Victor Hanescu s-a calificat in optimile de finala ale turneului Masters 1000 de la Roma, castigand in doua seturi in fata argentinianului cap de serie numarul 16, Juan Monaco, scor 7-6(4), 6-4. Urmatorul adversar al lui Hanescu poate fi "Regele zgurii", Rafael Nadal, spaniolul infruntandu-l miercuri pe germanul Philipp Kohlschreiber, pentru un loc in optimi.

In primele doua game-uri, niciunul dintre jucatori nu a reusit sa-si tina serviciul. Dupa cele doua break-uri din debutul partidei, fiecare isi castiga game-ul pana la 3-3, atunci cand argentinianul conduce cu 40-15 pe serviciul lui Hanescu si transforma prima minge de break. Victor ii refuza adversarului sansa de a se distanta la doua game-uri, reusind rebreak-ul. Raspunsul lui Juan Monaco vine prompt. Argentinianul e aproape de un nou break, dar Victor salveaza trei mingi de break, obtine avantajul si isi tine serviciul. Primul set s-a decis la tie-break, Hanescu reusind sa se desprinda la 3-3 si sa transforme a doua minge de set, impunandu-se cu 7-4.

In game-ul secund al celui de-al doilea set, Monaco are oportunitatea de a-i lua serviciul lui Hanescu si sa se desprinda la 2-0, dar romanul revine in joc si egaleaza situatia: 1-1. Cei doi jucatori isi castiga fiecare urmatoarele doua servicii, pana la 3-3, cand Hanescu reuseste break-ul. Victor serveste pentru meci la 5-4 in favoarea sa si se califica in optimi dupa o partida de o ora si 36 de minute.

Cu aceasta victorie, Hanescu egaleaza situatia in intalnirile directe cu Juan Monaco, la 1-1, argentinuanul impunandu-se in 2009 in fata romanului, cu 6-3, 6-4, la Auckland.

Statistica partidei Victor Hanescu (Romania) - Juan Monaco (Argentina) 7-6(4), 6-4:

Asi: 4 - 3

Duble greseli: 0 - 3

Puncte castigate pe primul serviciu: 39/58 (67%) - 29/50 (58%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 6/10 (60%) - 8/17 (47%)

Mingi de break salvate: 5/7 (71%) - 1/4 (25%)

Puncte castigate pe retur (1): 21/50 (42%) - 19/58 (33%)

Puncte castigate pe retur (2): 9/17 (53%) - 4/10 (40%)

Mingi de break castigate: 3/4 (75%) - 2/7 (29%)

Puncte castigate pe serviciu: 45/68 (66%) - 37/67 (55%)

Puncte castigate pe retur: 30/67 (45%) - 23/68 (34%)