Sorana Carstea s-a calificat in turul doi al turneului de la US Open dupa ce a invins-o pe japoneza Ayumi Morita in doua seturi, scor 6-1, 6-3. Cu un joc precis si destul de agresiv, romanca a arata pe durata intregii partide ca este jucatoarea mai buna.

Sorana a inceput foarte bine partida, iar scorul a devenit relativ repede 3-0, avantaj care i-a dat incredere in propriile forte. Morita nu a avut raspuns pentru jocul romancei, iar primul set a fost castigat dupa numai 33 de minute cu 6-1.

Carstea si-a dominat adversara si in al doilea set, doar ca nu la fel de clar. A fost pe rand 1-0 si 2-1 pentru nipona, moment in care Sorana a castigat trei game-uri la rand si a intors rezultatul de pe tabela. A 24-a favorita de la US Open se impune cu 6-3 in setul doi, obtinand astfel calificarea dupa ce a pierdut numai patru game-uri.