Duel amanat intre "titani"/ Nadal-Davydenko, finala de la Doha

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2010, 18:31 Sport | Tenis

Nadal, in turul trei la Indian Wells
Rafael Nadal si Roger Federer rateaza din nou prima infruntare din 2010. Rafael Nadal si-a rezervat locul in finala turneului Qatar ExxonMobil Open din Doha dupa victoria in fata sarbului Troicki, dar Federer a pierdut pentru a doua oara consecutiv in fata lui Davydenko si amana duelul mult asteptat.

Rafael Nadal - Viktor Troicki 6-1, 6-3

Nadal si-a asigurat rapid locul in finala turneului Qatar ExxonMobil Open din Doha. Numarul doi mondial a trecut in minim de seturi de sarbul Viktor Troicki, scor 6-1, 6-3. Spaniolul a transformat trei din cele patru mingi de break avute in primul set si si-a creat alte patru ocazii de break, din care a fructificat doua in setul secund. Troicki a obtinut un break tarziu, dar care nu a putut schimba soarta meciului.

Nikolay Davydenko - Roger Federer 6-4, 6-4

Doua mingi de break in debutul meciului si rusul s-a distantat de adversarul sau la trei game-uri: 3-0. Federer s-a adunat rapid si s-a apropiat de Davydenko: 3-2. Rusul s-a impus in primul set, dar a intampinat probleme pe propriul serviciu in debutul celui de-al doilea set. In cele din urma a salvat doua mingi de break si si-a castigat game-ul. La 1-1 rusul face break si se desprinde din nou de Federer: 3-1. La 5-3 pentru Davydenko, Federer salveaza o minge de meci, dar nu pentru mult timp, caci rusul incheie socotelile in game-ul urmator si isi rezerva biletul pentru finala de la Doha.

Intalnirile directe, scorul dintre Rafael Nadal si Nikolay Davydenko este egal, 4-4.

1234 vizualizari

Federer (Vineri, 8 ianuarie 2010, 22:33)

didi [anonim]

a parut ca nu prea e conectat la meci, cel putin in primul set. Tinand cont de modul cum s-au desfasurat ostilitatile in teren cred ca Davidenko a meritat victoria. De urmarit finala de maine, meci in care, dupa parerea mea, Davidenko porneste cu prima sansa (nu de alta dar in ultimele doua meciuri directe l-a cam spulberat pe Nadal). Davidenko pare a fi jucatorul momentului (confirma forma foarte buna de la finalul sezonului trecut).

Poate ca Federer se gandeste deja la AO, unde are de luat o revansa. Referitor la AO, va fi foarte importanta/interesanta tragerea la sorti, nu de alta dar nu ii vad prea bine pe favoritii 1-4 care "cad" pe aceesi jumatate de tablou cu Davidenko!

P.S. Stie cineva de ce Murray, Djokovici, Del Potro nu au participat la nici un turneu in aceasta saptamana (din cele 3?)
      Murray (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 2:09)

repede [utilizator] i-a raspuns lui didi

Murray joaca la Cupa Hopman, Djokovici si Del Potro probabil se odihnesc.
    tenis (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 8:05)

anca [anonim]

Del Potro si Djokovic vor participa la un turneu amical intre 13-16 ianuarie impreuna cu Soderling,Verdasco,Haas,Gonzalez si Tsonga..Djokovic deja e in Australia..