Rafael Nadal a profitat de abandonul adversarului sau din sferturile de finala ale turneului de tenis de la Shanghai si s-a calificat in semifinale, unde va da piept cu Feliciano Lopez, compatriotul sau. In cealalta semifinala se vor duela sarbul Novak Djokovic si rusul Nikolay Davydenko.

Partida dintre Nadal si Ljubicic a inceput mai bine pentru croat. Spaniolul nu s-a putut concentra si a inceput sa greseasca. Ljubicic a profitat de indeciziile spaniolului si si-a adjudecat primul set, cu 6-3. In setul secund, la 1-1, Nadal a facut un break la 0 si a reusit sa-l tina la distanta pe croat, castigand setul al doilea cu 6-3. Inainte de setul decisiv, Ljubicic a acuzat dureri musculare si a hotarat sa abandoneze.

Nadal il va intalni in semifinala pe Lopez, tenismenul care l-a eliminat, vineri pe suedezul Soderling. Cap de serie numarul doi, Novak Djokovic s-a calificat in semifinale dupa un meci extrem de tensionat in fata francezului Gilles Simon.