BCR Open: Hanescu, eliminat din primul tur

Marţi, 22 septembrie 2009, 19:03 Sport | Tenis

Romania, victorie la dublu cu Ucraina
Victor Hanescu, principalul favorit al turneului, a fost eliminat inca din primul tur al BCR Open Romania de catre spaniolul Oscar Hernandez, dupa o ora si 53 de minute. Cu toate ca a inceput foarte sigur pe el disputa, Hanescu a fost depasit in doua seturi, scor 7-6(5), 6-4.

Hanescu a condus in permanenta in primul set, dar ibericul a reusit un break, iar disputa s-a decis pana la urma in tie-break (a fost 7-5 pentru Henandez).

In setul doi, Hanescu a alergat dupa egalare (a pierdut repede pe propriul serviciu), dar spaniolul s-a impus cu 6-4, desi Victor a salvat patru mingi de meci.

Hernandez, numarul 76 mondial, va primi 6.400 de euro si 20 de puncte ATP pentru acest succes.

• +3 (3 voturi)
    Of... (Marţi, 22 septembrie 2009, 19:29)

Rhadoo [utilizator]

Hanescu e obosit rau... N-a stralucit in Cupa Davis ... acum a pierdut cu un jucator mai slab cotat, pe teren propriu...
    • -2 (2 voturi)
      off (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:13)

pavel [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

Nu i-a spus nimeni pina la virsta asta ca nu-i tenisul de el ? Este si el un iepure ATP.
      Eventual daca se facea baschetbalist; da si acolo sint dubii asupra potetialului talent.
      Trebuia sa aleaga ceva sporturi lente, unde nu trebuie timp de reactie, si unde poate sa-si valorifice singura calitate: inaltimea.
    Multumim (Marţi, 22 septembrie 2009, 19:47)

AntonH [utilizator]

Multumim Victore pentru meciurile frumoase de anul asta si de la Cupa Davis. Stiu ca multi o sa urle ca nu are stofa sau alte magarii, dar trebuie sa va ganditi ca a jucat 3 meciuri in week-end pe suprafata rapida in sala si a trecut direct pe zgura afara. Nu e usor!
      Bravo Hane (Marţi, 22 septembrie 2009, 20:09)

ecce [anonim] i-a raspuns lui AntonH

La Cupa Davis a jucat impecabil. Am fost acolo. Din pacate, Tecau a intrat foarte greu in joc la dublu. Cheia meciului era ca Romania sa fi castigat dublul. Nimeni nu putea spera ca sa il poata bate pe Soderling, desi Hane a jucat fantastic primul set. Chiar si asa nu a reusit sa-l bata, si normal ca a lasat-o mai moale setul 2 si 3 (accidentari etc.). In retrospectiva, poate ca ar fi trebuit sa joace Copil in locul lui Tecau. Copil a avut un serviciu fantastic si a facut si mingea meciului (pe la spate, f frumos). Insa dupa razboi mai bine tacem. La BCR Open, oboseala si-a spus cuvantul. Hane a jucat 3 meciuri grele weekendul asta.