Victor Hanescu s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de tenis St. Petersburg Open, dupa ce l-a invins, miercuri, pe numarul 150 ATP Illya Marchenko (Ucraina), scor 6-3, 6-4. Pentru accederea in runda a treia a competitiei, romanul numarul 37 in ierarhia ATP va primi 45 de puncte ATP si un cec in valoare de 18.250 dolari.

Semifinalist in editia 2008 a turneului din St. Petersbourg, Hanescu vrea sa castige primul sau turneu ATP indoor. Dupa ce a trecut in primul tur de rusul Teimuraz Gabashvili, in faza urmatoare Victor s-a impus si in fata lui Marchenko. Un break in primul set i-a permis romanului sa se impuna cu 6-3. Un nou break a venit in debutul setului secund si

Hane s-a calificat in sferturi.

Urmatorul adversar al romanului va fi castigatorul partidei dintre rusul Michail Elgin si Pablo Cuevas (Uruguay)/Igor Kunitsyn (Rusia)*.

Statistica partidei Illya Marchenko (Ucraina) - Victor Hanescu (Romania) 3-6, 4-6:

Asi: 1 - 7

Duble greseli: 1 - 1

Puncte castigate pe primul serviciu: 26/34 (76%) - 32/36 (89%)

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 9/21 (43%) - 9/18 (50%)

Mingi de break salvate: 0/2 (0%) - 0/0

Puncte castigate pe retur(1): 4/36 (11%) - 8/34 (24%)

Puncte castigate pe retur(2): 9/18 (50%) - 12/21 (57%)

Mingi de break castigate: 0/0 - 2/2 (100%)

Total puncte castigate pe serviciu: 35/55 (64%) - 41/54(76%)

Total puncte castigate pe retur: 13/54 (24%) - 20/55 (36%)

Total puncte castigate: 48/109 (44%) - 61/109 (56%)

Durata partidei: 01:18:34

*Cuevas si Kunitsyn joaca miercuri meciul din primul tur, urmand ca joi castigatorul acestei partide sa lupte cu Elgin pentru a-si castiga locul in sferturi.