US Open/ Sapte romani in cea de-a doua zi a competitiei

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Marţi, 1 septembrie 2009, 11:15 Sport | Tenis

Sorana Cirstea, favorita nr. 24 la US Open
Foto: captura wimbledon.org
Victor Hanescu, Edina Gallovits, Raluca Olaru si Alexandra Dulgheru nu au avut prea mult noroc in prima zi a turneului de Mare Slem US Open, in competitiile de simplu. Sapte romani incearca accederea in turul al doilea in cea de-a doua zi a competitiei: Sorana Cirstea (favorita numarul 24), Monica Niculescu, Victor Crivoi si doua perechi de dublu: Horia Tecau/ Andrei Pavel si Victor Hanescu/Gabriel Trifu.

*Turneul de Mare Slem US Open este transmis de Eurosport.


Rezultate US Open - turul intai, prima zi


Kim Clijsters (BEL) - Viktoriya Kutuzova (UKR) 6-1 6-1
Roger Federer (SUI) - Devin Britton (USA) 6-1 6-3 7-5
Serena Williams (USA) - Alexa Glatch 6-4 6-1
Venus Williams (USA) - Vera Dushevina (RUS) 6-7(5) 7-5 6-3
Andy Roddick (USA) - Bjorn Phau (GER) 6-1 6-4 6-2
Victoria Azarenka (BLR) - Alexandra Dulgheru (ROU) 6-1 6-1
John Isner (USA) - Victor Hanescu (ROU) 6-1 7-6(14) 7-6(5)
Amelie Mauresmo (FRA) - Tatjana Malek (GER) 6-3 6-4
James Blake (USA) - Ruben Ramirez Hidalgo (ESP) 6-1 6-4 7-5
Daniela Hantuchova (SVK) - Meghann Shaughnessy (USA) 6-2 4-6 6-1
Mikhail Youzhny (RUS) - Paul-Henri Mathieu (FRA) 2-6 7-5 6-0 6-2
Flavia Pennetta (ITA) - Edina Gallovits (ROU) 6-0 6-4
Vera Zvonareva (RUS) - Nuria Llagostera Vives (ESP) 6-0 6-4
Lleyton Hewitt (AUS) - Thiago Alves (BRA) 6-0 6-3 6-4
Vania King (USA) - Anastasiya Yakimova (BLR) 2-1 abandon Yakimova
Nikolay Davydenko (RUS) - Dieter Kindlmann (GER) 6-3 6-4 7-5
Robert Kendrick (USA) - Martin Vassallo Arguello (ARG) 6-3 6-2 6-2
Bethanie Mattek-Sands (USA) - Iveta Benesova (CZE) 6-3 6-4
Radek Stepanek (CZE) - Simone Bolelli (ITA)  6-4 6-4
Maria Kirilenko (RUS) - Mariya Koryttseva (UKR)6-2 6-1
Marsel Ilhan (TUR) - Christophe Rochus (BEL) 3-6 6-3 36- 7-5 7-5
Anabel Medina Garrigues (ESP) - Gail Brodsky (USA) 6-4 6-4
Leonardo Mayer (ARG) - Andrey Golubev (KAZ) 6-4 4-6 7-5 6-3
Francesca Schiavone (ITA) - Yvonne Meusburger (AUT) 6-1 6-2
Tommy Robredo (ESP) - Donald Young (USA) 6-4 3 -6 6-2 6-3
Jill Craybas (USA) - Carly Gullickson (USA) 6-3 7-6(5)
Marc Gicquel (FRA) - Dmitry Tursunov (RUS) 6-2 5-7 6-3 6-3
Marco Chiudinelli (SUI) - Potito Starace (ITA) 7-6(3) 7-6(2) 6-0
Aleksandra Wozniak (CAN) - Laura Granville (USA) 6-1 7-6(7)
Olivier Rochus (BEL) - Igor Kunitsyn (RUS) 6-3 6-0 6-2
Elena Vesnina (RUS) - Lucie Hradecka (CZE) 6-4 7-6(5)
Marcel Granollers (ESP) - Mischa Zverev (GER) 2-6 7-5 3-6 6-4 6-0
Kai-Chen Chang (TPE) - Kaia Kanepi (EST) 6-0 2-6 6-2
Anna Chakvetadze (RUS) - Yurika Sema (JPN) 4-6 6-1 6-2
María Jose Martínez Sánchez (ESP) - Sybille Bammer (AUT) 6-4 1-6 7-6(5)
Agnieszka Radwanska (POL) - Patricia Mayr (AUT) 6-1 6-2
Robin Soderling (SWE) - Albert Montanes (ESP) 6-1 3-6 6-1 6-4
Tommy Haas (GER) - Alejandro Falla (COL) 7-5 4-6 7-6(7) 6-2
Kirsten Flipkens (BEL) - Jelena Dokic (AUS) 6-3 6-4
Na Li (CHN) - Raluca Olaru (ROU) 7-6(4) 6-3
Jan Hernych (CZE) - Rainer Schuettler(GER) 1-6 7-6(5) 6-4 2-6 6-3
Magdalena Rybarikova (SVK) - Valérie Tétreault (CAN) 6-3 4-6 6-1
Timea Bacsinszky (SUI) - Vesna Manasieva (RUS) 6-3 6-4
Samantha Stosur (AUS) - Ai Sugiyama (JPN) 6-4 4-6 6-4
Marion Bartoli (FRA) - Rossana de los Ríos (PAR) 6-1 6-0
Sania Mirza (IND) - Olga Govortsova (BLR) 6-2 3-6 6-3
Philipp Kohlschreiber (GER) - Andreas Seppi (ITA) 6-0 6-4 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) - Peter Polansky (CAN) 6-4 6-4 5-7 3-6 6-1
Barbora Zahlavova (CZE) - Marta Domachowska (POL) 2-6 6-2 6-3
Juan Ignacio Chela (ARG) - Oscar Hernandez (ESP) 6-4 6-4 6-2
Stefanie Voegele (SUI) - Alberta Brianti (ITA) 6-7(10) 6-1 6-3
Somdev Devvarman (IND) - Frederico Gil (POR) 6-3 6-4 6-3
Angelique Kerber (GER) - Andrea Petkovic (GER) 6-4 5-7 6-3
Simon Greul (GER) - Giovanni Lapentti (ECU) 6-3 4-6 3-6 6-0 76(9)
Melinda Czink (HUN) - Maria Elena Camerin (ITA) 6-3 6-4
Michelle Larcher de Brito (POR) - Mathilde Johansson (FRA) 1-6 7-5 6-1


