Indian Wells Nadal, in turul al treilea/ Dulgheru, eliminata

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 14 martie 2010, 10:13 Sport | Tenis

Nadal, in turul trei la Indian Wells
Foto: AGERPRES
Rafael Nadal a inceput bine drumul catre cel de-al doilea titlu consecutiv de la Indian Wells, California (SUA), invingandu-l pe germanul Schettler in minim de seturi (6-4, 6-4), in timp ce Djokovic, Davydenko sau Verdasco si-au obtinut si ei biletul pentru turul al treilea. Romania a ramas fara reprezentante pe tabloul de simplu feminin, dupa ce Alexandra Dulgheru a cedat in trei seturi in fata favoritei numarul 28, Martinez Sanchez.

Rafael Nadal nu a mai castigat un turneu din mai 2009, de la Roma, dar e hotarat sa intrerupa aceasta serie de ghinioane la Indian Wells. "Am inceput meciul jucand bine. Mai tarziu, cand am jucat contra vantului, a fost foarte dificil pentru backhand-ul meu deoarece simteam ca mingea va iesi afara, condusa de vant. Dar in ciuda acestor conditii, am avut un meci bun. Sunt foarte fericit", a declarat spaniolul, campionul en-titre la Indian Wells.

Turul al doilea a oferit si surprize neplacute, semifinalistul de la Australian Open, Marin Cilic (cap de serie numarul 8) fiind eliminat de spaniolul Garcia-Lopez. Nici la feminin nu a lipist elementul surpriza, favorita numarul 1, Svetlana Kuznetsova parasind turneul in runda a doua, iar Ana Ivanovic fiind eliminata de jucatoarea din Letonia, Sevastova.

Ultimul reprezentant al Romaniei la Indian Wells, Victor Hanescu va juca in turul al doilea in fata numarului unu mondial, Roger Federer.


Rezultate 13.03.2010:

Masculin simplu - turul 2:

[2] N Djokovic (Serbia) - M. Fish (SUA) 6-1 0-6 6-2
[3] R. Nadal (Spania) - [Q] R. Schuettler (Germania) 6-4 6-4
[5] N. Davydenko (Rusia) - E. Gulbis (Letonia) 6-4 6-4
G. Garcia-Lopez (Spania) - [8] M. Cilic (Croatia) 7-6(1) 6-0
[10] F. Verdasco (Spania) - [Q] R. Delgado (Paraguay) 6-4 6-1
[11] J. Ferrero (Spania) - D. Koellerer (Austria) 6-3 6-0
[15] J. Isner (SUA) - [Q] K. Anderson (Africa de Sud) 6-3 7-5
[Q] B. Dabul (Argentina) - [16] G. Simon (Franta) 7-5 6-4
[17] S. Querrey (SUA) - J. Chardy (Franta) 6-3 6-4
[19] T. Berdych (CEHIA) - F. Serra (Franta) 7-5 4-6 6-4
[20] I. Ljubicic (Croatia) - [WC] R. Harrison (SUA) 6-2 7-6(2)
[21] J. Monaco (Argentina) - F. Fognini (Italia) 6-4 7-5
[25] P. Kohlschreiber (Germania) - P. Petzschner (Germania) 6-3 6-2
[26] T. Bellucci (Brazilia) - [WC] C. Moya (Spania) - abandon Moya
[29] V. Troicki (Serbia) - P. Cuevas (Uruguay) 1-0 - abandon Cuevas
M. Ancic (Croatia) - [31] J. Benneteau (Franta) 4-6 7-6(5) 6-3


Feminin simplu - turul doi:

C. Suarez Navarro (Spania) - [1] S. Kuznetsova (Rusia) 6-4 4-6 6-1
[3] V. Azarenka (Belarus) - S. Bammer (Austria) 6-1 7-5
[6] J. Jankovic (Serbia) - [Q] P. Martic (Croatia) 6-3 7-6(2)
[8] S. Stosur (Australia) - J. Coin (Franta) 6-1 7-6(4)
[9] F. Pennetta (Italia) - P. Kvitova (Cehia) 6-3 6-3
[12] V. Zvonareva (Rusia) - [Q] S. Stephens (SUA) 6-4 7-5
[13] Y. Wickmayer (Belgia) - J. Goerges (Germania) 6-2 6-4
[14] K. Clijsters (Belgia) - B. Zahlavova Strycova (Cehia) 6-2 6-1
[17] S. Peer (Israel) - [WC] B. Mattek-Sands (SUA) 6-2 6-3
R. Vinci (Italia) - [21] D. Hantuchova (Slovacia) 6-3 7-5
[23] A. Kleybanova (Rusia) - [Q] T. Pironkova (Bulgaria) 6-7(5) 6-3 6-1
A. Sevastova (Letonia) - [24] A. Ivanovic (Serbia)
[25] A. Pavlyuchenkova (Rusia) - [Q] K. Sprem (Croatia) 6-3 6-1
S. Errani (Italia) - [26] D Cibulkova (Slovacia) 7-5 6-4
[27] A. Szavay (Ungaria) - [Q] Y. Chan (Taiwan) 6-3 6-2
[28] M. Martinez Sanchez (Spania) - A. Dulgheru (Romania) 2-6 6-3 6-1


