Hopman Cup/ Romania invinge favorita numarul unu a turneului

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 11:26 Sport | Tenis

Cirstea, invinsa la Las Vegas
Foto: AGERPRES
Victor Hanescu si Sorana Cirstea au adus prima victorie Romaniei la Hopman Cup 2010, turneu mixt organizat la Perth (Australia) de Federatia Internationala de Tenis (ITF). Perechea romana a reusit sa se impuna in fata favoritilor numarul unu ai acestui turneu, australienii Lleyton Hewitt si Samantha Stosur, scor 2-1.

In primul meci dintre Australia si Romania s-au infruntat Samantha Stosur si Sorana Cirstea. Romanca si-a pierdut serviciul in game-ul patru al meciului, acest lucru facand ca australianca sa se impuna in primul set cu 6-3. In setul secund, Sorana Cirstea reusteste break-ul la 5-4 in favoarea sa si egaleaza la seturi. Setul decisiv nu incepe prea bine pentru romanca: Stosur face break. Sorana castiga pe serviciul adversarei la 2-1 in defavoarea sa, isi castiga game-ul si trece la conducere pentru prima data in setul trei. Increzatoare, Cirstea reuseste un nou break (5-3), serveste pentru meci si aduce prima victorie Romaniei, dupa 12 ani, la Hopman Cup.  

Spre deosebire de compatrioata sa, Hanescu incepe in forta meciul cu Hewitt si trece la conducere dupa trei game-uri: 3-0. Romanul este increzator, contracareaza bine jocul adversarului sau si castiga primul set cu 6-3. Cei doi sportivi sunt pe picior de egalitate in setul secund pana la 2-2. Hewitt isi castiga serviciul, isi trece in cont primul break din aceasta partida si isi adjudeca cel de-al doilea set cu 6-3. In setul decisiv, australianul reuseste sa castige serviciul lui Hanescu la 2-2, dar romanul face rebreak-ul si se mentine in meci. Partida s-a decis la tie-break, acolo unde australianul a invins cu 7-2.

Aflate la egalitate dupa cele doua meciuri de simplu, Australia si Romania si-au disputat suprematia la dublu. Perechea Hewitt/ Stosur nu a putut rezista romanilor. Cuplul Hanescu/Cirstea a inceput partida cu doua break-uri consecutive si a condus cu 3-0. Australienii reusesc rebreak-ul si raman in partida, dar Sorana si Victor castiga primul set cu 7-5, iar in setul secund se impun categoric, cu 6-1.

Invitata din nou la aceasta competitie dupa 12 ani, Romania va trebui sa infrunte in urmatoarea intalnire, in 5 ianuarie, echipa Spaniei, reprezentata de Maria Jose Martinez Sanchez si Tommy Robredo.

Australia - Romania

Samantha Stosur - Sorana Cirstea 6-3 4-6 3-6
Lleyton Hewitt - Victor Hanescu 3-6 6-3 7-6(2)
Lleyton Hewitt/ Samantha Stosur - Victor Hanescu/ Sorana Cirstea 5-7, 1-6


Citeste mai multe despre   























2758 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    excelent (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 13:20)

    Kashmir [anonim]

    Amindoi, Sorana si Victor au fost niste ambasadori superbi ptr. Romania (in contrast cu maimutoii pe care FSN ii trimite aici). Sorana i-a cucerit pe australieni dupa meci cu interviul pe care l-a dat ptr. ABC, cu comentariile ei de bun simt si cu engleza fluenta.
    Iar Victor desi a pierdut s-a comportat exemplar si a luptat pana la ultima minge. Pat Cash a spus pe ABC ca a facut un meci mare, a fost cel care a facut spectacol.
    Mai trebuie sa castige un meci ca sa intre in semifinale, va fi greu Spania si SUA au echipe puternice.
    Diferenta dintre acesti tineri romani si lichelele de aur ale tenisului romanesc este, pe langa faptul ca nu colaboreaza cu mafia comunisto-securista, ca au si creier si bun simt.
    • +3 (5 voturi)    
      Bravo lor! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 15:26)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui Kashmir

      Numai ca voi...aveti o obsesie...cred ca peste 1000 de ani o sa vorbiti despre comunisto-securisti, indiferent de subiect. Si daca incepem sa vorbim despre retete culinare, tot vorbim despre comunisto-securisti. Poate si matraguna are in istoria ei de planta ceva de genul asta, nu?

      In caz ca ati uitat...viata, lumea merg mai departe. Ce-ar fi sa mergeti si voi? Speram ca fiind acolo aveti sansa de a vedea lucrurile mai rational...dar degeaba...
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 17:46)

        Serban Marin [utilizator] i-a raspuns lui Dani

        In disputa "Kashmir"-"Dani", adevarul cred ca se afla pe undeva la mijloc.
        Il contrazic pe "Dani" prin aceea ca despre comunism trebuie vorbit in continuare, pana la evacuarea lui finala din creierele noastre imbibate... pentru ca inca nu l-am evacuat, asta e sigur...
        Insa in ce il priveste pe "Kashmir", chiar ca nu pricep care este legatura intre un eveniment sportiv si "maimutoii de la FSN"... Si despre cine e vorba in sintagma "lichelele de aur ale tenisului romanesc"...

        PS. Revenind la eveniment: si totusi, cel mai bun sportiv s-a dovedit a fi tot Mutu :(
        • 0 (0 voturi)    
          .. (Duminică, 3 ianuarie 2010, 17:22)

          Dani [anonim] i-a raspuns lui Serban Marin

          M-am saturat sa discutam despre comunism si cand vorbim de sport, si de muzica, si de pictura, si despre orice.

          Si, in general, m-am saturat vorbind despre comunism. Hai sa facem asta in cadrul orelor de istorie, orelor de politica (acolo unde se face).

          E cazul sa luam doar lectiile de invatat de acolo, si sa mergem mai departe. Deocamdata mergem in gol. E evident pentru toata lumea ca nu se mai intoarce comunismul. Hai sa vorbim despre viitor, nu credeti ca e mai bine?
          Sau, si mai bine, sa vorbim despre rezultatele sportive, ca despre asta era vorba aici, nu?
      • 0 (0 voturi)    
        da (Luni, 4 ianuarie 2010, 11:30)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui Dani

        viata merge inainte..dar uneori drumul poat fi gresit!
        Fara fanatisme....opiniile oamenilor , indiferent care ar fi ele, trebuie rspectate si luat aminte la ele!
        Nu credeti?
  • -4 (6 voturi)    
    Arta mimarii sportului (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 13:52)

    George [anonim]

    Las'ca au luat teapa fraierii de australieni sau romani care si-au aruncat banii la MAFIA PARIURILOR;apropo: v-a "placut"meciul din liga a doua engleza:Peterborough-Cardiff:4-4(ca la teatru si 0-4 la pauza)?Aveti grija baieti:mai bine iesiti cu prietena la o citronada si o savarina decat sa va pierdeti banutii la CASELE MAFIEI DE PARIURI!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Aoleu...de tenis (Duminică, 3 ianuarie 2010, 14:32)

    aoleu [anonim]

    Observatii: