Rafael Nadal s-a calificat in optimile Mastersului de la Roma dupa ce l-a invins pe Philipp Kohlschreiber (numarul 29 mondial), scor 6-1, 6-3. Ibericul il va intalni in turul trei pe romanul Victor Hanescu.

Primul set a inceput bine pentru fostul numar unu mondial, ibericul bifand break-ul imediat si conducand cu 2-0. Nadal s-a simtit foarte bine, lovitura de dreapta i-a mers din plin, iar serviciul a fost impecabil. S-a facut rapid 4-1 pentru Rafa, iar primul set a fost castigat cu un categoric 6-1.

Lucrurile s-au schimbat putin in setul al doilea, Kohlschreiber si Nadal mergand cap la cap pana la 3-3 (fiecare a castigat pe propriul serviciu). Kohlschreiber are o minge de break (la scorul de 3-2 in favoarea sa), dar germanul nu rezista presiunii si pierde game-ul.

Nadal face primul break al setului doi la scorul de 3-3, iar jocul decurge in favoarea ibericului. Setul este castigat de Nadal cu 6-3, iar spaniolul castiga destul de usor partida cu Kohlschreiber dupa numai o ora si 10 minute. In urmatoarea partida, Rafa il va intalni in optimile turneului de la Roma pe romanul Victor Hanescu.