Victor Hanescu a ratat accederea in optimile de finala ale turneului pe zgura de la Barcelona, fiind invins in trei seturi de brazilianul cap de serie numarul 13, Thomaz Bellucci, scor 2-6, 6-1, 5-7. Hanescu a revenit de la 6-2, a facut break in momentul in care adversarul sau servea pentru meci in setul decisiv, dar nu a reusit sa obtina calificarea in faza urmatoare.

Bellucci "l-a avertizat" pe Hanescu inca din debutul meciului, romanul reusind in cele din urma sa salveze o minge de break si sa-si castige game-ul. Pe urmatorul sau serviciu, Hanescu salveaza alte doua mingi de break, dar nu e suficient pentru a evita break-ul brazilianului. Hanescu e aproape de rebreak, conduce cu 40-0, dar Bellucci revine isi castiga game-ul, distantandu-se la 3-1. Un nou break al brazilianului in game-ul al cincilea anunta incheierea rapida a primului set, ceea ce se intampla, nu inainte, insa, ca Hanescu sa-si castige al doilea game al meciului: 6-2.

In debutul setului al doilea, Hane a salvat din nou o minge de break si a reusit sa-si tina serviciul. La 2-1 in favoarea sa, Victor a reusit sa fructifice o a doua minge de break si pentru prima data in acest meci s-a distantat la 2 game-uri: 3-1. Romanul prinde incredere si isi castiga game-ul la 0: 4-1. Hane forteaza pe serviciul adversarului, face un nou break si incheie setul cu 6-1.

In game-ul al doilea al setului decisiv, Bellucci iroseste trei mingi de break si Hane isi castiga cu greu serviciul: 1-1. Brazilianul reuseste in cele din urma sa-i ia serviciul lui Hane si se distanteaza la 4-1. Bellucci ii pune probleme romanului, dar Hanescu isi mentine vii sansele acestui meci castigandu-si serviciul: 2-4. La 5-3 pentru adversar, Hanescu era "condamnat" sa faca break pentru a ramane in meci, ceea ce a si facut, dupa o mobilizare exemplara. Victor isi castiga serviciul si egaleaza in setul decisiv: 5-5. In game-ul urmator, Hanescu egaleaza la 40, dar brazilianul obtine avantajul si isi tine serviciul. Bellucci are doua mingi de meci, Hanescu o salveaza pe prima, dar nu poate evita infrangerea: 5-7.

Statistica meciului Victor Hanescu - Thomaz Bellucci 2-6, 6-1, 5-7

Asi: 8 - 7

Duble greseli: 0 - 0

Puncte castigate pe primul serviciu: 42/67 (63%) - 38/54 (70%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 15/28 (54%) - 17/34 (50%)

Mingi de break salvate: 11/15 (73%) - 8/11 (73%)

Puncte castigate pe retur (1): 16/54 (30%) - 25/67 (37%)

Puncte castigate pe retur (2): 17/34 (50%) - 13/28 (46%)

Mingi de break castigate: 3/11 (27%) - 4/15 (27%)

Total puncte castigate pe serviciu: 57/95 (60%) - 55/88 (63%)