Spania conduce selectionata Cehiei in finala Cupei Davis cu 2-0, dupa prima zi a intalnirii. Rafael Nadal a aratat o alta fata decat cea din Turneului Campionilor si a adus primul punct tarii sale. Favorit in fata lui Ferrer, Radek Stepanek s-a vazut prea devreme invingator si a pierdut intr-un meci maraton de cinci seturi.

Rafael Nadal - Tomas Berdych 7-5, 6-0, 6-2

Moralul si increderea lui Rafael Nadal au crescut simtitor in ultima saptamana, spaniolul reusind sa se impuna in primul meci al finalei de Cupa Davis, in fata lui Tomas Berdych, scor 7-5, 6-0, 6-2. Egal cu adversarul sau pana in game-ul al zecelea (5-5), Nadal a reusit un break tarziu si a castigat primul set. Urmatoarele doua au fost dominate clar de spaniol, iar primul punct a trecut in contul detinatoarei titlului de Cupa Davis.

Davis Ferrer - Radek Stepanek 1-6, 2-6, 6-4, 6-4, 8-6

Stepanek, jucatorul numarul 1 al cehilor a dominat prima parte a meciului cu Ferrer, castigand primele doua seturi cu 6-1 si 6-2. Dar un break devreme in setul al treilea i-a redat increderea lui Ferrer. Spaniolul s-a impus in urmatoarele doua seturi cu 6-4 si a dus meciul in decisiv. Cei doi tenismeni au mers cap la cap pana la 6-6, dar Ferrer a dovedit ca are mai mult "sange rece" decat adversarul sau si a castigat partida dupa 4 ore si 17 minute.

Spania - Cehia 2-0

Urmatoarea partida din finala Cupei Davis: sambata - Feliciano Lopez/ Fernando Verdasco - Lukas Dlouhy/ Jan Hajek*

*Meciul de dublu din Cupa Davis poate fi urmarit in direct pe Telesport, de la ora 17:00.