Australian Open a avut parte de doua reveniri spectaculoase in ultimele doua meciuri la feminin din sferturile de finala. Serena Williams s-a calificat in semifinala reusind sa intoarca meciul de la 6-4, 4-0 in defavoarea sa, in timp de sora ei, Venus, s-a vazut invinsa in trei seturi, adversara sa revenind in momentul in care americanca servea pentru meci.

Serena Williams (SUA)[1] - Victoria Azarenka (Belarus)[7] 4-6, 7-6(4), 6-2

"Sunt surprinsa. Sunt fericita ca inca mai sunt aici. La 4-0 nu ma mai asteptam sa castig. Ma gandeam: ", a declarat Serena Williams la finalul meciului, dupa o revenire spectaculoasa.

Campioana en-titre de la Australian Open s-a vazut condusa inca din debutul partidei, cand Azarenka i-a luat serviciul. Pe propriul serviciu, insa, jucatoarea bielorusa a avut probleme. Dupa un game extrem de disputat, in timpul caruia cele doua jucatoare au fost de noua ori la egalitate (40-40), Azarenka si-a luat serviciul, refuzandu-i rebreak-ul americancei. Azarenka a facut un break la 5-2 si a servit pentru set, insa americanca a reusit rebreak-ul si a amanat soarta primului set. Azarenka s-a impus in cele din urma cu 6-4.

Setul al doilea a inceput cum nu se poate mai bine pentru favorita numarul 7. I-a luat de doua ori serviciul americancei si avea un avantaj confortabil 4-0. La doua game-uri distanta de semifinale, Azarenka a fost martora fortei Serenei. Americanca a revenit si a dus meciul in tie-break, acolo unde s-a impus cu 7-4. Increderea Serenei a crescut, iar jocul lui Azarenka a inceput sa sufere, bielorusa facand din ce in ce mai multe greseli nefortate. A cedat in setul al treilea, si Serena si-a obtinut biletul pentu semifinale.

Na Li (China)[16] - Venus Williams (SUA)[6] 2-6, 7-6(4), 7-5

O alta revenire uimitoare a avut loc in celalalt sfert de finala de la Australian Open. Venus Williams a fost aproape de a-i refuza prezenta in semifinale adversarei sale, chinezoaica Na Li. Venus s-a impus lejer in primul set (6-2) si servea pentru meci la 5-4 in favoarea sa. Na Li a reusit atunci sa-i ia pentru prima data serviciul lui Venus si a relansat partida. Na Li s-a impus la tie-break si a impins meciul in setul decisiv.

Din acel moment Na Li a inceput sa joace mai agresiv, facand un set al treilea spectaculos, in care ambele jucatoare au obtinut noua break-uri, sase dintre acestea fiind consecutive. Venus a salvat doua mingi de meci, dar Na Li a fructificat-o pe a treia si a devenit a doua chinezoaica prezenta in semifinalele acestei editii de la Australian Open, o premiera in acest sens.

In semifinale, belgianca Justine Henin o va intalni pe chinezoaica Zheng Jie, in timp ce Serena Williams va incera sa "o razbune" pe sora ei, eliminand-o pe Na Li.