Sorana Cirstea s-a calificat in semifinalele turneului de la Los Angeles, dupa ce a invins-o, vineri, pe poloneza Agnieszka Radwanska, scor 7-6(4), 1-6, 7-5. Romanca a acuzat dureri in timpul partidei, dar a rezistat si a reusit sa se impuna in fata favoritei numarul 8 a turneului. In faza urmatoare, Cirstea o va intalni pe Samantha Stosur, din Australia, cea care a eliminat-o pe romanca in sferturile de la Roland Garros.

Radwanska a facut break in debutul meciului, dar Cirstea a revenit, iar situatia primului set s-a decis la tie-break. Problemele de sanatate ale Soranei isi spun cuvantul in setul urmator, si poloneza se impune cu 6-1. Setul decisiv este echilibrat, iar Cirstea face un brek la 6-5 si se califica in semifinalele de la Los Angeles.

Sorana echilibreaza situatia in intalnirile unu la unu. Radwanska s-a impus de doua ori in fata romancei: in 2008 la Istanbul, scor 6-0, 6-0 si in 2009 la Stanford, scor 6-0, 6-1. Cirstea a castigat cu 6-3, 2-6, 6-3 in turneul din 2006 de la Stockholm.

Statistica partidei Sorana Cirstea - Agnieszka Radwanska (Polonia) 7-6(4), 1-6, 7-5

Asi: 6 - 2

Duble greseli: 1 - 2

Primul serviciu: 58% - 57%

Puncte castigate pe primul serviciu: 33/50 - 44/69

Puncte castigate pe al doilea serviciu: 18/36 - 26/51

Mingi de break salvate: 3/8 - 5/9

Mingi de break castigate: 4/9 - 5/8

Total puncte castigate: 101/206 - 105/206a