Rafael Nadal este doar o umbra a jucatorului care domina categoric tenisul mondial inainte de Roland Garros, ibericul fiind depasit clar de Nicolay Davydenko la toate capitolele in finala de la Shanghai Masters. A fost 7-6(3), 6-3 pentru jucatorul rus, demn de mentionat fiind faptul ca fostul numar unu mondial a fost incapabil sa atace, acesta multumindu-se doar sa se apere.

In primul set, Davydenko a reusit repede break-ul, la scorul de 1-1. Rusul a condus cu 3-1 si 4-2, dar Nadal a revenit pe fondul unor greseli nefortate ale adversarului si a egalat la patru. S-a facut 5-4 pentru Nadal, moment in care ibericul rateaza o minge de set pe serviciul rusului. Se merge cap la cap, iar departajarea avea sa vina in tie-break, acolo unde rusul se impune cu scorul de 7-3.

Lucrurile nu s-au schimbat mult pentru Nadal nici in setul al doilea, spaniolul multumindu-se numai sa returneze, fara sa preia initiativa. In aceste conditii, Davydenko reuseste break-ul la scorul de 3-2 in favoarea sa. Treptat s-a facut 5-2 pentru favoritul numarul 6, iar Nadal a aratat putin tenis doar pe finalul confruntarii, in game-ul cu numarul 20 al finalei (pe propriul serviciu). Prea putin insa pentru un jucator care incanta prin evolutiile sale in urma cu doar cateva luni.

"Il felicit pe Davydenko pentru tenisul prestat astazi, a meritat victoria. Sunt impresionat de organizarea gasita aici, iar intr-o zi sper sa revin aici pentru a castiga", a declarat Rafael Nadal dupa terminarea finalei.

Pentru succesul de la Shanghai, Davydenko va fi recompensat cu un cec de 616.500 de dolari si 1000 de puncte ATP, in timp ce Nadal va incasa 302.000 de dolari si 600 de puncte ATP.