a castigat cu 6-2, dupa un set doi pe care l-a dominat.

In varsta de 23 de ani, Nadal si-a trecut in cont cel de-al 17-lea titlu din turneele Masters 1000, performanta cu care l-a egalat pe Andre Agassi. In acest clasament, Roger Federer se afla pe doi, cu 16 turnee Masters castigate.

"Am 23 de ani, iar pentru mine numarul 17 reprezinta foarte mult. Urmeaza si alte turnee de acest gen, iar eu sper sa joc din ce in ce mai bine. Va fi foarte greu la Madrid, vor fi acolo cei mai buni jucatori din lume. Ma bucur foarte mult ca am castigat la Roma" - Rafael Nadal.