Rafael Nadal si-a confirmat pozitia de favorit numarul unu al turneului de la Shanghai si l-a invins in optimi pe conationalul sau, Tommy Robredo, scor 6-1, 6-4. Intr-o partida de o ora si jumatate, Nadal s-a impus usor in primul set, dar a intampinat probleme de concentrare in debutul celui de-al doilea. Djokovic, Soderling si Davydenko si-au obtinut si ei biletul pentru participarea in sferturile de finala.

Dupa abandonurile lui Roddick si Del Potro din turul doi, in optimi alti doi tenismeni au fost nevoiti sa puna mai devreme capat jocului, din cauza unor accidentari. Wawrinka a abandonat in fata lui Stepanek, iar francezul Monfils s-a oprit la scorul de 6-2, 3-0 pentru adversarul sau, Ljubicic.

Rezultate optimi de finala:

Nikolay Davydenko (Rusia) - Fernando Gonzalez (Chile) 6-3, 7-5

Radek Stepanek (Cehia) - Stanislas Wawrinka (Elvetia) 3-6, 7-6, 4-2 abandon Wawrinka

Robin Soderling (Suedia) - Jo-Wilfred Tsonga (Franta) 6-3, 6-3

Ivan Ljubicic (Croatia) - Gael Monfils (Franta) 6-2, 3-0 abandon Monfils

Gilles Simon (Franta) - Tomas Berdych (Cehia) 6-3, 6-4

Feliciano Lopez (Spania) - Jurgen Melzer (Austria) 5-7, 7-6, 6-1

Novak Djokovic (Serbia) - Rainer Schuettler (Germania) 7-4, 6-2

Rafael Nadal (Spania) - Tommy Robredo (Spania) 6-1, 6-4