Spania a castigat Cupa Davis pentru a patra oara in istoria sa, dupa ce dublul Feliciano Lopez/ Fernando Verdasco a trecut in trei seturi de perechea Radek Stepanek/ Tomas Berdych, scor 7-6 (7), 7-5, 6-2. Ibericii au reusit sa-si pastreze titlul obtinut anul trecut in fata Argentinei, dupa ce vineri Nadal si Ferrer si-au castigat meciurile de simplu.

Cehii i-au anuntat pe Lukas Dlouhy si Jan Hajek pentru meciul de dublu, dar dupa victoria surpriza a lui Ferrer in fata lui Stepanek si un confortabil 2-0 in favoarea Spaniei dupa prima zi, capitanul ceh a decis sa riste si i-a introdus in teren pe Stepanek si Berdych, lasandu-l pe tusa pe Dlouhy, numarul 6 ATP la dublu.

Primul break al partidei a venit la 2-1 pentru iberici. Un lung de line al lui Verdasco pe partea lui Stepanek si Spania conducea cu 3-1 in primul set. Rebreak-ul a venit intr-o clipita si cehii restabilesc egalitatea dupa ce isi castiga game-ul. La 6-6, spaniolii au salvat trei mingi de set si soarta primului set s-a decis la tie-break. Cehii au avut minge de set la 7-6, dar in aplauzele "furibunde" ale publicului spaniol, Lopez/Verdasco se impun cu 9-7.

In setul secund, spaniolii fac break la 5-5, dupa ce Stepanek si Berdych isi conduceau game-ul cu 40-0. 7-5 in setul secund, iar spaniolii erau la un singur set de victorie. Ultimul set aduce emotii cehilor. La 4-1, Stepanek se intinde dupa o minge si are probleme la genunchiul stang, dar se ridica si continua. Nu mai poate sa-si ajute, insa, echipa, cedand in setul trei cu 2-6.

Prin aceste trei victorii din finala, Spania si-a asigurat cel de-al patrulea trofeu de Cupa Davis din istorie, devenind prima echipa, dupa Suedia in 1998, care isi apara titlul.