Program US Open - turul intai, ziua a doua:

Arthur Ashe Stadium
WTA - Julia Goerges (GER) v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[6]
WTA - Dinara Safina (RUS)[1] v. Olivia Rogowska (AUS)
ATP - Novak Djokovic (SRB)[4] v. Ivan Ljubicic (CRO)
WTA - Tsvetana Pironkova (BUL) v. Maria Sharapova (RUS)[29]
ATP - Ernests Gulbis (LAT) v. Andy Murray (GBR)[2]

Louis Armstrong Stadium
WTA - Caroline Wozniacki (DEN)[9] v. Galina Voskoboeva (KAZ)
ATP - Tomas Berdych (CZE)[17] v. Wayne Odesnik (USA)
WTA - Roberta Vinci (ITA) v. Jelena Jankovic (SRB)[5]
ATP - Michael Yani (USA) v. Sam Querrey (USA)[22]
WTA - Ana Ivanovic (SRB)[11] v. Kateryna Bondarenko (UKR)

Grandstand
ATP - Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[7] v. Chase Buchanan (USA)
WTA - Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) v. Melanie Oudin (USA)
ATP - Marin Cilic (CRO)[16] v. Ryan Sweeting (USA)
WTA - Elena Dementieva (RUS)[4] v. Camille Pin (FRA)

Court 4
WTA - Patty Schnyder (SUI)[19] v. Lucie Safarova (CZE)
WTA - Petra Kvitova (CZE) v. Alisa Kleybanova (RUS)[27]
ATP - Kevin Kim (USA) v. Dudi Sela (ISR)
ATP - Ivo Karlovic (CRO)[27] v. Ivan Navarro (ESP)

Court 5
WTA - Petra Martic (CRO) v. Severine Bremond Beltrame (FRA)
ATP - Flavio Cipolla (ITA) v. Julien Benneteau (FRA)
ATP - Andreas Beck (GER) v. Daniel Nestor (CAN)[2]
ATP - Simon Greul (GER) Nenad Zimonjic (SRB)[2]
ATP dublu - Marc Gicquel (FRA)/ Fabrice Santoro (FRA) v. David Skoch (CZE)/ Igor Zelenay (SVK)

Court 6
WTA - Alona Bondarenko (UKR)[30] v. Alla Kudryavtseva (RUS)
ATP - Denis Istomin (UZB) v. Brendan Evans (USA)
ATP - Nicolas Lapentti (ECU) v. Stanislas Wawrinka (SUI)[19]
WTA - Alize Cornet (FRA) v. Monique Adamczak (AUS)

Court 7
ATP - Jesse Witten (USA) v. Igor Andreev (RUS)[29]
WTA - Katarina Srebotnik (SLO) v. Nadia Petrova (RUS)[13]
ATP - Josselin Ouanna (FRA) v. Rajeev Ram (USA)
WTA - Shenay Perry (USA) v. Monica Niculescu (ROU)


