WTA Paris: Sorana Cirstea, eliminata in doar 53 de minute de Melanie Oudin

Marţi, 9 februarie 2010, 15:42 Sport | Tenis

Sorana Carstea, eliminata de la Paris
Sorana Carstea a parasit inca din primul tur turneul de la Paris, romanca fiind depasita destul de clar de Melanie Oudin. A fost 6-3, 6-0 pentru americanca dupa o partida care a durat mai putin de o ora (53 de minute). Sorana a fost in multe momente de nerecunoscut, jucatoarea facand foarte multe greseli nefortate.

Inceputul de meci a fost unul destul de echilibrat, jucandu-se pe contre. Sorana a facut break la scorul de 2-2, dar americanca a bifat rebreak-ul, iar scorul a devenit 3-3. De aici au inceput problemele pentru romanca, Cirstea piezand urmatoarele patru game-uri si implicit setul cu scorul de 6-3.

Jocul bun si agresiv al americancei a continuat si in setul al doilea, Oudin ducand scorul la un categoric 5-0 dupa ce a castigat de trei ori pe serviciul Soranei.

Setul s-a terminat cu un categoric 6-0 pentru Oudin, americanca intampinand dificultati in aceasta partida doar in primele cinci game-uri ale disputei.

Demn de mentionat este faptul ca partida dintre Melanie Oudin si Sorana Carstea s-a terminat cu victoria americancei, scor 6-3, 6-0, dupa numai 53 de minute.

Sorana a primit un punct WTA si 4.800 de dolari pentru participarea la turneul de la Paris (dotat cu premii in valoare de 700.000 de dolari).

"Am jucat foarte bine astazi si sunt fericita pentru acest lucru. Am servit bine, a fost un meci bun. Sper sa merg cat mai departe in acest turneu" - Melanie Oudin, imediat dupa partida cu Sorana.

• 0 (6 voturi)
    tipic romanesc (Marţi, 9 februarie 2010, 16:14)

invingatori [anonim]

tipic romanesc

nu stiu de ce mai merge la turnee~~ ba e accidentata ba o suvita nu sta pe frunte , ba sutienul ...etc
    In un cuvint orice dar numai tenis nu
    madam crede ca tenisul se cistiga cu frumusete .Ar face bine sa-si revina si sa nu mearga pe urmele lui hanescu
    stau si ma intreb oare chiar nu avem jucatori de tenis cu alta mentalitate care sa obtina performanta???
    • +3 (7 voturi)
      tot tipic romanesc... (Marţi, 9 februarie 2010, 16:25)

Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui invingatori

e si sa stai pe margine si sa comentezi....
      • 0 (2 voturi)
        tipic romanesc (Marţi, 9 februarie 2010, 21:42)

invingatori [anonim] i-a raspuns lui Nedumeritul

Tot timpul exista o explicatie.
        Dar care este explicatia ca toti jucatorii nostrii (chiar si fetele) joaca turul 1 , fericit caz cind prind turul 2 dupa care gata, eject.

Presupunind ca reactia mea a fost una rautacioasa ,TOTUSI CARE ESTE EXPLICATIA , CUM JUCATORII NOSTRI NU REUSESC SA SE APROPIE MACAR DE PERFORMANTELE LUI ILIE NASTASE ???Sau cel putin sa ajunga intr-o finala de mare slem
        Chiar sunt curios sa aflu DE CE oare nu se poate?
        Anul trecut stateam si ma uitam la un meci al soranei si tot timpul nu o preocupa cum joaca ci sa-si aranjeze o suvita rebela care-i strica imaginea .DECI CONCENTRARE 0000.
        Hanescu, un alt caz TIPIC de asa zis tenisman.Ajunge in finala la Stutgart si dupa ce cistiga primul set , conduce cu 3-1 in al doilea pierde finala. Explicatia lui "Am bani sa-mi cumpar o masina deci nu ma interesat premiul(OARE NICI CHIAR PUNCTELE ATP).