Marius Copil a fost eliminat de la BCR Open, in proba de simplu, dupa ce a fost invins in turul al doilea de spaniolul numarul 125 ATP, Ruben Ramirez Hidalgo, scor 3-6, 7-6(3), 4-6. Astfel, Romania ramane fara reprezentanti pe tabloul de simplu al turneului romanesc, Hanescu, Pavel si Crivoi fiind eliminati inca din primul tur.

In primul set, Hidalgo a reusit sa faca break in game-urile sapte si noua, in ciuda serviciului bun al romanului. Spaniolul si-a adjudecat primul set cu 6-3. In debutul setului secund, Copil pare fara solutii in fata adversarului sau. Isi pierde din nou serviciul, dar reuseste rebreak-ul la 2-0 pentru spaniol. Cei doi jucatori merg cap la pana la 6-6, desi Copil a avut numeroase ocazii de a face un nou break. La tie-break, Hidalgo isi pierde concentrarea si Copil se impune in setul al doilea cu un as. In setul decisiv, ambii tenismeni si-au facut serviciul pana la 4-4. In game-ul 9 al setului al treilea, Hidalgo face break. In ultimul game, spaniolul a avut trei mingi de meci, dar Copil a egalat la 40. Hidalgo fructifica al treilea avantaj si se califica in turul al treilea, eliminandu-l pe singurul roman ramas pe tabloul de simplu de la BCR Open.

Statistica Ruben Ramirez Hidalgo (Spania) - Marius Copil (Romania) 6-3, 6-7(3), 6-4