Nadal a inceput meciul in forta: si-a castigat serviciul la 0, apoi a incercat sa faca rapid break. Hanescu a rezistat si a depasit tensiunea a 4 situatii de egalitate, pentru a-si face serviciul. Spaniolul a ramas la fel de concentrat si la urmatoarea ocazie a reusit sa castige pe serviciul romanului. La 4-1 in primul set, lucrurile devenisera clare: Nadal lamurise problema diferentei de valoare, ramanea de vazut cat isi doreste sa stea pe teren.

In primul set, Hanescu i-a castigat spaniolului trei game-uri, iar in al doilea a castigat doar doua (niciun break). Si totusi, in setul secund a avut romanul mai multe sanse de a castiga pe serviciul spaniolului. Nu a castigat niciuna, pentru ca Nadal a apasat pedala de acceleratie in fiecare moment in care simtea ca adversarul incearca sa rastoarne raportul de forte.