Rafael Nadal a castigat marele premiu al turneului demonstrativ de la Abu Dhabi, dupa ce l-a invins in finala pe suedezul Robin Soderling, scor 7-6 (2), 7-5. Avand in urma un an 2009 nu prea bun, spaniolul debuteaza cu un trofeu in noul an, dar si cu un cec in valoare de 250.000 de dolari. Locul al treilea al acestei competitii i-a revenit lui Roger Federer, elvetianul impunandu-se in fata lui David Ferrer in finala mica.

Finalist al acestui turneu in editia precedenta, atunci cand a pierdut in fata lui Andy Murray, Rafael Nadal s-a impus in doua seturi in fata lui Robin Soderling, sportivul care l-a eliminat de la Roland Garros si a pus capat seriei victoriilor spaniolului la Open-ul francez.

Primul set s-a decis la tie-break, niciunul dintre tenismeni nereusind sa castige pana la 6-6 pe serviciul adversarului. Nadal si-a trecut in cont primul set si a reusit sa isi adjudece si primul break al meciului, in setul secund. Avand un avans de 4-2, spaniolul parea ca se indreapta cu pasi repezi catre victorie. Dar Soderling nu s-a lasat batut intimidat de increderea adversarului si a egalat 4-4. Dupa un meci foarte frumos facut de cei doi sportivi, Nadal se impune cu 7-5.

Elvetianului Roger Federer i-a revenit locul al treilea la turneul demonstrativ Capitala World Championship de la Abu Dhabi. Numarul unu mondial l-a invins, sambata, in finala mica pe spaniolul David Ferrer, scor 6-1, 7-5.

Dupa ce a ratat sansa de a se duela in finala cu rivalul Rafael Nadal, fiind invins in semifinale de Robin Soderling, Federer a inceput fara probleme meciul cu Ferrer. A condus cu 5-0 si si-a adjudecat primul set cu 6-1. In setul al doilea spaniolul a incercat sa opuna rezistenta in fata lui Federer, dar elvetianul nu s-a lasat intimidat si a incheiat meciul cu un 7-5.