Indian Wells Hanescu - Federer, in turul al doilea/ Nadal, din nou in actiune

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 martie 2010, 10:31 Sport | Tenis

Hanescu, in turul doi la Indian Wells
Foto: AGERPRES
Scenariul de la Australian Open se repeta pentru cel mai bine clasat roman din ierarhia mondiala ATP. Victor Hanescu l-a intalnit in primul tur la Indian Wells pe argentinianul Juan Ignacio Chela, pe care l-a si invins cu 6-3, 7-6(4), si va da din nou piept cu numarul unu mondial, Roger Federer (Elvetia).

Hanescu, singurul reprezentant al Romaniei pe tabloul de simplu masculin, a trecut in doua seturi de Chela, repetand scenariul de la Australian Open, atunci cand l-a eliminat din primul tur. Romanul il va infrunta din nou pe Federer in turul al doilea, de data aceasta pe pamant american.

Fostul lider mondial, spaniolul Rafael Nadal revine dupa accidentarea de la Australian Open si il va intalni, sambata, pe germanul Schuettler, venit din calificari. Un alt duel interesant de sambata se va da la dublu, acolo unde perechea britanica Hutchins/Murray va lupta pentru un loc in turul urmator cu duo-ul american Blake/Roddick.

Romanca Alexandra Dulgheru a ramas si ea singura reprezentanta a Romaniei pe tabloul de simplu feminin, dupa ce Sorana Cirstea a parasit turneul. Cirstea a fost eliminata, vineri, in turul al doilea de la simplu de favorita numarul 18, chinezoaica Jie Zheng. Semifinalista de la Australian Open a trecut de romanca in doua seturi 6-3, 7-5. 

Dulgheru o va infrunta, sambata, pe sportiva din Spania, Maria Jose Martinez Sanchez. 



Rezultatele primului tur la masculin:

Victor Hanescu (Romania) - Juan Ignacio Chela (Argentina) 6-3 7-6(4)
Arnaud Clement (Franta) - Peter Luczak (Australia) 4-6 6-3 6-2
Sergiy Stakhovsky (Ucraina) - Wayne Odesnik (SUA) 6-1 6-4
Dudi Sela (Israel) - Jesse Levine (SUA) 6-2 6-2
Simon Greul (Germania) - Richard Gasquet (Franta) 7-6(6) 7-6(7)
David Nalbandian (Argentina) - Stefan Koubek (Austria) 6-2 7-6(2)   
Thiemo de Bakker (Olanda) - Marcos Daniel (Brazilia) 6-3 6-3
Yen-Hsun Lu (Taiwan) - Oscar Hernandez (Spania) 6-1 6-2
Andreas Seppi (Italia) - Robby Ginepri (SUA) 2-6 7-6(5) 6-3
Michael Russell (SUA) - Paolo Lorenzi (Italia) 6-2 7-5
Nicolas Almagro (Spania) - Mischa Zverev (Germania) 6-3 6-2
James Blake (SUA) - Daniel Gimeno (Spania) 6-3 6-2
Marinko Matosevic (Australia) - Michael Llodra (Franta) 6-3 6-0
Ricardo Mello (Brazilia) - Horacio Zeballos (Argentina) 2-6 6-3 6-4
Paul Henri Mathieu (Franta) - Benjamin Becker (Germania) 6-3 6-1
Evgeny Korolev (Kazakhstan) - Florian Mayer (Germania) 6-3 6-2
Ernests Gulbis (Letonia) - Marco Chiudinelli (Elvetia) 3-6 6-3 6-3
Pablo Cuevas (Uruguay) - Frederico Gil (Portugalia) 6-4 7-5
Florent Serra (Franta) - Alejandro Falla (Columbia) 6-1 6-1
Ramon Delgado (Paraguay) - Andreas Beck (Germania) 6-7 6-2 6-4
Kevin Anderson (Africa de Sud) - Bjorn Phau (Germania) 6-3 6-3
Jeremy Chardy (Franta) - Potito Starace (Italia) 6-1 4-1 abandon Starace
Mario Ancic (Croatia) - Bobby Reynolds (SUA) 4-6 6-3 6-4
Rainer Schuttler (Germania) - Thiago Alves (Brazilia) 7-5 6-0
Guillermo Garcia-Lopez (Spania) - Luka Lacko (Slovacia) 4-6 6-4 7-5
Carlos Moya (Spania) - Tim Smyczek (SUA) 7-6 7-6
Fabio Fognini (Italia) - Olivier Rochus (Belgia) 6-4 1-6 7-5
Daniel Kollerer (Austria) - Rajeev Ram (SUA) 6-1 6-3
Brian Dabul (Argentina) - Leonardo Mayer (Argentina) 7-6 6-2
Ryan Harrison (SUA) - Taylor Dent (SUA) 6-3 6-4
Philipp Petzschner (Germania) - Christophe Rochus (Belgia) 6-2 7-5
Mardy Fish (SUA) - Michael Berrer (Germania) 1-6 6-1 6-3


