Spaniolul Rafel Nadal a fost nevoit sa abandoneze in sfertul de finala de la Australian Open in fata lui Andy Murray la scorul de 6-3, 7-6(2), 3-0 in favoarea scotianului. Numarul doi mondial a resimtit dureri la genunchiul drept si a decis sa nu forteze, declarand forfait. Nadal rateaza, astfel, sansa de a-si apara titlul castigat in 2009 in fata lui Roger Federer.

Rafael Nadal a inceput meciul agresiv si a trecut la conducerea partidei dupa un break in game-ul trei. Murray reuseste sa-i ia imediat serviciul spaniolului, restabilind egalitatea dupa ce fructifica a treia minge de break. Game-uri extrem de disputate intre doi dintre cei mai buni tenismeni ai lumii in primul set, dar in ciuda sanselor de break pe care si le creeaza, Nadal are probleme in punctele cheie. Nadal a facut un singur break in primul set, desi a avut opt mingi de break. Murray a fost eficient la acest capitol, transformand 2 din cele patru mingi de break obtinute. Scotianul inchide primul set cu 6-3.

In setul secund, meciul a fost oprit pentru zece minute (pentru artificiile dedicate Zilei Australiei), pauza ce a fost de bun augur pentru Nadal. Spaniolul a avut mai mult "sange rece" si a facut break-ul trecand la conducere: 4-2. Insa Murray a facut un meci exceptional si a reusit rebreak-ul. Setul al doilea s-a decis la tie-break, scor 7-2. Murray s-a aparat bine la atacurile lui Rafa si a obtinut cinci mingi de set. Nadal a salvat-o pe prima, dar a trimis o minge in fileu, oferindu-i lui Murray setul al doilea.

Nadal a inceput se resimta dureri la genunchi in debutul setului al treilea si a cerut interventia staff-ului medical. A revenit in joc, iar Murray face un nou break: 2-0. Nadal a fost aproape de a obtine rebreak-ul, insa Murray a salvat doua mingi de break prin doi asi. A obtinut avantajul cu un nou as si si-a castigat serviciul: 3-0.La acest scor, si chinuit de accidentarea de la genunchiul drept, Nadal decide sa abandoneze.

Prin acest abandon, Nadal isi va pierde locul al doilea in clasamentul mondial ATP. Indiferent de urmatoarele rezultate de la Australian Open, sarbul Novak Djokovic va urca pana pe locul al doilea luni, atunci cand se va da publicitatii noul clasament ATP.

In semifinale, Andy Murray il va intalni pe Marin Cilic. Croatul a trecut in cinci seturi de americanul Andy Roddick, scor 7-6, 6-3, 3-6, 2-6, 6-3.