Cupa Davis: Soderling vs Hanescu 7-5, 6-1, 5-0/ Nicio sansa

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 20 septembrie 2009, 13:15 Sport | Tenis

Hanescu, in turul doi la Australian Open
Foto: AGERPRES
Romania a pierdut intalnirea cu Suedia contand pentru barajul de ramanere in Grupa Mondiala a Cupei Davis, dupa ce Victor Hanescu a fost invins categoric de Robin Soderling, numarul 11 ATP, in trei seturi (scor 7-5, 6-1, 6-0). Nordicii au acumulat cel de-al treilea punct (au 3-1 la general), suficient pentru ca Suedia sa ramana in elita competitiei. Tricolorii retrogradeaza in grupa a doua valorica dupa disputa pierduta la Helsinborg.

In cealalta partida a zilei, Andreas Vinciguerra a fost nevoit sa abandoneze din cauza unei accidentari atunci cand tabela arata 1-0 la seturi pentru nordic, scor 6-4, in meciul cu Marius Copil.

Robin Soderling - Victor Hanescu 7-5, 6-1, 6-0

Setul III

Soderling a continuat evoluatia entuziasmanta si in setul al treilea, unul in care Hanescu aproape nu a contat pe teren. Victor si-a pierdut constat serviciul, iar scorul a luat proportii in favoarea lui Robin. S-a terminat 6-0, iar Romania a parasit Grupa Mondiala a Cupei Davis.

Setul II

Echilibrul existent in primul set a disparut in setul doi, suedezul Soderling dominandu-l categoric la toate capitolele pe Victor Hanescu. Nordicul a servit extraordinar, a fost prezent pe tot terenul si l-a executat cu sange rece pe roman de cate ori a avut posibilitatea. Victor a reusit singurul game din setul doi la scorul de 5-0 in favoarea numarului 11 ATP.


Setul I

Suedezul Soderling a servit primul si a castigat game-ul cu numarul unu al disputei. Primul set al partidei a fost unul deosebit de echilibrat, fiecare castigand pe propriul serviciu pana la scorul de 6-5. In acest moment, Robin bifeaza primul break al partidei si castiga setul de debut cu scorul de 7-5.


Citeste mai multe despre   






















1200 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Cu Nastase si Tiriac in teren... (Duminică, 20 septembrie 2009, 15:57)

    S [anonim]

    ... aveam mai multe sanse.
    Sau macar pierdeam DEMN.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Duminică, 20 septembrie 2009, 15:59)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    pai nu e nimic de comentat, asta e valoarea tenisului din Romania, in urna a doua valorica.
  • -2 (6 voturi)    
    rusine (Duminică, 20 septembrie 2009, 15:59)

    analistul de serviciu [anonim]

    Suntem prea mici pentru un razboi atat de mare!
    Hanescu nici nu stie ce este aceea lupta pentru sau sub culorile Romaniei!
    AR trebui sa nu mai apara in nationala Romaniei!
  • -2 (6 voturi)    
    Tenis cu P de la Pavel (Duminică, 20 septembrie 2009, 16:23)

    spanac [utilizator]

    Imi place sa urmaresc tenismenii romani in competitiile internationale. Desesori am ocazia sa privesc sportivi bine antrenati, cu un psihic tare ce zdrobesc slab pregatitii tenismeni romani. Acestia din urma probabil sunt cei mai buni la tenis pe care ii are Romania, dar in comparatie cu cei din alte tari sunt varza. De ce "ceilalti" reusesc sa-si mentina un nivel constant al concentrarii si al jocului, zdrobind orice sansa a oponentului iar romanasii se pierd usor cu firea vorbind singuri pe teren? De ce altii la 0-40 sunt in stare sa se mobilizeze si sa revina iar la 5-0 la gameuri sa-si dezlantuie loviturile in loc sa se relaxeze? Si mai e si "tatal lor" capitan la Davis Cup, tenismenul cu psihic de vanzator la aprozar, cneazul Andrei Pavel care la sfarsitul meciului se gandea cred la cina de la hotel (privirea aceea inteligenta de la sfarsitul meciului daca ati observat-o, era o privire in gol).
    • 0 (2 voturi)    
      teniS cu s de la spanac (Luni, 21 septembrie 2009, 16:47)

      dragavei [anonim] i-a raspuns lui spanac

      Mai degraba mie imi "place" sa vad jucatori de tenis "de fotoliu" romani, scarbiti de tot si de toate. Si plini de ei de pleznesc. Ma si intreb de ce nu intri matale pe teren ca sa salvezi onoarea Romaniei. Hai curaj, ca e usor..

      Pavel asta, "tenismenul cu psihic de vanzator la aprozar" a tinut echipa Romaniei 10 ani in spate in prima grupa valorica, tragand din greu de el

      Uite aici:
      http://www.daviscup.com/teams/playerwinloss.asp?team=ROU

      Pavel are 32 de victorii la simplu, 8 la dublu si de 40 de ori Romania s-a calificat cu el in echipa.

      Pavel are doar 15 infrangeri la meciurile la simplu. Numai Nastase si Tiriac au performante mai bune

      Vanzatorul asta de aprozar are destule victorii la jucatori din top 10, atunci cand el era pe locul 100 si mai bine: de exemplu are victorie la Mirnai (in 2004 era pe locul 4 mondial, iar Pavel a batut practic singur Belarus jucand 10 ore in 2 zile), are victorie la Roddick (meci jucat in state), etc

      Ce ai vrea sa faca Pavel? Sa se dea peste cap si sa intinereasca cu 15 ani?
  • -1 (1 vot)    
    vaiii.. (Luni, 21 septembrie 2009, 11:08)

    amazing [anonim]

    Cel mai prost din curtea scolii Hanescu... Sa nu aiba Pavel urmasi?
    • 0 (0 voturi)    
      bolovan (Marţi, 22 septembrie 2009, 12:32)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui amazing

      bolovan esti, sincer. Macar l-ai vazut pe Hanescu si Soderling jucand si inainte? Sau vorbesti asa sa te aflii in schema... Soderling este un jucator de top5, nu am avut nici o sansa. La ora actuala il pot bate cam 4 jucatori: Federer, Murray, Del Potro si Djokovic. Si Nadal, daca isi revine.
      • 0 (0 voturi)    
        ATP si nesimtirea (Marţi, 22 septembrie 2009, 14:03)

        spanac [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

        Si cum se explica atitudinea non combat al lui Hanescu atunci? Macar de avea respect fata de cei cativa oameni ce platisera pretul biletului. Ce legatura are aceasta atitudine (nesimtire) cu locul in clasamentul ATP?