Maestrii tenisului mondial fac spectacol la Turneul Campionilor. In incurajarile publicului londonez, Andy Murray a obtinut prima victorie a turneului, dupa un meci spectaculos in fata castigatorului de la US Open, Juan Martin Del Potro, scor 6-3, 3-6, 6-2. Un meci imprevizibil, care a avut de toate: executii riscante si uimitoare, dar si greseli copilaresti.

Favoritul publicului, Andy Murray a inceput foarte bine meciul, reusind si un break in debutul primului set. Condus cu 3-0, Juan Martin Del Potro cere ingrijiri medicale, iar meciul se intrerupe cateva momente pentru a i se opri argentinianului hemoragia nazala. Revenit in joc, Del Potro reuseste sa castige primul game abia la scorul 5-0 in defavoarea sa. Pe fondul unor greseli nefortate ale lui Murray, argentinianul egaleaza in game-ul urmator la 40. Del Potro obtine intr-un final break-ul cu un forehand castigator, si scorul devine 5-2. Inca un game extrem de disputat pe serviciul lui Del Potro, castigat tot de argentinian. Murray pierde sase mingi de set, dar reuseste sa se impuna cu 6-3 in primul set, fructificand-o pe a saptea.

Inceputul setului secund incepe la fel de categoric, dar in favoarea lui Del Potro. O noua serie de greseli nefortate a scotianului si argentinianul face break-ul devreme. Murray reuseste sa castige primul game la 0-3, dar Del Potro pare sa fie alt om fata de cel care a jucat in primele cinci game-uri ale partidei. Argentinianul a reusit sa amuteasca sala si a castigat setul secund cu 6-3.

In setul decisiv, serviciul l-a ajutat enorm pe scotianul Andy Murray, iar un break l-a adus din nou la conducere: 3-0. La 5-2 in favoarea britanicului, Del Potro a servit pentru a ramane in joc. Doua duble greseli consecutive s-au dovedit fatale pentru argentinian, oferindu-i lui Murray doua mingi de meci. Scotianul o fructifica pe a doua cu un backhand castigator si se impune cu 6-2 in setul al treilea.

Urmatorul meci al Grupei A va incepe la ora 23:00 (n.r. ora Romaniei), in direct pe sport.ro, si ii va avea in prim plan pe liderul mondial Roger Federer si pe spaniolul Fernando Verdasco, debutant la aceasta competitie.