Australian Open: Sorana Carstea, in turul doi/ Niculescu si Gallovits, eliminate

de Carla Dinu, A.I.     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2010, 9:13 Sport | Tenis

Sorana Cirstea, in turul doi la Australian Open
Foto: sonyericssonwtatour
Sorana Cirstea s-a calificat, marti dimineata, in turul doi al competitiei Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului. Romanca o va intalni in turul al doilea pe rusoaica Alisa Kleybanova. Monica Niculescu si Edina Gallovits au parasit insa primul turneu de Mare Slam al anului.

Sorana a trecut de primul tur de australianca Olivia Rogowska cu scorul de 6-3, 2-6, 6-2, informeaza pagina de internet a competitiei.

In turul doi, Cirstea va da piept cu Alisa Kleybanova, favorita numarul 27 a competitiei. Rusoaica a depasit-o in primul tur pe Jelena Dokic din Australia (scor 6-1, 7-5).

Din pacate insa, Monica Niculescu a parasit competitia dupa ce a fost invinsa de Jelena Jankovic (favorita numarul 8) cu 6-0, 6-4, in timp ce Nadia Petrova s-a dovedit prea mult puternica pentru Edina Gallovits, scor 6-3, 6-4.

In urma acestui succes, Cirstea a primit un cec in valoare de 31.500 de dolari australieni si 45 de puncte WTA, in timp ce Niculescu si Gallovits au fost recompensate cu 10 puncte WTA si 19.500 de dolari australieni.

Sorana - Rogowska:

Primul serviciu: 60% - 72%
Asi: 8-2
Duble greseli: 2-6
Greseli nefortate: 32-50
Puncte castigatoare: 85-78.


Citeste mai multe despre   






















1319 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    No 1! (Marţi, 19 ianuarie 2010, 9:23)

    Bogdan [anonim]

    Hai Sorana, poate asta e anul tau! Partenera de dublu e in top 5 mondial si nu e mai buna ca tine. Succes!
    • -1 (1 vot)    
      totusi (Marţi, 19 ianuarie 2010, 9:43)

      gechi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      cred ca exagerezi. Caroline e muuuult mai buna ca ea, s-a vazut in meciurile directe.
      • +1 (1 vot)    
        Tenisul e cel cu mingi rotunde :)) (Marţi, 19 ianuarie 2010, 11:25)

        DD [anonim] i-a raspuns lui gechi

        Unde ai vazut tu ca este "muuuult mai buna" in urma meciurilor directe? :))
        In 2009 au fost 3 meciuri.... 2 le-a castigat Sorana... a mai fost unul in 2006 (aveau 16 ani fetele si cred ca jucau la un turneu de junioare), dar si cu meciul acela tot 2-2 ar fi la meciuri directe! (wtatour)
        Marea diferenta este ca Sorana nu prea se descurca bine in meciurile cu adevarat importante!
      • +1 (1 vot)    
        2-2 (Marţi, 19 ianuarie 2010, 11:29)

        McChicken [utilizator] i-a raspuns lui gechi

        Totusi e 2-2 la meciurile directe. Pe ce te bazezi, pe scorul ceva mai clar obtinut de Wozniacki in victoriile ei? Nu cred ca e relevant. Oricum, ierarhiile se mai si schimba... asa ca nu se stie niciodata.
    • 0 (0 voturi)    
      Carolina... (Marţi, 19 ianuarie 2010, 16:48)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      ...intre timp nu mai e partenera de dublu a Soranei. Probabil ca Sorana nu mai e de nasul ei. Cred ca circuitul feminin are o noua Kournikova. Astept cu nerabdare un meci intre Carolina si Justine...
  • 0 (0 voturi)    
    Pe burta ca apa-i mica! (Marţi, 19 ianuarie 2010, 17:34)

    Cocolores [anonim]

    Nu va bucurati prea devreme mai fratilor.
    Dupa turul doi se va intoarce Sorana noastra acasa cu coada intre picioare asa cum s-a obisnit in ultimul timp.
  • +1 (1 vot)    
    Mizeriilor (Marţi, 19 ianuarie 2010, 20:25)

    vlad [anonim]

    Sunteti niste mizerii.Dar ne-am obsinuit cu caracterul romanesc.Voi astia care ii huliti pe Sorana si pe Victor o sa ii lingeti in fund cand o sa faca performanta.Va mirati ca nu facem nimica.Pai cu asa oameni...