Del Potro il invinge pe Federer; Murray - eliminat din Turneul Campionilor

de A.S.     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2009, 0:29 Sport | Tenis

Del Potro, aproape de revenire
Juan Martin Del Potro castiga pentru a doua oara contra lui Federer, dupa finala de la US Open. Joi seara, intr-o partida esentiala din grupa A a Turneului campionilor, Del Potro l-a invins pe elvetian in trei seturi, cu 6-3 in decisiv, exact scorul care ii trebuia pentru a intra in semifinale.

Federer, Del Potro si Murray au incheiat grupa cu aceeasi linie de clasament (2 victorii, o infrangere), dar britanicul a fost eliminat, din cauza procentajului inferior la game-urile castigate:
Federer 44 (castigate) - 40 (pierdute)
Del Potro 45 - 43
Murray 44 - 43.

Vineri seara se va incheia si grupa B, cu meciurile:
Nadal - Djokovici
Soderling - Davidenko.
Spaniolul Rafa Nadal este deja eliminat (are deja doua infrangeri), in vreme ce Soderling are biletul pentru semifinale asigurat. Pentru al doilea loc in semifinale, lupta de la distanta Djokovici si Davidenko.

1111 vizualizari

A fost blat in setul 3 sau mi s-a parut mie? (Vineri, 27 noiembrie 2009, 10:03)

didi [anonim]

Un meci interesant, in care del Potro a jucat mai bine, insa a si riscat mai putin. Personal sunt bucuros ca Murray nu a ajuns in semifinale, e mult mai interesant un meci Soderling- Del Potro decat Soderling-Murray. (Nadal, Murray trebue sa inteleaga ca nu poti sa te aperi la nesfarsit, chiar daca joci agresiv...)
    Totusi, sta sub semnul intrebarii corectitudinea cu care a jucat Federer (ii trebuiau exact 3 game-uri in setul 3 ca sa ia locul 1 si sa-l elimine pe Murray - la 6-2 del potro era pe priumul loc iar la 6-4 del potro era eliminat).
    Sa vedem cu cine va juca Federer in semifinale (va fi avea u meci greu cu oricare din cei 2 care se bat pentru ultimul loc calificant). As merge pe o finala Federer-Del Potro...
    P.S. De vazut azi Djokovic-Nadal!
      cadou - bilet in semi (Vineri, 27 noiembrie 2009, 11:42)

Bogdan [anonim] i-a raspuns lui didi

a fost evident ca Federer "l-a preferat" pe Del-Porto in semifinale avand 6-1 la meciurile directe, fata de 4-6 cat e scorul impotriva scotianului