Fara vlaga/ Nadal paraseste Turneul Campionilor 

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 26 noiembrie 2009, 10:33 Sport | Tenis

Nadal, din nou pe podiumul ATP
Foto: AGERPRES
Rafael Nadal si-a spulberat sansele de a se califica in semifinalele Turneului Campionilor de la Londra, dupa ce a suferit, miercuri seara, a doua infrangere consecutiva din cadrul competitiei. Dupa ce s-a inclinat in fata lui Soderling, spaniolul s-a predat si in fara rusului Nikolay Davydenko, scor 6-1, 7-6(7-4). Dupa aceasta eliminare, locul al doilea in clasamentul mondial ATP al spaniolului este amenintat.

Nadal a devenit doar o umbra a celui care ii "smulgea" lacrimi de tristete lui Federer dupa finala de la Australian Open. Fara incredere si fara viziune in joc, Nadal a cedat extrem de usor primul set (6-1). In setul secund a opus rezistenta, s-a luptat pentru a-si mentine sansele de calificare in semifinale, dar Davydenko si-a asigurat victoria cu un forehand nimicitor.
 
Desi Nadal nu mai are nicio sansa de a se califica in faza superioara, rolul spaniolului nu s-a incheiat. In ultimul meci, numarul doi mondial se va intalni cu Novak Djokovic, "arbitrand" astfel lupta pentru cel de-al doilea bilet al Grupei B in semifinale, dintre sarb si Davydenko.

Clasament Grupa B:

1. Robin Soderling 2-0
2. Novak Djokovic 1-1
3. Nikolay Davydenko 1-1
4. Rafael Nadal 0-2


Programul ultimelor doua meciuri ale Grupei A:


Andy Murray vs. Fernando Verdasco, joi, ora 16:15 (in direct pe sport.ro)

Roger Federer vs. Juan Martin Del Potro, joi, ora 22:45 (in direct pe sport.ro)


Citeste mai multe despre   























1249 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    mai are sanse (Joi, 26 noiembrie 2009, 10:50)

    eu [anonim]

    Daca Nadal castiga cu Djokovic si Soderling cu Davydenko cine merge mai departe ?
    toti trei Nadal, Djokovic si Davydenko vor avea cate o victorie si cred ca depinde de setaveraj.
    • 0 (0 voturi)    
      setaveraj (Joi, 26 noiembrie 2009, 12:03)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Nadal a pierdut 2 meciuri la 2 seturi, nu are nici o sansa sa se califice (davydenko a pierdut in 3 seturi la Nole)
  • 0 (0 voturi)    
    trist... (Joi, 26 noiembrie 2009, 10:57)

    liviu_ [utilizator]

    se vede clar ca fizic si-a mai revenit.
    psihic este varza...
    speram ca anul viitor o sa-si revina si psihic
  • +1 (1 vot)    
    pacat... (Joi, 26 noiembrie 2009, 12:06)

    Gabi [anonim]

    ca nu s-a calificat in semifinale...mi-ar fi placut atat de mult sa vad o finala federer-nadal!
    asta e!
    sper sa-si revina in 2010 si sa redevina nr. 1 mondial.
    vamos Rafa!
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Joi, 26 noiembrie 2009, 12:26)

    djidji [anonim]

    Multumim pt postarea programului meciurilor.
  • 0 (0 voturi)    
    trist (Joi, 26 noiembrie 2009, 18:37)

    alex [anonim]

    sa speram ca anul viitor se va antrena sil va castiga
  • -2 (2 voturi)    
    ....mai lasati-o......... (Joi, 26 noiembrie 2009, 21:53)

    ardelean [anonim]

    un infumurat plin de figuri...n-are sa ajunga la clasa unui Federer sau Sampras niciodata
    • 0 (0 voturi)    
      oare chiar asa e ? (Vineri, 27 noiembrie 2009, 14:31)

      efi [utilizator] i-a raspuns lui ardelean

      dupa care principii va ghidati cind afirmati ca un om este infumurat , plin de figuri.... ati stat cumva la aceeasi masa cind ati luat cina, poate ne mai dati si alte detalii picante despre caracterul lui Nadal, pare interesant. Este "plin de figuri" ,ce-i drept, pentru ca s-a ambitionat si chiar a reusit sa devina no 1 mondial , nu conteaza in detrimentul cui .Datorita lui , sau si datorita lui , tenisul a crescut in spectaculozitate si am avut , sper sa mai si avem , un duel palpitant pentru suprematie .