Australian Open: Roddick - Gonzalez 6-3, 3-6, 4-6, 7-5, 6-2/ Spectacol total

Duminică, 24 ianuarie 2010, 16:21 Sport | Tenis

Roddick, in finala la Miami
Andy Roddick si Fernando Gonzalez au oferit o partida de zile mari, invingatorul fiind stabilit in setul decisiv. Americanul s-a calificat pana la urma in sferturile de finala de la Australian Open, Roddick avand nervii mai tari decat un Gonzalez care a clacat pe final. A fost 6-3, 3-6, 4-6, 7-5, 6-2 pentru Andy, favoritul numarul 7 urmand sa-l intalnesca pe Marin Cilic in urmatoarea faza a competitiei.

Roddick a inceput mult mai bine partida, americanul impunandu-se in primul set cu 6-3 dupa numai 29 de minute. Andy dadea semne ca nu va avea probleme in fata unui Gonzalez cel putin neinspirat.

Lucrurile s-au schimbat total incepand cu setul al doilea, chilianul prestand un joc ofensiv cu care Roddick nu a putut sa tina pasul. Fernando castiga urmatoarele doua seturi, scor 6-3 (dupa 36 de minute) si 6-4 (dupa 46 de minute), iar soarta parea ca ii zambeste.

In setul patru insa, Gonzalez ii ofera prea multe oportunitati lui Roddick, iar americanul castiga cu mare greutate un set care-l tine in partida (a fost 7-5 pentru Andy dupa 60 de minute).

Cu moralul la pamant dupa un set in care ar fi putut transa victoria in favoarea sa, Gonzalez a fost de nerecunoscut in decisiv, Roddick impunandu-se fara mari emotii cu 6-2 in setul cinci.

In sferturile de finala Roddick il va intalni pe Marin Cilic (Croatia), jucator care l-a invins dupa o partida foarte disputata pe Juan Martin Del Potro.

735 vizualizari

• -1 (1 vot)
    pffff (Duminică, 24 ianuarie 2010, 16:33)

adi [anonim]

foarte slab roddick pe langa gonzalez!dupa ce a fost favorizat in setul4 , americanul a profitat si a castigat in final!dar pe deplin victoria o merita sud americanul!net peste !roddick favorizat de arbitru!
      ofsaid (Duminică, 24 ianuarie 2010, 16:45)

muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui adi

A fost ofside dar nu a ridicat fanionul arbitrul de margine.
      Daca roddick era atat de slab, probabil ar fi pierdut?
      nu e adevarat! (Luni, 25 ianuarie 2010, 6:12)

gigi marga [anonim] i-a raspuns lui adi

Roddick nu a fost favorizat, decizia a fost cat se poate de corecta.
      Daca te uiti atent la reluare la faza respectiva ai sa vezi ca:
      - Gonzales a renuntat sa joace mingea inainte ca aceasta sa cada si arbitrul sa strige "Out";
      - Roddick a cerut challenge si a avut dreptate; Arbitrul de centru i-a dat puntcul lui Roddick.
      - Jucatorii pro invata de mici ca trebuie sa loveasca/joace mingea pana cand arbitrul striga out!
      - In cazul acesta, Gonzo NU a ATINS mingea ca sa aiba dreptul la reluarea punctului!
      Gonzo a avut 3 mingi de ghem atunci... si le-a pierdut.

Ca-ti place sau nu, un lucru e cert: americanul a fost mai bun si a castigat meritat!
    roddick (Duminică, 24 ianuarie 2010, 20:55)

Dan [anonim]

Roddick a meritat victoria!! Gonzalez de abia reusea sa-si castige serviciul!! Plus roddick a facut mult mai putine greseli!! Victorie pe deplin meritata!!
    meci frumos (Luni, 25 ianuarie 2010, 5:37)

gigi.marga [anonim]

Meciul a fost frumos, si mentalitatea jucatorilor a fost importanta, la fel si conditia lor fizica. La ambele Roddick s-a dovedit superior, mai ales in setul decisiv!
    Gonzo a fost pe val mai ales in setul 3 cand a aratat un backhand (rever) exceptional! Setul 4 mi s-a parut destul de echilibrat, ambii jucatori au fost precauti, s-a mers incet, ba chiar la 5-4 Roddick a fost cel cu sansa de a castiga setul/break cand a gafat aproape inadmisibil.