​Victor Hanescu atinge pentru prima data faza semifinalelor in acest sezon, dupa un meci dificil cu francezul Richard Gasquet in turneul de la Casablanca (Maroc). Cap de serie numarul 3, romanul s-a impus in trei seturi, scor 7-6(3), 4-6, 6-3, si il va infrunta pentru un loc in finala pe un alt francez, Florent Serra.

Dupa un meci de doua ore si 33 de minute, Hanescu a reusit sa se impuna in fata francezului Richard Gasquet, cap de serie numarul 8, in sferturile de finala de la Casablanca. Dupa un prim set echilibrat, castigat in cele din urma de roman la tie-break (7-3), francezul a reusit sa egaleze situatia, facand un break in game-ul al noualea al setului secund. In setul decisiv, Hanescu i-a luat serviciul adversarului la 2-1, ceea ce i-a permis sa se distanteze de Gasquet si sa obtina biletul pentru prima sa semifinala din acest sezon.

In faza urmatoare, Hanescu il va intalni pe francezul Florent Serra, in fata caruia a pierdut in precedentele doua intalniri (la Roland Garros 2008, in turul al doilea cu 4-6, 3-6, 7-6(5), 6-7(5) si la Gstaad, in 2009, unde Hanescu s-a retras dupa ce a pierdut primul set cu 4-6). Serra a ajuns, anul trecut, in finala de la Casablanca, unde a fost invins de Juan Carlos Ferrero (4-6, 5-7).

Daca va trece de semifinale, Hanescu il va intani pe castigatorul din partida Stanislas Wawrinka (Elvetia) - Potito Starace (Italia). Romanul are un avantaj fata de ambii jucatori conducand in intalnirile directe: 2-0 cu Wawrinka si 2-1 cu Starace.