Novak Djokovic a castigat finala de la Beijing, dupa ce, duminica, s-a impus in doua seturi in fata croatului Marin Cilic. Cap de serie numarul 2, Djokovic l-a invins pe tenismenul ce l-a eliminat din competitie pe Rafael Nadal, scor 6-2, 7-6 (4) intr-un meci de aproape doua ore. Jo-Wilfred Tsonga a castigat, duminica, finala de la Tokyo si a facut un pas important spre obtinerea unui loc la Turneul Campionilor.

Finala de la Beijing, dintre Djokovic si Cilic a fost intrerupta in primul set la scorul de 2-2, din cauza ploii. Nole a salvat sase mingi de break pe primele trei servicii, dar a profitat de greselile adversarului sau si s-a impus cu 6-2 in primul set. Cilic a inceput mai bine setul secund, cu un break, a preluat conducerea, dar Djokovic a egalat si a prelungit setul in tie-break. Sarbul a fructificat a doua minge de set si a castigat China Open.

Djokovic va primi 500 puncte ATP si 500.000 de dolari, iar luni va fi declarat noul numar trei mondial, in dauna scotianului Andy Murray.

Jo-Wilfred Tsonga a castigat Japan Open si a facut un pas important spre ATP World Tour Finals din Londra. Francezul a trecut, duminica, in doua seturi, scor 6-3, 6-3, de rusul Mikhail Youzhny si a obtinut al treilea sau titlu din acest an, respectiv al cincilea din intreaga cariera de profesionist. "Sunt foarte fericit pentru ca am mai castigat un titlu si mi-am sporit sansele de a merge la Londra. Ma voi duce acum la Shanghai cu incredere. Este o perioada a anului foarte buna pentru mine", a declarat Tsonga la finalul partidei.

Francezul spera intr-o evolutie cat mai buna la Shanghai Masters, ce va incepe luni, pentru a-si putea asigura unul dintre cele trei bilete ramase pentru Turneul Campionilor de la Londra. Cinci tenismeni s-au calificat deja la ATP World Tour Finals: Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic, Andy Murray si castigatorul de la US Open, Juan Martin del Potro.