Australian Open: Federer - Davydenko 2-6, 6-3, 6-0, 7-5/ Roger, ce jucator!

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:52 Sport | Tenis

Roger Federer
Foto: australianopen.com
Roger Federer s-a calificat in seminalele de la Australian Open dupa ce l-a invins pe Nikolay Davydenko in patru seturi. A fost 2-6, 6-3, 6-0 si 7-5 pentru liderul mondial, elvetianul bifand astfel a 23-a semifinala consecutiva la un turneu de Mare Slam.

Invins de o maniera categorica in ultimele partide de catre Davydenko, Federer era constient de faptul ca va avea nevoie de o zi de gratie pentru a-l depasi pe rus.

Din pacate pentru numarul unu mondial, partida a inceput foarte rau, Federer fiind de nerecunoscut. Nikolay a impus ritmul disputei si a castigat fara probleme primul set cu 6-2, dupa 34 de minute.

Roger continua sa fie ezitant si in setul doi, atunci cand Davydenko face break, iar scorul devine 3-1 pentru el. De aici a inceput insa sa se puna in miscare masina elvetiana de tenis, Federer urmand sa se impuna cu 6-3 dupa 41 de minute.

Reprezentatia liderului mondial avea sa atinga apogeul in setul al treilea, unul in care Roger s-a impus cu un incredibil 6-0 (dupa 24 de minute), Nikolay fiind efectiv coplesit de jocul adversarului.

Echilibrul a reaparut in setul al patrulea, unul intens disputat. Schimburile de mingi dintre cei doi au ridicat arena Rod Laver in picioare, Roger si Nikolay aratand ca sunt doi dintre cei mai in forma jucatori ai tenisului mondial.

La scorul de 5-4, pe propriul serviciu, Roger are minge de meci, dar Davydenko refuza "sa moara", bifand pana la urma break-ul. Avea sa fie insa doar un simplu foc de paie, elvetianul impunandu-se cu 7-5 dupa 57 de minute de joc.

In urma acestui succes, Federer a ajuns la cea de-a 23-a semifinala consecutiva la un turneu de Mare Slam, elvetianul fiind de neoprit.

Roger Federer - Nikolay Davydenko 2-6, 6-3, 6-0, 7-5

"Am stiut ca trece prin unele faze in timpul jocului (Nr. Davydenko), dar este un jucator foarte incomod. Am inceput rau in primul set, m-a deranjat putin si soarele, dar pana la urma sunt fericit pentru victorie. Nu am folosit niciodata pauzele de vestiar pe care ti le permite regulamentul, dar acum am simtit nevoia. Am avut destul noroc astazi, dar cred ca am avut si momente in care am evoluat foarte bine. Nu ma intereseaza prea mult cu cine voi juca in semifinale, la acest nivel toti sunt foarte buni" - Roger Federer imediat dupa victoria cu Davydenko.


Citeste mai multe despre   






















2833 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    federer (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 10:57)

    claudiu [anonim]

    s-a ambitionat si l-a batut pe davidenko..bravo federer!
  • +1 (1 vot)    
    the best (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 11:37)

    sam [anonim]

    il felicit! a demonstrat inca o data, nu ca mai era nevoie , ca e un jucator complet. este cel mai bun!
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 12:51)

    Cojones [anonim]

    Imi lipsesc vociferarile sustinatorilor lui Nadal ... ups ... toti puradeii care se agitau pe aici acum un an ca era lu' Federer a apus si ca Nadal in 2-3 ani ii bate toate recordurile ...

    Acum eu n-am nimic cu Nadal, e un mare jucator, dar tre' sa mai manance mult sa se apropie de Federer ...
    • -3 (3 voturi)    
      Domnule Cojones, (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 14:23)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui Cojones

      Este usor sa ai "cojones" in conditiile in care Nadal are evidente probleme medicale si pauze competitionale. Oricum, la intalnirile directe, Nadal este de departe campionul.
      • +3 (3 voturi)    
        ha ha (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 16:47)

        george [anonim] i-a raspuns lui Paul

        Nadal e mai bun decat Federer pe zgura si atat.
        Daca Nadal are mai multe victorii impotriva lui Federer asta e pentru ca Nadal nu e capabil sa ajunga in finale pe teenuri rapide ca daca ar fi fost capabil scorul ar fi cu mult in favoarea lui Federer. Fizicul slab al lui Nadal arata carente in pregatirea fizica si faptul ca a utiliat energizante care i-au permis sa forteze mai mult decat era pregatit. De asta si-a nenorocit genuncgii. Mare pacat. Meciurile Federer - Nadal nu pot fi comparate cu nimic.
  • -4 (4 voturi)    
    Dar unde sunt ai nostrii? (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 13:13)

    Cocolores [anonim]

    Tot vorbim de unii si de altii ca joaca bine dar unde sunt ai nostrii corifei?
    Unde este Sorana(cea plinuta) si Hane? Ei de ce nu vor sa joace bine. Poate ar trebui sa se implice mai mult tov. Base in pregatirea lor.
    Ce sa mai vorbim. In Romanica nu se mai face sport. Toti vor sa devina 'Doctor de bancomate'.
    • +2 (2 voturi)    
      Trebuie sa investesti si bani in sport (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 13:53)

      sg [anonim] i-a raspuns lui Cocolores

      Pentru rezultate de nivel mondial trebuie sa ai unde sa te antrenezi, cu cine, sa participi la turnee (de ex tenis) care cer bani de deplasare, concurs, mancare, materiale sportive....
      Trebuie bani pentru a obtine intr-o perioada urmatoare performante.
      La ce buget avem, la ce conducatori avem, ce vreti sa obtinem?
    • +2 (2 voturi)    
      Lasa... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 14:10)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Cocolores

      .. ca s-au implicat tov-ii Iliescu, Nastase si Antonescu (cat a fost ministru al sportului) destul, nu mai e nevoie sa se implice si Basescu.