Favoritul numarul unu al turneului de la Indian Wells, Roger Federer a suferit o infrangere surprinzatoare in cea de-a treia runda a turneului din California. Elvetianul, numarul unu mondial, a fost invins de cipriotul Marcos Baghdatis in trei seturi, cu scorul de 5-7, 7-5, 7-6(4), desi a avut cinci mingi pentru a incheia meciul.

In varsta de 24 de ani, Baghdatis a reusit surpriza in turul al treilea la Indian Wells, invingandu-l pentru prima data in cariera sa pe Roger Federer. "Este cea mai frumoasa victorie din cariera mea. Cred ca acest lucru zice totul. Sunt foarte fericit. Am pierdut foarte multe meciuri impotriva jucatorilor de top si este o usurare faptul ca am castigat un astfel de meci dupa ce am facut o pauza de doi ani si am trecut prin momente mai grele. Este un sentiment minunat si voi incerca sa ma bucur de el", a declarat cipriotul, potrivit site-ului oficial al competitiei.

Federer si-a adjudecat primul set cu un break si parea ca se indreapta cu pasi repezi spre turul al patrulea de la Indian Wells, conducand si in setul al doilea cu 5-4. Elvetianul a obtinut doua mingi de meci, dar le-a irosit, iar Baghdatis a fortat, a castigat patru puncte consecutive, i-a luat serviciul lui Federer si a servit pentru set.

Egalitate la seturi, dar Federer parea din nou ca se va impune, conducand cu 4-1 si in setul decisiv. Cipriotul a facut break in game-ul al saptelea si a revenit in meci. Federer a preluat din nou conducerea (6-5), a avutt din nou trei mingi de meci, dar a trimis un backhand in fileu si partida s-a decis la tie-break. Numarul unu mondial i-a facut cadou un mini-break adversarului la 4-4, iar Baghdatis a produs surpriza la Indian Wells, dupa ce Federer a facut 46 de greseli nefortate de-a lungul partidei.

"Nu poti sa fii agresiv tot meciul. Trebuie sa alegi in ce puncte vrei sa fii agresiv. Trebuie sa joci intelept. Trebuie sa schimbi jocul. Cred ca acest lucru l-am facut eu astazi. Roger cred ca a fost prea agresiv. A pierdut foarte multe mingi si eu am fost mai calm", a marturisit cipriotul.

"A fost un meci decent, dar am luat decizii gresite in momentele nepotrivite. Poate am incercat prea multe, poate am jucat prea pasiv. Acesta nu este un lucru asupra caruia poti sa lucrezi. Acest lucru vine in timpul jocului. Sper sa imi recapat forma la Miami, dar cu siguranta pana atunci voi juca mai multe seturi de antrenament. Nu e cazul sa intram in panica", a declarat si Federer.

Rezultate Indian Wells, 16.03.2010:

Masculin simplu - turul trei:

[27] M Baghdatis (Cipru) - [1] R Federer (Elvetia) 5-7 7-5 7-6(4)

[28] M Martinez Sanchez (Spania) - [13] Y Wickmayer (Belgia) 6-4 6-2

[18] J Zheng (China) - [WC] A Molik (Australia) 6-3 4-6 7-6(1)

[23] A Kleybanova (Rusia) - C Suarez Navarro (Spania) 2-6 7-6(2) 6-4

Masculin dublu - turul doi:

[WC] M Lopez (Spania)/R Nadal (Spania) - F Lopez (Spania)/F Verdasco (Spania) 6-4 7-6(4)

[5] F Cermak (Cehia)/M Mertinak (Slovacia) - T Bellucci (Brazilia)/P Cuevas (Uruguay) - abandon Bellucci

J Brunstrom (Suedia)/J Rojer (Antilele Olandeze) - T Berdych (Cehia)/P Kohlschreiber (Germania) 6-3 4-6 10-4

J Isner (SUA)/S Querrey (SUA) - I Andreev (Rusia)/E Korolev (Kazakhstan) 7-5 6-7(5) 10-4

Feminin dublu - sferturi de finala:

Y Chan (Taiwan)/J Zheng (China) - [1] C Black (Zimbabwe)/L Huber (SUA) 7-6(5) 6-2

K Peschke (Cehia)/K Srebotnik (Slovacia) - M Kirilenko (Rusia)/A Radwanska (Polonia) 4-6 7-6(4) 10-5