Roma Masters Federer, eliminat de Gulbis; Hanescu il asteapta pe Nadal

de A.S.     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2010, 20:12 Sport | Tenis

Roger Federer, esec la Roma, la revenirea pe zgura
Foto: australianopen.com
Nr. 1 mondial, Roger Federer a ratat prima aparitie pe zgura, cedand in fata lui Enests Gulbis (Letonia), in primul sau meci la turneul de la Roma. Victor Hanescu l-a invins pe Juan Monaco si se pregateste pentru un tur trei special, in care il poate intalni pe Rafael Nadal. Daca spaniolul il va invinge miercuri pe Phillip Kohlschreiber...

Rezultate turul 2, Roma
Gulbis - Federer 2-6, 6-1, 7-5
Hanescu - Monaco 7-6, 6-4
Djokovici - Chardy 6-1, 6-1
Hewitt - Iujnii 6-4, 4-6, 6-3
Bolleli - Greul 6-4, 6-1
Almagro - Kubot 6-7, 6-2, 6-3
Wawrinka - Melzer 6-2, 6-1
Troicki - Bakker 3-6, 6-1, 1-0 abandon Bakker.


Citeste mai multe despre   























956 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Federer este o umbra (Marţi, 27 aprilie 2010, 21:25)

    Dorin [anonim]

    Un mare jucator de tenis cauta sa castige si turneele de Master Series. Elvetianul dovedeste insa ca se pricepe de minune sa le fenteze. In ultimii doi-trei ani nu prea a mai castigat nimic din seria Master Series. Doar 4 turnee castigate in seria Master din 2007 (inclusiv) pana astazi e cam foarte putin pentru un jucator cu pretentiile pe care le emite elvetianul. Federer n-are absolut nici o sansa sa-si apere titlul castigat anul trecut (cu foarte mult noroc) la RG. A jucat penibil iar Gulbis i-a dat pur si simplu clasa.
    • +1 (1 vot)    
      Nu zau... (Marţi, 27 aprilie 2010, 21:53)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      Si care a fost norocul ala mare al lui Federer la RG anul trecut? Ca n-au participat Borg si Nastase sau ce?
      In rest, ai dreptate, valoarea adevarata se vede numai in Masters Series, Grand Slam-urile sunt pentru incepatori. Dar nu te poti numi tenisman pana nu castigi macar o data si BCR Open sau macar challenger-ul de la Brasov.
      • -2 (2 voturi)    
        Hmmmmm.... (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:24)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

        Minusul este argumentul tau? Esti neconvingator gagiule. Federer a declarat chiar la debutul masters-ului de la Roma (unde dealtfel a pierdut lamentabil) ca nu el este favoritul principal. O declaratie elaganta dar plina de adevar. Ci Nadal. Este declaratia lui Federer, nu a mea. Acum ai inteles de ce elvetianul a castigat anul trecut, printr-o conjunctura favorabila, ca sa nu-i zic chiar noroc, RG????? Federer nu este un foarte bun jucator pe zgura. O demonstreaza statisticile. De fapt ce doresti? Sa subliniezi cat de retardati sunt unii dintre fanaticii sustinatori ai elvetianului? Esti penibil.

        P.S. Iti inteleg frustrarea dar deseori, cand esti fanul isterizat al unui jucator (oricare ar fi acela), ajungi ca, pur si simplu, sa nu-i mai vezi slabiciunile si limitele. Iar Federer are, fara indoiala, limitele si slabiciunile lui. In ciuda performantelor si aparentei invincibilitati.
        Turneele de Master Series (si nu challenger asa cum insinuezi tu printr-o ironie ieftina) sunt aproape la fel de valoroase (cel putin prin participare) ca si cele de grand slam. Diferenta ar fi ca se joaca doar 2 seturi din 3 (fata de 3 din 5 in turneele de Grand Slam) si sunt ceva mai slab cotate prin punctele acordate participantilor. Valoarea ti-o confirmi si in turneele de Master Series!!! Ai inteles coane ozzy???? Nu si Osbourne, evident. Apropo... Schimba-ti pseudonimul ca esti chiar ridicol.
        • 0 (0 voturi)    
          Valoarea a confirmato de mult in mastersuri ... (Miercuri, 12 mai 2010, 1:27)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui Dorin

