Cupa Davis Super Spania/ Ibericii au castigat finala

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 20:32 Sport | Tenis

Spania si-a aparat titlul in fata Cehiei
Spania a castigat Cupa Davis pentru a patra oara in istoria sa, dupa ce dublul Feliciano Lopez/ Fernando Verdasco a trecut in trei seturi de perechea Radek Stepanek/ Tomas Berdych, scor 7-6 (7), 7-5, 6-2. Ibericii au reusit sa-si pastreze titlul obtinut anul trecut in fata Argentinei, dupa ce vineri Nadal si Ferrer si-au castigat meciurile de simplu.

Cehii i-au anuntat pe Lukas Dlouhy si Jan Hajek pentru meciul de dublu, dar dupa victoria surpriza a lui Ferrer in fata lui Stepanek si un confortabil 2-0 in favoarea Spaniei dupa prima zi, capitanul ceh a decis sa riste si i-a introdus in teren pe Stepanek si Berdych, lasandu-l pe tusa pe Dlouhy, numarul 6 ATP la dublu.

Primul break al partidei a venit la 2-1 pentru iberici. Un lung de line al lui Verdasco pe partea lui Stepanek si Spania conducea cu 3-1 in primul set. Rebreak-ul a venit intr-o clipita si cehii restabilesc egalitatea dupa ce isi castiga game-ul. La 6-6, spaniolii au salvat trei mingi de set si soarta primului set s-a decis la tie-break. Cehii au avut minge de set la 7-6, dar in aplauzele "furibunde" ale publicului spaniol, Lopez/Verdasco se impun cu 9-7.

In setul secund, spaniolii fac break la 5-5, dupa ce Stepanek si Berdych isi conduceau game-ul cu 40-0. 7-5 in setul secund, iar spaniolii erau la un singur set de victorie. Ultimul set aduce emotii cehilor. La 4-1, Stepanek se intinde dupa o minge si are probleme la genunchiul stang, dar se ridica si continua. Nu mai poate sa-si ajute, insa, echipa, cedand in setul trei cu 2-6.

Prin aceste trei victorii din finala, Spania si-a asigurat cel de-al patrulea trofeu de Cupa Davis din istorie, devenind prima echipa, dupa Suedia in 1998, care isi apara titlul.

624 vizualizari

Uitati-va putin la sportul din Spania... (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 21:10)

Adrian [anonim]

Este fascinant ce au reusit spaniolii. Daca incepem cu fotbalul cred ca nu mai are sens sa detaliem despre nationala lor care joaca superb si despre echipele spaniole de club, apoi ganditi-va la Formula 1 (Alonso), baschet (s-au luptat de la egal la egal cu SUA), tenis (tocmai au castigat cupa Davis), handbal, etc. O natiune care face sport de calitate si de performanta, uitati-va ce au reusit sa construiasca in orasele lor cele mai importante (la noi s-au ridicat niste cutii de sticla). Jos palaria pentru natia asta.
    Encantada ... (Sâmbătă, 5 decembrie 2009, 23:20)

antmihai.blogspot.com [anonim]

intr-adevar, cum zicea si adrian, au performante uimitoare in ultimii ani in cele mai varii sporturi.

cat despre tenis - o pasiune de a mea- faptul ca au academii, scoli si terenuri nenumarate le permite sa aiba atatia jucatori de valoare, care fac performanta nu numai pe zgura in ultimul timp.

despre aceasta finala de cupa davis, nadal a dat boost-ul necesar cu o victorie clara si o forma a celui ce a fost nr.1, ferrer este eroul, intorcand meciul de la 0-2 si castigand in 5, iar verdasco-lopez au facut primul set, foarte frumos si disputat- pentru cine l-a vazut, cehii caznad pe parcurs.