Dublu masculin - primul tur:

*I. Andreev (Rusia)/E. Korolev (Kazakhstan) - [4] M. Bhupathi (India)/M. Mirnyi (Belarus) 6-4 6-4
[5] F. Cermak (Cehia)/M. Mertinak (Slovacia) - B. Becker (Germania)/S. Huss (Australia) 7-5 6-7(5) 10-8
I. Karlovic (Croatia)/D. Vemic (Serbia) - [7] M. Fyrstenberg (Polonia)/M. Matkowski (Polonia) 7-6(6) 7-6(3)
J. Blake (SUA)/A. Roddick (SUA) - R. Hutchins (Marea Britanie)/A. Murray (Marea Britanie) 7-5 7-6(5)
M. Llodra (Franta)/A. Ram (Israel) - M. Damm (Cehia)/R. Stepanek (Cehia) 5-7 6-3 10-7  
J. Brunstrom (Suedia)/J. Rojer (Antilele Olandeze) - J. Knowle (Austria)/J. Melzer (Austria) 6-4 4-6 10-5

* Perechea Andreev/Korolev a inlocuit dublul spaniol Almagro/Robredo


Dublu feminin - turul al doilea:

M. Kirilenko (Rusia)/A. Radwanska (Polonia) - V. Dushevina (Rusia)/A. Rodionova (Australia) 6-0 6-3
Y. Chan (Taiwan)/J. Zheng (China) - S. Borwell (Marea Britanie)/R. Kops-Jones (SUA) 6-1 6-2



Programul de duminica, 14.03.2010*:

STADIUM 1:

[9] J. Tsonga (Franta) - [Q] M. Matosevic (AUS) - ATP
[4] A. Murray (Marea Britanie) - A. Seppi (Italia) - ATP
[18] J. Zheng (China) - [10] M. Sharapova (Rusia) - WTA
[1] R. Federer (Elvetia) - V. Hanescu (Romania) - ATP
[Q] Y. Lu (Taiwan) - [7] A. Roddick (SUA) - ATP
[32] M. Kirilenko (Rusia) - [2] C. Wozniacki (Danemarca) - WTA

STADIUM 2:

[5] A. Radwanska (Polonia) - [31] G. Dulko (Argentina) - WTA
[WC] M. Lopez (Spania)/R. Nadal (Spania) - [3] L. Dlouhy (Cehia)/L. Paes (India) - ATP
[12] G. Monfils (Franta) - S. Greul (Germania) - ATP
K. Flipkens (Belgia) - [4] E. Dementieva (Rusia) - WTA
J. Blake (SUA) - [13] D. Ferrer (Spania) - ATP
[16] N. Petrova (Rusia) vs S. Peng (China) - WTA

STADIUM 3:

A. Clement (Franta) - [27] M. Baghdatis (Cipru) - ATP
J. Craybas (SUA) - [11] M. Bartoli (Franta) - WTA
E. Korolev (Kazakhstan) - [6] R. Soderling (Suedia) - ATP
[WC] D. Nalbandian (Argentina) - [22] J. Melzer (Austria) - ATP
M. Russell (SUA) - [32] I. Andreev (Rusia) - ATP

COURT 4:

[15] F. Schiavone (Italia) - [19] A. Rezai (Franta) - WTA
[28] F. Lopez (Spania) - P. Mathieu (Franta) - ATP
[6] B. Mattek-Sands (SUA)/Z. Yan (China) - [WC] T. Garbin (Italia)/J. Jankovic (Serbia) - WTA
T. Berdych (Cehia)/P. Kohlschreiber (Germania) - [2] B. Bryan (SUA)/M. Bryan (SUA) - ATP
F. Lopez (Spania)/F. Verdasco (Spania) - [WC] M. Ancic (Croatia)/M. Fish (SUA) - ATP
[Q] R. Mello (Brazilia) - [24] A. Montanes (Spania) - ATP

COURT 5:

[30] J. Tipsarevic (Serbia) - T. de Bakker (Olanda) - ATP
[Q] E. Baltacha (Marea Britanie) - [WC] A. Molik (Australia) - WTA
[5] A. Kleybanova (Rusia)/F. Schiavone (Italia) - I. Benesova (Cehia)/B. Zahlavova Strycova (Cehia) - WTA
G. Dulko (Argentina)/F. Pennetta (Italia) - [2] N. Llagostera Vives (Spania)/M. Martinez Sanchez (Spania) - WTA

COURT 6:

[6] S. Aspelin (Suedia)/P. Hanley (Australia) - J. Kerr (Australia)/F. Polasek (Slovacia) - ATP
[23] I. Karlovic (Croatia) - N. Almagro (Spania) - ATP
[18] T. Robredo (Spania) - S. Stakhovsky (Ucraina) - ATP
D. Sela (Israel) - [14] R. Stepanek (Cehia) - ATP
[1] D. Nestor (Canada)/N. Zimonjic (Serbia) - E. Butorac (SUA)/R. Ram (SUA) - ATP


*Circuitul feminin de la Indian Wells poate fi urmarit in direct pe Eurosport, de la ora 00:00


Citeste mai multe despre   






















1496 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Sâmbătă