          Federer este un jucator foarte bun pe zgura ,nu ca Nadal, dar imediat dupa. A jucat tot atatea finale ca Nadal (ambii 4 consecutive) la RG. Federer 4 (2006-2009) castigand doar 1(2009) Nadal 4 (2005-2008) si a castigat 3.Cand s-au intalnit a castigat Nadal dar fi convins ca in 2009 daca Nadal reusea sa ajunga in finala Federer il halea, Defapt pierduse cu cateva saptamani inainte in fata lui in Mastersul de la Madrid.(Federer poate anul acesta sa faca 5 finale de RG consecutive ceea ce Nadal nu mai poate). In acelasi timp Federer este singurul jucator care l-a invins pe Nadal in finale de Master pe zgura. Federer are 11 finale de MS pe zgura, din care 5 castigate.Din 25 de finale de MS 11 sunt pe zgura , 14 sunt pe rapid; Nadal are pe zgura 14 finale din care 12 castigate iar pe rapid are 9 din care 5 castigate;Nadal din 23 de finale 14 sunt pe zgura 9 pe rapid; in circuit pe an sunt 3 pe zgura 6 pe rapid, rezulta ca Federer este un jucator (allcourt) foarte echilibrat pe cand Nadal ..zgura si cam atat..a avut el ceva izbucniri pe hard dar l-au costat scump. Aici intervine ceva ce nu inteleg multi..Federer joaca din talent , joaca natural si nu se sacrifica cu orice chip numai sa castige un event....asa a reusit sa domine tenisul mondial fara precedent in istorie. Limita si slabiciunea lui Federer va fi varsta si lipsa apetitului ....pur si simplu nu mai esti la fel de motivat dupa ce ai depasit toate barierele si obstacolele.
      • -1 (1 vot)    
        Usurel ca-ti pleznesc venele! (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:31)

        George [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

        Nu te enerva. Chiar vrei sa-i omori pe cei care au alte opinii decat cele pe care le ai tu? Dorin are, in mare parte, dreptate. Din punctul meu de vedere.
      • -1 (1 vot)    
        hmmm (Miercuri, 28 aprilie 2010, 16:10)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

        omul are in mare parte dreptate...
        la RG a avut bafta cu niste adversari slabi + eliminarea lui nadal care il facea muci daca era in forma
    • 0 (0 voturi)    
      arnca o umbra peste restul ..vrei sa zici (Marţi, 11 mai 2010, 23:43)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Daca ai sti cum isi fac jucatorii din top 10 calculele pt Ranking (seeding) nu ai mai pune mana pe tastatura sa scri ineptii pe aici.Omul nu avea nevoie sa se incarce cu puncte aiurea si sa se epuizeze, ci doar de meciuri de ïncalzire"/antrenament pt. ceea ce va urma...adica pt. punctele care le are de aparat. Isi conserva energia pentru "Grand Slam 2010". Cica "doar 4 turnee de Master".... daca te-ar auzi Hanescu ...el intr-o cariera abia a ajuns in cateva finale fara sa castige nimic. vai vai cum..adica ..cu ce? gandesti.....
  • 0 (0 voturi)    
    Hihihihihi!!! (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:40)

    Racnetul liberal [anonim]

    Pai turneul de la Estoril, unde va participa Federer incepand cu 3 mai, cam cat de bine cotat este dragutule in circuitul ATP? Iti spun eu daca nu stiai... Estoril face parte din ATP World Tour 250, adica exact ca si BCR Open!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mda... (Marţi, 27 aprilie 2010, 22:43)

    Patraulea [anonim]

    Elvetianul ar cam trebui sa puna racheta in cui. Altfel se va face de ras. Sincer, nu cred ca va mai castiga vreun turneu de mare slem la cum joaca in acest moment.
    • 0 (0 voturi)    
      gogule... (Vineri, 30 aprilie 2010, 19:34)

      mutulica [utilizator] i-a raspuns lui Patraulea

      i-au mai cantat prohodul si altii acum 2 ani dupa ce a pierdut AO... ia uita-te putin la statistici sa vezi ce a mai castigat intre timp.
      • 0 (0 voturi)    
        Federer (Joi, 12 mai 2011, 9:21)

        jidanu [anonim] i-a raspuns lui mutulica

        Orice a-ţi zice, Federer este un mare tenismen.
        Când este pe teren dansează nu joacă, atinge mingea, o alintă, o mângâie cu racheta.
        Asta dovedeşte iubire pentru ceea ce face.
        El joacă din plăcere, el dansează în jurul rachetei şi al mingii. Numai Năstase al nostru era în stare de aşa ceva.