Court 10
WTA - Shuai Peng (CHN) v. Jarmila Groth (AUS)
WTA - Gisela Dulko (ARG) v. Ekaterina Makarova (RUS)
ATP - Teimuraz Gabashvili (RUS) v. Jesse Levine (USA)
WTA - Polona Hercog (SLO) v. Christina McHale (USA)
ATP dublu - Lukas Dlouhy (CZE)[4]/ Leander Paes (IND)[4] v. Victor Hanescu (ROU)/ Gabriel Trifu (ROU)

Court 11
WTA - Ayumi Morita (JPN) v. Sorana Cirstea (ROU)[24]
WTA - Aravane Rezai (FRA) v. Sabine Lisicki (GER)[23]
ATP - Nicolas Massu (CHI) v. Fernando Gonzalez (CHI)[11]
ATP - Feliciano Lopez (ESP) v. Taylor Dent (USA)

Court 12
WTA - Tamarine Tanasugarn (THA) v. Anastasija Sevastova (LAT)
ATP - Peter Luczak (AUS) v. Viktor Troicki (SRB)[30]
WTA - Varvara Lepchenko (USA) v. Carla Suarez Navarro (ESP)
ATP dublu - Andrei Pavel (ROU)/ Horia Tecau (ROU) v. Nicolas Mahut (FRA)/ Paul-Henri Mathieu (FRA)

Court 13
WTA - Yanina Wickmayer (BEL) v. Virginie Razzano (FRA)[16]
ATP - Fernando Verdasco (ESP)[10] v. Benjamin Becker (GER)
WTA- Agnes Szavay (HUN)[32] v. Shahar Peer (ISR)
ATP - Juan Pablo Brzezicki (ARG) v. Carsten Ball (AUS)
WTA - Jie Zheng (CHN)[21] v. Anna-Lena Groenefeld (GER)

Court 14
WTA - Sara Errani (ITA) v. Arantxa Rus (NED)
ATP - Michael Berrer (GER) v. Horacio Zeballos (ARG)
WTA- Yaroslava Shvedova (KAZ) v. Masa Zec Peskiric (SLO)
ATP dublu - Simone Bolelli (ITA)/ Andreas Seppi (ITA) v. Alexander Peya (AUT)/ Sergiy Stakhovsky (UKR)

Court 15
WTA - Kristina Mladenovic (FRA) v. Stephanie Dubois (CAN)
WTA - Anastasia Rodionova (AUS) v. Lourdes Dominguez Lino (ESP)
WTA - Eva Hrdinova (CZE) v. Julie Coin (FRA)
ATP - Paul Capdeville (CHI) v. Victor Crivoi (ROU)
ATP dublu - Guillermo Garcia-Lopez (ESP)/ Olivier Rochus (BEL) v. Stephen Huss (AUS)[15]/ Ross Hutchins (GBR)[15]

Court 16
ATP - Karol Beck (SVK) v. Maximo Gonzalez (ARG)
WTA - Urszula Radwanska (POL) v. Kristina Barrois (GER)
ATP dublu - Christopher Kas (GER)/ Philipp Petzschner (GER) v. Marcel Granollers (ESP)/ Tommy Robredo (ESP)
ATP dublu - Lucas Arnold Ker (ARG)/ Leonardo Mayer (ARG) v. Juan Ignacio Chela (ARG)/ Pablo Cuevas (URU)


Citeste mai multe despre   



















1002 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Hai Sorana! (Marţi, 1 septembrie 2009, 12:57)

    Bogdan [anonim]

    Ar fi foarte dragutz din partea voastra daca ati putea sa ne spuneti si la ce ora au loc meciurile :D Hai Sorana!
  • 0 (0 voturi)    
    Multumiri (Marţi, 1 septembrie 2009, 13:30)

    AntonH [utilizator]

    Multumesc pentru articol, chiar e nevoie si de altceva decat fotbal. Dar, va rog din suflet, documentati-va inainte sa scrieti. Marile Slemuri si Cupa Davis sau Fed Cup nu fac parte din ATP sau WTA.
    • 0 (0 voturi)    
      turneele de mare slem fac parte... (Marţi, 1 septembrie 2009, 19:29)

      toto [anonim] i-a raspuns lui AntonH

      ...din circuitele ATP respectiv WTA. Mai citeste inainte sa sari cu gura.
      • 0 (0 voturi)    
        Vai (Marţi, 1 septembrie 2009, 21:39)

        AntonH [utilizator] i-a raspuns lui toto

        zise catelul lu' Dorothy. Documenteaza-te te rog. Da, conteaza in clasamentul ATP si WTA dar nu sunt EVENIMENTE organizate de ele. Ca si olimpiada.


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Marţi