Kim Clijsters a castigat turneul de la Brisbane dupa o finala superba impotriva mai vechii rivale Justine Henin, aflata la primul turneu oficial dupa revenirea in sportul alb. A fost 6-3, 4-6, 7-6 (8/6)pentru Kim la capatul unei dispute care a avut nevoie de tie-break pentru a decide invingatoarea.

Partida a inceput spectaculos, Clijsters conducand cu 2-0 dupa un break reusit in chiar debutul disputei. Henin nu renunta si reuseste rebreak-ul dupa un game superb, iar scorul devine doi egal.

Kim isi trece in cont cel de-al treilea joc castigat pe serviciul adversarei, iar gratie unui serviciu precis si al unui joc solid de pe fundul terenului castiga primul set cu scorul de 6-3 dupa 39 de minute.

Al doilea set a inceput in aceleasi coordonate, Kim castigand pe serviciul lui Justine in chiar primul game. A fost pe rand 2-0, 3-1 si 4-1 pentru Kim, dar Henin a revenit incredibil pana la 4-4. Fostul numar unu mondial se impune greu pe propriul serviciu, bifand astfel cel de-al patrulea game consecutiv. Dupa ce a fost condusa cu 4-1, Henin a castigat superb setul doi cu scorul de 6-4, dupa 46 de minute de joc incantator.

Setul decisiv a inceput halucinant, Henin conducand cu 3-0 si reusind astfel o serie de opt game-uri consecutive castigate. Clijsters revine insa si egaleaza la trei, iar dupa ce Justine a condus cu 5-3, tabela a aratat un senzational 5-5. Totul s-a decis la tie-break, acolo unde Kim a avut nervii mai tari si s-a impus cu 8-6 dupa 59 de minute de joc.

Interesant este faptul ca pana la finala Henin nu pierduse decat un singur set de-a lungul intregului turneu.

Finala dintre Clijsters si Henin a fost una care a facut cinste sportului alb, partida dintre cele doua belgience fiind una care a ridicat in picioare numeroasa asistenta. Sezonul 2010 se anunta din ce in ce mai interesant, mai ales dupa o revenire mai mult decat interesanta a celor doua jucatoare din Belgia.

Kim va primi din partea organizatorilor 37.000 de dolari si 280 de puncte WTA, in timp ce Justine va fi recompensata cu 19.000 de dolari si 200 de puncte WTA.

Aceasta a fost prima confruntare dintre cele doua super jucatoare dupa o pauza de aproape patru ani. De-a lungul intalnirilor directe, Justine s-a impus in 12 meciuri, in timp ce Kim a castigat 11 partide. Demn de mentionat este faptul ca aceasta a fost cea de-a 11-a finala pe care Clijsters si Henin si-au disputat-o.