Roma Masters

Hanescu vs Nadal 3-6, 2-6/ Greu de ucis

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2010, 22:01 Sport | Tenis

Nadal a inceput meciul in forta: si-a castigat serviciul la 0, apoi a incercat sa faca rapid break. Hanescu a rezistat si a depasit tensiunea a 4 situatii de egalitate, pentru a-si face serviciul. Spaniolul a ramas la fel de concentrat si la urmatoarea ocazie a reusit sa castige pe serviciul romanului. La 4-1 in primul set, lucrurile devenisera clare: Nadal lamurise problema diferentei de valoare, ramanea de vazut cat isi doreste sa stea pe teren.

In primul set, Hanescu i-a castigat spaniolului trei game-uri, iar in al doilea a castigat doar doua (niciun break). Si totusi, in setul secund a avut romanul mai multe sanse de a castiga pe serviciul spaniolului. Nu a castigat niciuna, pentru ca Nadal a apasat pedala de acceleratie in fiecare moment in care simtea ca adversarul incearca sa rastoarne raportul de forte.


Citeste mai multe despre   





















1966 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    La ce ne puteam astepta (Joi, 29 aprilie 2010, 22:53)

    metal [anonim]

    Era imposibil ca Hanescu sa ii fura macar un set lui Nadal, nu vom avea prea curand , sa nu zic niciodata, un jucator de valoarea lui.
    • +4 (4 voturi)    
      match stats & comments (Joi, 29 aprilie 2010, 22:26)

      antmihai.blogspot.com [anonim] i-a raspuns lui metal

      ca pasionat de sportul alb, am vazut meciul 'da capo al fine si pot zice ca hane a facut unul din cele mai bune meciuri. primul set a fost cu break pentru nadal, greseli nefortate 3 de ambele parti. a avut niste lovituri incredibile nadal, care au facut diferenta. setul doi hane a avut 4 mingi de break, a pus presiune mereu, dar iarasi nadal a scos din palarie lovituri superbe. daca juca cu oricare alt jucator hane avea reale sanse.

      chiar si comentatorii englezi au avut cuvinte de lauda la adresa romanului si au ramas mirati de jocul foarte bun facut.

      all in all, an entertaintin; match with amazin' groundstrokes ...
    • +6 (6 voturi)    
      gogule... (Joi, 29 aprilie 2010, 23:21)

      V [anonim] i-a raspuns lui metal

      ... Nadal i-a spulberat pe altii mult mai rau, 2-6, 3-6 nu e rau deloc in fata unui jucator pe care multi il considera cel mai bun din toate timpurile pe zgura... sa fim seriosi, Hanescu este un jucator foarte bun si pentru o tara ca Romania, ar trebuie sa fim extrem de multumiti ca avem o astfel de reprezentare.
  • +1 (5 voturi)    
    Greu (Joi, 29 aprilie 2010, 23:22)

    Task Damager [anonim]

    Greu de luptat impotriva unui Nadal plin de steroizi, si mai ales pe zgura. Victor a facut totusi un meci frumos!
    • +4 (4 voturi)    
      Aoleo (Joi, 29 aprilie 2010, 23:35)

      Real [anonim] i-a raspuns lui Task Damager

      Steroizi? de unde iti vin ideile astea? Cred ca e greu cand Federer iese din primul tur...
      • -2 (2 voturi)    
        Federer ramane regele (Joi, 29 aprilie 2010, 23:50)

        george [anonim] i-a raspuns lui Real

        orice s-ar zice. Cand ai castigat totul in tenis si ai batut toate recordurile e greu sa mai ai motivatie si chef sa joci la nivel inalt tot timpul si in toate turneele mici. Federer o sa se concentreze doar pe turneurile de Grand Slem, nu are rost sa-si risipeasca energia pe gainarii.
        Oricum diferenta de 4000 de puncte ATP dintre Federer si Nadal e greu de recuperat.
        Federer, cand va renunta la a mai juca tenis, o va face de pe pozitia 1 ca pur si simplu nu mai are adversar, cel putin pe terenuri rapide.
        • +1 (1 vot)    
          Recordurile sunt facute ca sa fie batute (Vineri, 30 aprilie 2010, 0:09)

          Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui george

          Federer este rege in acest moment. Peste ani, va deveni o amintire. Intotdeauna va exista cineva ce iti va bate recordurile la un moment dat.
          • 0 (0 voturi)    
            pai nici nu vorbeam de altceva (Vineri, 30 aprilie 2010, 19:38)

            george [anonim] i-a raspuns lui Sorin Blaj

            Federer e rege acuma si probabil ca in viitor un cineva ii va depasi recordurile dar e greu de crezut ca va fi din generatia acutala.
            Din pacate banii foarte multi care se castiga in tenis ii fac pe multi tineri tenismeni talentati sa foloseasca metode neortodoxe pentru imbunatatirea conditiei fizice si asta duce in final la probleme fizice asa cum are si Nadal.
            Ca daca folosesti substante energizante iti fortezi organismul peste limita la care este antrenat si de aici probleme cu genunchii si cu ligamentele.
  • +4 (4 voturi)    
    nu e rau (Joi, 29 aprilie 2010, 23:50)

    taranistu [utilizator]

    Bravo Hane!
  • +2 (2 voturi)    
    rusine (Vineri, 30 aprilie 2010, 8:28)

    b [anonim]

    rusine pentru toate posturile de televiziune care nu au difuzat meciul complet. Un roman a jucat cu unul din cei mai buni jucatori ai lumii si noi nu am putea vedea meciul la TV. CRED CA NUMAI IN ROMANIA ESTE POSIBIL ASA CEVA
  • +2 (2 voturi)    
    se putea mai mult (Vineri, 30 aprilie 2010, 9:33)

    vlad [anonim]

    Hanescu a inceput curajos, incercand inca de la primele puncte sa-l surprinda pe Nadal prin lovituri decisive.
    Au fost prea multe mingi scurte trimise de Victor taxate imediat de Nadal.
    Din pacate nimeni nu poate castiga un meci cu Nadal jucand pe zgura de pe linia de fund a terenului. Au incercat jucatori mai bie cotati decat Victor, fara succes insa.
  • 0 (0 voturi)    
    waa (Vineri, 30 aprilie 2010, 16:51)

    Wizz [anonim]

    wow!nici nu ma asteptam sa bata hasescu,inca sa recunoastem,s'a descurcat bine! numai gandul ca avut curaj sa joace cu locul 3 mondial te infioara .. bravo hanescu!!!! macar esti in primii 40! ceea ce este...super!