Indian Wells - Programul de sambata, 13 martie 2010*:

STADIUM 1:

[Q] R. Delgado (Paraguay) vs [10] F. Verdasco (Spania) - ATP
[1] S. Kuznetsova (Rusia) vs C. Suarez Navarro (Spania) - WTA
B. Zahlavova Strycova (Cehia) vs [14] K. Clijsters (Belgia) - WTA
[Q] R. Schuettler (Germania) vs [3] R. Nadal (Spania) - ATP
[12] V. Zvonareva (Rusia) vs [Q] S. Stephens (SUA) - WTA
M. Fish (SUA) vs [2] N. Djokovic (Serbia) - ATP


STADIUM 2:

[3] V. Azarenka (Belarus) vs S. Bammer (Austria) - WTA
[5] N. Davydenko (Rusia) vs E. Gulbis (Letonia) - ATP
R. Hutchins (Marea Britanie)/A. Murray (Marea Britanie) vs J. Blake (SUA)/A. Roddick (USA) - ATP
[Q] P. Martic (Croatia) vs [6] J. Jankovic (Serbia) - WTA
[15] J. Isner (SUA) vs [Q] K. Anderson (Africa de Sud) - ATP
J. Chardy (Franta) vs [17] S. Querrey (SUA) - ATP


STADIUM 3:

[16] G. Simon (Franta) vs [Q] B. Dabul (Argentina) - ATP
[31] J. Benneteau (Franta) vs M. Ancic (Croatia) - ATP
[8] M. Cilic (Croatia) vs G. Garcia-Lopez (Spania) - ATP
[21] D. Hantuchova (Slovacia) vs R. Vinci (Italia) - WTA
A. Sevastova (Letonia) vs [24] A. Ivanovic (Serbia) - WTA
[26] D. Cibulkova (Slovacia) vs S. Errani (Italia) - WTA


COURT 4:

J. Goerges (Germania) vs [13] Y. Wickmayer (Belgia) - WTA
[9] F. Pennetta (Italia) vs P. Kvitova (Cehia) - WTA
[WC] R. Harrison (SUA) vs [20] I. Ljubicic (Croatia) - ATP
[WC] B. Mattek-Sands (SUA) vs [17] S. Peer (Israel) - WTA
D. Koellerer (Austria) vs [11] J. Ferrero (Spania) - ATP
[WC] C. Moya (Spania) vs [26] T. Bellucci (Brazilia) - ATP


COURT 5:

P. Cuevas (Uruguay) vs [29] V. Troicki (Serbia) - ATP
M. Damm (Cehia)/R. Stepanek (Cehia) vs M. Llodra (Franta)/A. Ram (Israel) - ATP
[25] A. Pavlyuchenkova (Rusia) vs [Q] K. Sprem (Croatia) - WTA
J. Coin (Franta) vs [8] S. Stosur (Australia) - WTA


COURT 6:

A. Dulgheru (Romania) vs [28] M. Martinez Sanchez (Spania) - WTA
M. Kirilenko (Rusia)/A. Radwanska (Polonia) vs V. Dushevina (Rusia)/A. Rodionova (Australia) - WTA
[19] T. Berdych (Cehia) vs F. Serra (Franta) - ATP
[21] J. Monaco (Argentina) vs F. Fognini (Italia) - ATP
[25] P. Kohlschreiber (Germania) vs P. Petzschner (Germania) - ATP


COURT 7:

J. Brunstrom (Suedia)/J. Rojer (Antilele Olandeze) vs J. Knowle (Austria)/J. Melzer (Austria) - ATP
[4] M. Bhupathi (India)/M. Mirnyi (Belarus) vs N. Almagro (Spania)/T. Robredo (Spania) - ATP
I. Karlovic (Croatia)/D. Vemic (Serbia) vs [7] M. Fyrstenberg (Polonia)/M. Matkowski (Polonia) - ATP
B. Becker (Germania) / S. Huss (Australia) vs [5] F. Cermak (Cehia)/M. Mertinak (Slovacia) - ATP


COURT 8:00

[Q] Y. Chan (Taiwan) vs [27] A. Szavay (Ungaria) - WTA
[23] A. Kleybanova (Rusia) vs [Q] T. Pironkova (Bulgaria) - WTA
S. Borwell (Marea Britanie)/R. Kops-Jones (SUA) vs Y. Chan (Taiwan)/J. Zheng (China) - WTA

*Turneul de la Indian Wells va fi transmis pe Eurosport, incepand cu ora 00:15.


Citeste mai multe despre   























2230 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Miercuri