Robin Soderling continua seria partidelor deosebite de la Turneul Campionilor (dupa ce l-a invins pe Nadal in primul meci), suedezul depasindu-l in doua seturi, scor 7-6, 6-1, pe Novak Djokovic. In urma acestui rezultat, Robin a obtinut calificarea in semifinale.

Numarul noua mondial a prestat un tenis de mare calitate impotriva lui Novak, sarbul fiind depasit la toate capitolele.

Setul I a fost unul echilibrat, mergandu-se cap la cap pana la scorul de 5-4 pentru Soderling. Atunci a aparut primul moment de slabiciune al lui Djokovic, numarul trei mondial fiind condus cu 40-0 pe propriul serviciu. Sarbul a revenit, a egalat la 5, dar Robin s-a impus pana la urma la 5 in tie-break.

Al doilea set avea sa fie unul de uitat cat mai rapid pentru Djokovic, numarul trei mondial fiind doar o umbra in fata unui suedez dezlantuit. Soderling s-a impus cu 6-1 si a obtinut astfel calificarea in semifinalele competitiei.

La capatul unei partide care a durat o ora si 37 de minute, Robin Soderling l-a depasit clar pe Novak Djokovic, nordicul fiind pana in acest moment surpriza placuta a turneului gazduit de Londra.